Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Otec horolezce Minaříka: Pátrání po synovi bylo ukončeno

Už na konci minulého týdne jsem slyšel starostku Blatničky, jak mluvila o tom, že pátrání po horolezci Martinu Minaříkovi z Blatničky je u konce. Starostka je totiž jako jedna z mála v nejbližším kontaktu s otcem Martina Minaříka. Říkal jsem si, že možná má smysl ještě chvíli počkat, mezi těmi, kteří horolezce hledali byl také jeho kuchař Šerpa, který měl k němu blízký vztah a určitě ho hledal do poslední chvíle. Nakonec majitel agentury, která zajišťovala pobyt Martina Minaříka, sdělil jeho otci, že při dalším pátrání by mohly být ohroženy životy samotných Šerpů - a to si horolezcův otec nepřál.

Tady je tedy poslední sdělení otce Martina Minaříka:

"Sedmidenní pátrání týmu Šerpů v oblasti ledovce bylo ukončeno; kvůli již malé naději na nalezení Martina a značnému zhoršení počasí, tím i možnému ohrožení jejich životů. Další zprávy podáme, až se situace uklidní. Děkuji všem za projevy soustrasti, v současnosti na ně nejsem schopen odpovídat."

A tady je dřívější zpráva pana Minaříka, z 28. dubna:

"Poté, kdy jsme přestali mít informace o Martinovi a poslední zpráva z úterý byla velmi znepokojivá, spojili jsme se s panem Tendym Sherpou, majitelem agentury zajišťující expedici. Od té doby jsme s ním v neustálém kontaktu. Pátrací akce s vrtulníkem a nejlepšími lidmi, které má k dispozici, včetně Martinova přítele Temby, lámy a kuchaře v jedné osobě, stále probíhá. V neděli 26.4. vysadil vrtulník v inkriminované oblasti čtyři Šerpy s plným vybavením, kteří pokračují v hledání. Teprve po jeho skončení poskytneme další vyjádření."

Tady je ještě prosím aktuální článek z webu www.horydoly.cz, s názvem Martin Minařík je mrtev.  "Horolezec Martin Minařík zemřel na osmitisícové Annapurně v Himálaji. Neštěstí se stalo na sestupu. Neměl sílu jít dál. Vystoupil spolu s francouzskou spolulezkyní Elizabeth Revol na východní vrchol (8016 m n.m.). Před tím opustil jejich společnou expedici Dodo Kopold. Při sestupu byl Martin Minařík omrzlý, podchlazený a vyčerpaný," začíná tento článek.

A článek končí těmito slovy: "Martin Minařík patřil k současné himálajské špičce českých horolezců. Vystoupil na osm ze čtrnácti osmitisícových vrcholů. Stál na špičkách Manaslu (8163), Kangchenjunga (8598), Broad Peak (8047), Shisha Pangma (8046), Cho Oju (8201), Lhotse (8516), Dhaulagiri (8167) a na nešťastné poslední Annapurně. Jeho výstupy nevynikaly nejvyšší obtížností, ale čistotou stylu. Vždy lezl v malých výpravách, někdy sólo a snažil se o alpský styl bez pomoci cizích fixních lan a výškových nosičů."

A tady je ještě fotka Dodo Kopolda a Francouzky Elizabeth Revol. 

A TADY je ještě zajímavá informace (kterou jsem netušil) o tom, co Dodo Kopold dělal, když se odpojil od Martina Minaříka a šel na Annapurně vlastní cestou...

A TADY je zajímavá informace o horolezci Petru Maškovi, i on byl původně součástí expedice Martina Minaříka...

 

RB

Ps. V příloze je krátký zvukový záznam slov Martina Minaříka z povídání v Blatničce před posledním odchodem  do hor, dával jsem ho sem na stránky před několika dny. Mám celý dlouhý záznam, bohužel je rušen šustěním, jinak bych ho sem dal celý...  

Soubory ke stažení