Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Odpoledne s fotbalisty Slovácka. Byli jsme na soustředění prvoligového klubu

1262958576-slovacko-soustredeni-2-124

Vedení 1. FC Slovácko nás pozvalo na jeden den za prvoligovými fotbalisty, kteří byli na kondičním soustředění ve Velkých Losinách. Odjíždělo se ve čtvrtek v 9.30 ráno z Uherského Hradiště. Původně měla jet dvě auta, ale nakonec jsme se naskládali do jedné Octavie, kterou řídil Aleš Mazůrek - tiskový mluvčí klubu. Zbytek posádky byla moje maličkost, Radek Štěrba, který píše pro MF Dnes a Petr Říha z Mediafaxu.

Do Velkých Losin jsme dorazili těsně před dvanáctou. Hráči zrovna obědvali, my jsme si v rychlosti udělali pár fotek a čekali také na oběd. Mezi moje nejméně oblíbená jídla patří brokolice a těstoviny. Hádejte co bylo na oběd? Brokolicová polévka a těstoviny s pečeným králíkem (původně jsem myslel, že je to kuře). Nakonec to bylo celkem dobré, ale stejně jsem to nedojedl.

Po obědě jsme si prostřednictvím tiskového mluvčího volali hráče a trenéry k rozhovorům, které byli - no, řekněme tomu salónek - v druhém patře hotelu na chodbě.  Všichni, včetně trenéra Josefa Mazury i nového manažéra Miroslav Soukup, byli ochotní a vstřícní. Nálada i mezi hráči se zdála být výborná. Jenom Lukáš Zelenka, který tam seděl poblíž nás, se tvářil jako kakabus a skoro nezvedl hlavu od svého notebooku.  První přišel na řadu Švancara. To je výborný objekt pro novináře, vždycky řekne něco navíc. Když se dozvěděl, že částečným majitelem hotelu je pan Zemek, který vlastní také Slovácko, tak to komentoval slovy, že aspoň prý zůstanou penízky za soustředění doma.

Rozhovor s Petrem Švancarou přepíšu možná později. Tentokrát jsem se zaměřil na Andreje Heska, který by měl na Slovácko přijít jako posila, pro jarní záchranářské práce. Mluvil skromně, tiše, až jsme ho museli požádat, jestli by přece jenom trošku nezvýšil hlas. Měl jsem obavu, že jeho odpovědi nezachytí ani diktafon. Postupně se u nás ještě vystřídali trenér Mazura, šéftrenér Soukup, Valenta a tři mladí dorostenci z akademie, které si vzal Mazura na zkoušku sebou.

Po kafíčku (ještě ho mám Radkovi Štěrbovi platit!) jsme čekali na odpolední program. Část hráčů vyrazila s běžkami na okruh poblíž hotelu. Ta druhá větší polovina nelyžařů zvolila klasický běh. Vyrazili jsme o půl třetí, nafotili hromady fotek a ve čtyři hodiny jsme se vraceli do hotelu. Situaci mně trošku zkomplikovali ze zlínské redakce. Chtěli poslat fotku ještě z hotelu, aby mohla vyjít druhý den v novinách. Nakonec také díky sporťákovi z MF Dnes, který měl počítač i připojením na web sebou, se to podařilo (ještě jednou díky Radku).

Zpátky do Hradiště jsme odjížděli po páté hodině. Po zastávce v Olomouci u Mc Donalda jsem dorazil domů těsně po osmé hodině večer. Čekalo mě pár hodin psaní, abych co nejdřív zpracoval nabraný materiál. 

Kouč Slovácka přesně ví, kde chce posílit

Fotbalisté 1. FC Slovácko - aktuálně 14. tým Gambrinus ligy, mají za sebou kondiční soustředění na Šumpersku ve Velkých Losinách. Trenéru Mazurovi se v prvním týdnu přípravy sešlo na zimním drilu 28 fotbalistů včetně čtyř Makedonců a tří hráčů z dorostu. Celý týden byl výhradně zaměřený na fyzickou přípravu, která se střídala s posilovnou a rehabilitací v hotelu Diana, který poskytl fotbalistům Slovácka týdenní azyl.
Trenér Mazura si přístup hráčů na soustředění pochvaloval. „Kluci zvládají přípravu dobře, není obzvlášť náročná a je jim šitá na míru. Já jsem je nechtěl strhat hned první týden. Sami vědí, že naše situace v tabulce není dobrá, moc bodů nemáme, a proto makají na sto procent. V týdnu se k nám připojili i čtyři hráči z Makedonie, které potřebujeme co nejspíš vyzkoušet. Chci je vidět v herním tréninku a hlavně, jak se chovají při hře," přeje si Mazura.


 Zkušený kouč Slovácka už má za sebou několik zimních soustředění, ale příliš velký rozdíl v přípravě v minulých letech a letos nevidí. „Je to zhruba stejné, každý trenér má svoje metody a já si myslím, že způsob, který jsem zvolil je dobrý. Musím říct, že zimní příprava už není jenom o běhání, ale také o hřišti a o hale. Ta kreativita je už daleko lepší než dřív. Není to jenom o té hrubé síle."


Některá ligové mužstva zařazují do zimní přípravy jako zpestření neobvyklé druhy sportů. Josef Mazura ale pro své svěřence nic takového nechystá. „Vím o tom, že někdo volí jako součást soustředění různé vodní hrátky nebo třeba boxerské tréninky, ale zatím nad něčím podobným neuvažuji. Maximálně vezmeme hráče na speening."
Čtyři nové hráče v základní sestavě by rád viděl kouč Slovácka pro jarní odvety Gambrinus ligy. „My víme přesně, co bychom chtěli posílit, dva stopeři, hrotový útočník a chybí kraje zálohy.  Jsme na začátku zimní přípravy a budeme zkoušet."


Jedním z hráčů, kteří by mohli naplnit přání trenéra Mazury, je útočník Teplic Andrej Hesek. Jeho angažování je otázkou dalších jednání, ale pro trenéra Mazuru není neznámou tváří. „Dobře si na něho vzpomínám ještě ze slovenské ligy. Když jsem vedl Trnavu, tak hrál za Nitru a střílel góly, jak na běžícím pásu. Jestli bude v optimální formě, tak by splňoval to jedno místečko v základní sestavě. Vím, že ta kvalita v něm je."
  

 

Útočník Hesek chce ve Slovácku uspět

Zatím největší možná posila fotbalistů Slovácka se jmenuje Andrej Hesek. Tento 28letý slovenský útočník, který má na svém kontě i čtyři starty za seniorskou reprezentaci, by mohl přijít na hostování nebo na přestup ze severočeských Teplic. Ve Velkých Losinách ukrajoval první dny svého pobytu mezi fotbalisty Slovácka.

Kdy poprvé jste začal uvažovat o odchodu z Teplic?

Myslím, že to bylo hned po vánocích, když jsem se dozvěděl o nabídce ze Slovácka. Dostal jsem svolení z Teplic, že můžu nastoupit do přípravy.

Byly ve hře ještě další kluby?

Byla tam ještě jedna konkrétní nabídka z druhé francouzské ligy, ale já jsem chtěl zůstat v Čechách.

Proč je pro vás zrovna zajímavé Slovácko? Rozhodovalo i to, že to budete mít blíž domů?

Všechny reference, co jsem měl od hráčů, kteří tady působili, byly jenom v pozitivech. Další z důvodů byl ten, že domů do Bratislavy to mám jenom kousek. Není to přes celou republiku jako z Teplic. Tak nějak cítím, že tady dostanu od trenéra daleko větší šanci než v Teplicích, kde jsem se cítil nevyužitý. Mám v sobě něco takového, že chci dokázat, že na českou ligu mám.

Chcete tímto vzkázat doTeplic, že to byl od nich hodně špatný krok, když vás dostatečně nevyužívali?

Tak nějak. Dá se to tak říct.

Když jste přicházel ze Slovenska do Teplic, tak jste asi čekal, že dostanete víc příležitostí?

Já jsem šel z Nitry do Teplic, když jsem byl v top formě. Pod vedením trenéra Hapala jsme hráli v Nitře o špičku ligy a v té době jsem se také dostal do reprezentace. Cítil jsem se velmi dobře a myslím, že mně vyšla také příprava v Teplicích.

Kde nastal ten zlom, že jste pravidelně nehrával?

Po prohře v Liberci jsem se dostal na druhou kolej a hrával jsem za béčko v divizi, a to nebylo pro mě dobré. Odešel jsem na hostování do Jablonce, kde jsem zažil velmi dobrý půlrok. Potom jsem se ale vrátil zpět do Teplic, kde se změnil trenér a místo Rady přišel Plíšek, který vůbec nevěděl, co jsem za hráče a skončil jsem znovu na lavičce.

Bylo to v Teplicích také o neshodách s trenérem?

Já bych se jenom velmi nerad vyjadřoval na adresu trenéra Plíška, ale prostě jsem se tam necítil dobře. V Teplicích mně přišlo kolem fotbalu velké haló. Samý profesionalismus a ve skutečnosti to tak ani nevypadalo.

Cítíte tady jinou atmosféru?

Určitě ano. Za tu krátkou dobu, co jsme tady, mně všechno přijde takové spontánnější.
 

Jak daleko jsou jednání o vašem definitivním působení na Slovácku?

Zatím to ještě není úplně doladěné. Tento týden by měli proběhnout ještě další jednání mezi Teplicemi a Slováckem, o kterých mě bude pan Soukup informovat. Do konce neděle by mělo být definitivně jasno.

Se Slováckem jste na podmínkách domluvený?

Mám svoji smlouvu v Teplicích, ale určitě je možné udělat nějaké ústupky tak, abychom si se Slováckem vzájemně vyhověli.

Vy sám tedy máte zájem hrát v Uherském Hradišti?

Určitě ano. Jinak bych tu asi nebyl.


Andrej Hesek
Pozice: Útočník
Datum narození: 12.6. 1981
Váha: 84 kg
Výška: 187 cm
Stav: Svobodný
Místo narození: Bratislava

Fotbalová kariera:
Slovan Bratislava, Koba Senec, Banská Bystrice, OFK Velký Lapáš, FC Nitra, Baumit Jablonec, FK Teplice.
Počet startů v Gmabrinus lize :40 zápasů
Góly: 4
Reprezentace: 4 starty za Slovensko

 

Běžkaři to na soustředění prohráli

Někteří fotbalisté z toho mají panickou hrůzu, ale pro jiné je to příjemné zpestření zimního drilu. Nabírání fyzické kondice na běžkách je už dneska běžnou záležitostí kondičního soustředění téměř každého ligového týmu.
Dvě hodiny po obědě, na kterém se mimochodem podávala krémová brokolicová polévka a pečený králík s těstovinami se začali hráči Slovácka trousit do lyžárny hotelu a připravovat si svoje prkýnka na odpolední výběh. Mezi prvními byl obránce Aleš Urbánek. „Mě nefoťte, počkejte si na Němču (Pavla Němčického, pozn. aut.), to je přeborník a nejlepší machr na běžkách," prozradil dlouhovlasý fotbalista. O tom, že mluví pravdu, jsme se přesvědčili asi o hodinu později na běžkařském okruhu poblíž hotelu. Němčický, Urbánek, Švancara a potom dlouho nic a za nimi další hráči odkrajovali z dvoukilometrového běžeckého okruhu.

Největším specialistou na mazání byl Petr Švancara. „Já jsem si nakoupil vosky už dávno před soustředěním. Počítal jsem s tím, že mazání si nikdo nekoupí. Paní v prodejně mně nabídla vosky, na kterých to prý pojede samo, ale samo to nejede. Dobře namazat je nejdůležitější a nebláznit na tom. Tomáš Abrahám už třeba zlomil hůlku. Škoda, že není o maličko víc sněhu, ještě by to chtělo tak pět, deset čísel a bylo by to ideální," posteskl si Švancara.

I když sám trenér Mazura není zrovna běžkařský vzor, tak tento druh přípravy do soustředění rád zařadil. „ Já sám jsem na tom stál jednou v životě jako osmnáctiletý kluk, ale běžky jsou dneska trend a pro hráče je to příjemné zpestření. Ten objem fyzické přípravy musíte nabrat a je to jedno jestli na kole nebo na běžkách. Hráčům, kterým to vyloženě vadí - jako je třeba Cleber, Ondřejka nebo Hesek jsem naordinoval zátěžový běh."
Z celkového počtu 28 hráčů si klasický běh vybralo 16 fotbalistů. Nakonec tedy běh nad běžkami vyhrál v poměru 16:12.

 


Fotbalistům chybělo v hotelu připojení na web

Přesně sto sedmdesát kilometrů od Uherského Hradiště poskytl hráčům Slovácka šestidenní azyl Wellness hotel Diana, který je asi tři kilometry od Velkých Losin na Šumpersku. „Já si myslím, že náš hotel nemá konkurenci po celém Jesenicku," tvrdil manažér David Křebský.

O kvalitě služeb a špičkovém zařízení se v minulosti mohl přesvědčit například také prezident Václav Klaus, který tady se svou chotí a doprovodem v předminulém roce pobýval. „Prezident byl účastník významného tenisového turnaje, který se pořádá v Šumperku a byl našim hostem. V takových případech hotel uzavíráme, ale jinak jsou všechna soustředění sportovců za plného provozu," uvedl manažér hotelu.
 
S kvalitou služeb byl spokojený také kouč Slovácka Josef Mazura. „Já sám jsem tady podruhé a myslím si, že si nemůžeme na nic stěžovat. Podmínky jsou tady vynikající." Někteří hráči vady na kráse hotelu přece jenom našli. „Škoda, že tady není na každém pokoji připojení na internet," posteskl si záložník Lukáš Zelenka.
 
Hotel nabízí bazén, fitness, whirpool, posilovnu a to všechno pro hotelové hosty zdarma. Za saunu nebo třeba squash si už ale musíte připlatit. A pokud chcete strávit noc ve stejném hotelu jako fotbalisté Slovácka, tak si připravte 1 800 korun za dvoulůžkový pokoj za jednu noc.

 

Slovácko zkouší čtyři Makedonce

V polovině týdne dorazili na soustředění Slovácka také čtyři hráči z Makedonie. Podle informací sportovního ředitele klubu Miroslava Soukupa se jedná o dva ofenzivní fotbalisty a dva stopery. „Všichni tito hráči, kteří se zkouší, jsou podle jejich manažérů volní a smlouvy jim skončily na konci prosince. V případě jejich angažování by se tedy jednalo mezi klubem a hráčem. Teď potřebujeme vědět, jestli jsou výkonnostně a lepší než naši hráči. Pokud jsou stejní, tak není důvod, aby přišli," prohlásil Soukup.


Šéftrenér Slovácka poskytl o hráčích následující informace:


Stoper: Metodija Stěpanovski 26 let - Renova vedoucí tým, 1. ligy.


Stoper: Toni Veljanoski 25 let - Pelister klub je na 5. místě v lize. Obránce, který hraje čtyři roky makedonskou ligu.


Útočník: Nikolce Kleckaroski - 26 let Gorče Petro. Na podzim v lize dvě branky.


Útočník: Ilija Nestorovski 19 let, Pobeda. Po podzimu v lize šestí. Levák, křídlo i střední útočník, od 16 let v makedonské lize, za podzim osm branek

 

Oběd: Fotbalisté neměli na výběr. Jídelníček sestavoval trenér Mazura. "Smažené sýry si můžou dát doma, tady bude zdravá strava," řekl k výběru menu

 

U počítače:Vlevo Michal Kordula a Pavel Němčický, kteří takto relaxovali po obědě

 

Zadumaný: Lukáš Zelenka příliš komunikativně nevypadal

 

 Veselá trojka: Uprostřed Tomáš Abrahám, vlevo Václav Ondřejka a Aleš Chmelíček

 

Posila? Andrej Hesek, který má namířeno do Slovácka

  

 Úprava: Tady je Hesek na odpoledním výběhu v péči kustoda klubu

 

Šéf: Trenér Slovácka Josef Mazura, který právě měří čas fotbalistům při zátěžovém běhu

 

 

Makedonci: Jména sice mám, ale ke kterým tvářím patří.....zatím bohužel

 

 

Jídelníček: Takto vypadalo menu ve čtvrtek 7.1. 2009

 

 

 Běžkaři: Ke skupině patřil také obránce Aleš Urbánek. Mimochodem snad poprvé jsem ho viděl se usmát

 

 

 Servisman: Petr Švancara, který si stěžoval, že to prý nejelo samo i když mazal

 

 

Na okruhu: Švancara při sjezdu na běžkařském výběhu

 

 

 

 Start: V čele skupiny je Aleš Urbánek

 

 Vítěz: Pavel Němčický, který to na běžkách umí. Nikdo mu nestačil

 

 

 

 Řidič: Tento pán vozí fotbalisty Slovácka, bohužel jsem si nezapsal jeho jméno

 

 

Na doraz: Pavel Němčický při běžkařském sprintu

 

 Diváci: Uprostřed Radek Šterba MF Dnes. Ten pán s foťákem je fotograf MF Dnes. Jeho jméno si bohužel také nepamatuju a řidič autobusu

Text a foto: Stanislav Dufka