Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ohlédnutí 2008 - hledají se pořádné fotky. Kde jste fotografové?!!!

Když jsem šel po Hradišti, všiml jsem si plakátku, který se týká už pravidelné fotografické soutěže Ohlédnutí 2008. Vždy na začátku roku, v období Tří králů, se koná v hradišťském kině Hvězda vernisáž vybraných fotek, které fotografové nafotili na Slovácku během roku. Mám pocit, že jde zřejmě o největší fotografickou přehlídku v regionu, které určitě pomáhalo i to, že na začátku vernisáže a tedy i vyhlášení výsledků vyhrával Hradišťan. Loni jsem se byl podívat, líbila se mi doprovodná charitativní akce, v rámci které byly některé fotky vydraženy.

Říkal jsem si, že celá akce je docela nadějným počinem, na kterém by šlo ale zlepšovat prakticky všechno. Největší připomínky jsem osobně měl k samotným vystaveným fotkám, jejich úroveň byla hodně rozdílná, navíc se snad všechny týkaly jen a jen folklorních témat. Prostě krojovaní, krojovaní, krojovaní, krojovaní. Však to znáte z těchto mých stránek :) Ptal jsem se tehdy organizátorů, proč ono kolečko s krojovanými, odpovídali, že fotografové vesměs takové fotky posílají.

Když jsem se ale letos podíval na plakátky, zjistil jsem, že nastává změna. Hurá!!! Krojované je možné posílat dál, ale soutěž byla rozdělena do několika kategorií. Tady jsou:

 

- Významné události/aktuality v obci či městě v roce 2008

- Kultura, umění, zábava, sport

- Folklor, lidová hudba, tanec a tradice

 

Nejsem žádný fotografický odborník, praktický ani teoretický, nechci se proto na toto téma příliš rozepisovat, ale rád bych jednu věc napsal. Mám pocit, že úroveň většiny fotografických výstav na Slovácku je bída, chybí tady lidé, kteří by o fotografii kriticky psali a také kriticky přistupovali k jednotlivým fotografickým projektům. Možná by se i někdo našel, jenže ten někdo je až příliš zticha, nebo se věnuje vlastním projektům a úroveň fotografie na Slovácku je mu ukradená - nezlobte se prosím nikdo.

Jsem nesmírně zvědavý, jaké fotky přijdou do letošní soutěže a co nakonec porota také vybere. Vyhlášené kategorie dávají naději, že nepřijdou jen samé krojované fotky, přesto je škoda, že není ještě například kategorie dokumentární fotografie, která podle mého názoru chybí na Slovácku nejvíce.

Abyste mi prosím rozumněli. Nepíši proti focení krojovaných, tedy folklóru, je úplně v pořádku, že stovky lidí fotí všelijaké akce typu hodů - dyť to dělám také. Jen volám po tom, abychom i v tomto tématu hledali kvalitu, snažili se o fotky, které nebudou jen obyčejnými momentkami. Já vím, je to hodně těžké, toto téma bylo zřejmě už dávno vyčerpáno a stěží někdo přijde s fotkami, které dosáhnou špičkové úrovně. Ale bylo by dobré, kdyby se to některému fotografovi ze Slovácka podařilo. Občas člověk někde zahlédne fotku, která se vymyká klasické úrovni...

O co mi jde ale předeším, je to, že bych rád vyburcoval pány i dámy s foťáky, aby se snažili zachytit Slovácko každodenního života, Slovácko dneška, s jeho realitou, která není vždy jen o krásných barvách krojů a úsměvech "frajárek". Dnešní Slovácko je přece mnohem rozmanitější a v lečems i šedivější, vždyť se jen podívejme, kolik kolem sebe vidíme denně "obrazů" všude možně, kudy procházíme a kde žijeme, a srovnejme to s tím, co nakonec vidíme na řadě fotografických přehlídek.

Končím tedy výzvou, výzvou, kterou volám pokorně, jelikož vím, že v tomto směru bude už jen učedníkem. Skuteční fotografové, probuďte se a pošlete co nejlepší fotky! A vy, kteří fotografii rozumíte, nemlčte a dělejte maximum pro to, aby fotografie na Slovácku nabrala na kvalitě!

RB   

 

Ps. Ve fotogalerii najdete část plakátku, na kterém jsou uvedeny všechny potřebné informace pro ty, kteří fotky pošlou. Držím vám palce!