Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pamětníci Slovácka: Su na světě ráda, říkávala Kateřina Pavlíková, s níž se DNES rozloučí lidé v Hrubé Vrbce... Podívejte se na dřívější povídání s ní. Zpívala s Jožkou Kubíkem i Janem Ňorkem

Zemřela paní Pavlíková, psal mně před několika málo dny pan Gráf z Hrubé Vrbky, s kterým jsem v minulosti paní Pavlíkovou v Hrubé Vrbce navštívil a udělal s ní také dvě videoukázky. Po té zprávě, která byla sama o sobě smutná, jsem na sebe dostal vztek, protože paní Pavlíkovou jsme navštívili už v květnu 2013 a já jí slíbil, že o ní napíši. Čas utíkal a já nic nenapsal - až teď.

 

Její odchod i můj nesplněný slib mě moc mrzí, ještě teď si pamatuji, s jakou radostí jsem ji poslouchal a kolik moc si toho pamatovala. Mluvila krásným horňáckým nářečím, byla v ní taková ta pokora, kterou člověk cítí ze starých lidí, kteří žili skutečně s vírou v srdci a všechno ve svém životě měli tak nějak uspořádané. Paní Pavlíková navíc nádherně zpívala, řadu let zpívala i v kostele, a když jsme si s panem Gráfem s ní povídali, prozradila, že si zpívá stále - zejména v noci, kdy nemohla spát a ozývaly se bolesti.

 

Ve stejném domě v Hrubé Vrbce, ve kterém panovala rodinná, srdečná atmosféra, žil s paní Pavlíkovou také její pravnuk Janíček Pavlík, který krásný hlas zdědil a třeba zrovna včera jím těšil diváky Mladého Horňácka ve Velké nad Veličkou - jeho hlas je opravdu fantastický. Když jsem ho včera poslouchal, myslel jsem právě na paní Pavlíkovou a na to, jak vyprávěla o svém povídání s Janíčkem. "Toďkáj mě Janíček poslúchál. Mami, babička zpívá," říkal potom a já sem sam tomu smíla..."

 

Když se dívám do svých zápisků z května 2013, vidím, že jsem tehdy článek začal psát, měl titulek Su na světě ráda, a jeho první slova byla taková:

 

"Děkuju za návštěvu, balím stativ s kamerou, na kterou jsem část rozhovoru nahrával, loučím se, a když zůstávám sám se svými myšlenkami, cítím ze všeho nejvíce obdiv k ženě, se kterou jsem měl před chvílí to štěstí si povídat.

Po každém setkání s takovými pamětníky žasnu nad jejich optimismem, moudrostí i aktivitou, s níž prožíli život, a znovu a znovu pociťuji údiv nad tím, jací byli naši předci a jak moc nám schází k tomu, abychom se jim mohli alespoň vzdáleně rovnat. Ten obdiv mám i k této ženě, paní Kateřině Pavlíkové z Vrbky, která v mládí zpívala s legendárními primáši Jožkou Kubíkem a Janem Ňorkem, a která dodnes vyšívá a ohlíží se za svým nesmírně bohatým životem. Jaký to byl život tetičko Pavlíková?"

 

Snad se na mě nebude nikdo zlobit, že sem tuto videoukázku z roku 2013 dávám, kromě jiného je pro mě "mementem", abych nahrával pamětníky mnohem usilovněji a mnohem rychleji jejich příběhy také publikoval. Pokud budu případně na Slovácku, budu se tomu snažit věnovat hodně času. A pokud máte tip na pamětníka, zavoljte mi, prosím, na číslo 602 433 970. 

 

Nakonec bych chtěl vyjádřit upřímnou soustrast všem blízkým paní Pavlíkové, díky všemu tomu, co v životě udělala a jaká byla, tady zůstává vlastně nadále s náma.  

 

RB