Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Odchod 45 lékařů by byl mým osobním selháním, říká šéf odborů z Hradiště v prvním velkém rozhovoru

Následující  rozhovor jsem dělal pro sobotní MF DNES, pokud máte čas a chuť, můžete si ho přečíst i na mém webu. Koupi MF DNES ale doporučuji, jako obvykle je tam mnoho zajímavých článků. I když jako znalec místního prostředí vím, že v trafikách u nás zní stále dokola (zejména v neděli, ale často i přes týden): Blesk, Blesk, Blesk, Blesk, Aha, Aha, Blesk - ... Ano, jsme velmi sečtelý kraj :) :)
RB

 

Odchod 45 lékařů by byl mým osobním selháním, říká šéf odborů

Rozhovor s předsedou LOK v Uherskohradišťské nemocnici Petrem Vysloužilem

 

Uherské Hradiště - I když se jeho tvář dosud nikdy v novinách neobjevila, předseda hradišťského Lékařského odborového svazu MUDr. Petr Vysloužil byl tváří kampaně Děkujeme, odcházíme v Uherskohradišťské nemocnici. V té nemocnici, která zřejmě jako jediná v zemi nevezme zpět výpovědi ani jednoho ze 45 lékařů, kteří v ní hrozili odchodem - včetně Petra Vysloužila.

„Pokud by to tak dopadlo, bral bych to jako velké osobní selhání. Pokud se ale bude moci 44 kolegů vrátit do práce, tak budu odcházet rozhodně spokojenější," přiznává v rozhovoru pro MF DNES. O rozhovor jsme několikrát žádali i ředitele nemocnice Antonína Karáska, který ale opakovaně rozhovor odmítl.

 

Řekněte mně upřímně: "Jste i dnes rád, že jste jako odboráři do tohoto protestu šli, jestliže veřejnost je v naprosté většině celým protestem pobouřena?"

Jsem přesvědčený, že tento protest měl smysl a je dobře, že proběhl. Věřím, že časem to pochopí i veřejnost. Celý náš protest totiž konečně ukázal na problémy, které v nemocnicích jsou. Nejde jen o to, že lékaři jsou špatně placeni a že jsou vystaveni neúměrné pracovní zátěži.

 

O tomto se ale při protestech mluvilo nejvíce.

Obrovským problémem je především to, že odborníků v nemocnicích ubývá, informace v médiích, že je nás o dvě třetiny více než před deseti lety, jsou nesmysl. Pouze máme o dvě třetiny více úvazků a musíme tedy být v práci déle a samotné práce máme mnohem více.V českém zdravotnictví navíc ročně ubývá minimálně 200 doktorů. Dalším obrovským problémem českého zdravotnictví je strašné množství pijavic, které systém vysávají a snaží se ho připravit o ohromné částky. Konečně se o tomto všem začne mluvit. A konečně také pan doktor Heger jako první ministr zdravotnictví deklaroval, že chce reformy provádět ve spolupráci s odbornými společnostmi, konečně do nich budou moci zdravotníci mluvit.

 

Je možné, že se různé věci v tomto sytému změní, ale vy - dovolte mi tuto poznámku - za to zřejmě zaplatíte svým místem. I tak jste rád,že jste do celého sporu šel?

Podívejte se, s tímto rizikem jsme do toho někteří šli. My ale nedáme svou kůži zadarmo, budeme se o ta místa prát, protože já mám rád Uherskohradišťskou nemocnici, mám rád lidi, kteří v ní pracují, mám rád své pacienty i svou práci. Chci tady zůstat. Ale nechci tady zůstat za každou cenu. Mám svou sebeúctu, pokud bych se měl někde poklonkovat, neudělám to.

 

Přesto se ale obracíte na ředitele, aby vás v nemocnici nechal.

To je pravda, moje hrdost je ale limitována odpovědností za dalších 44 mých kolegů. V této chvíli nemyslím na sebe, ale na všechny které reprezentuji.

 

Jak přesně vaše nabídka řediteli zní?

My jsme panu řediteli nabídli, že všichni lékaři v nemocnici zůstaneme, ale máme jednu podmínku. Že budeme moci zůstat, aniž bychom žádali o znovupřijetí do nemocnice.

 

Sám ale jistě cítíte, že on tuto vaši „nabídku" může snadno odmítnout a asi ji také odmítne.

Jde mi skutečně o dohodu - jsem přesvědčený, že naše setrvání v nemocnici by prospělo samotné nemocnici i pacientům.

 

A pokud vaši nabídku odmítne?

Pokud ji nepřijme, pak veškerá odpovědnost za chod nemocnice a za možné problémy padá pouze na jeho hlavu. Potom budeme o situaci v nemocnici informovat hejtmana i celostátní výbor Lékařského odborového klubu, který celou situaci monitoruje.

 

Byl by velký rozdíl v tom, kdybyste mohli zůstat nebo jste případně nastoupili jakoby noví zaměstnanci?

Nastoupit jako elévové za nástupní plat s tříměsíční zkušební lhůtou bez veškerých bonusů je pro nás nepřijatelné. Pominu-li to, že mám patnáct let praxe, tak část těch bonusů jsem vybojoval já, jako předseda odborové organizace. A pokud to pan ředitel staví tak, že si je nezasloužíme, protože jsme chtěli odejít, tak potom těch 20. milionů korun, co nemocnice dostane na základě nynější dohody s ministrem zdravotnictví, si naopak zasloužíme jenom my.

 

Klíčová je zcela jistě otázka, jak kvalitní bude Uherskohradišťská nemocnice, pokud zní 45 lékařů odejde. Co myslíte?

Pan ředitel celou dobu deklaruje, jak hradišťská nemocnice pojede v pohodě. Proč ale Zlínský kraj zveřejnil plánovaný krizový scénář, podle kterého bude operační tým v hradišťské nemocnici pouze jeden - dva dny v týdnu, když u nás v nemocnici bývá operační tým v pohotovosti každý den? A jestliže má pan ředitel za 45 lékařů náhradu, proč některé lékaře - i primáře přeškoluje na nové kvalifikace?

 

Myslíte si, že nemocnice, lépe řečeno, pacienti, potřebuje 45 lékařů, včetně vás, kteří máte odejít?

Můžeme diskutovat o tom, jestli v nemocnici dělá více lékařů než je třeba. Ale co je pro pacienta lepší: Jestli ho operuje sehraný tým, nebo tým, který není personálně plně vybavený a ještě k tomu není ani sehraný? Když to vezmu na svoji specializaci - zobrazovací metody, budu dělat náročné vyšetření, ale na přístroji, který neznám. I když budu plně erudovaný ale nebudu s přístrojem seznámený, nebudu pracovat ani tak rychle, ani tak kvalitně, jako kolega, který ten přístroj detailně zná. Podle mě hrozí, že někteří z těch, kteří nás mají nahradit ani erudovaní na naši úrovni nebudou.

 

Vy si nemyslíte, že místo vás prostě nastoupí od 1. března čtyřicítka nových lékařů?

To je naprostý nesmysl. Rozhodně jich nebude kolem čtyřiceti, pan ředitel mluvil o dvaceti. I tak ale určitě tito lékaři nebudou určitý čas plnohodnotnými členy pracovního týmu. A to i za předpokladu, že by šlo o plně erudované, atestované lékaře. Nebudou sehraní, nebudou seznámeni s technickým vybavením nemocnice. Pochybuji ale také o tom, že by se našlo dvacet doktorů, kteří by chtěli do Uherskohradišťské nemocnice nastoupit, ledaže by je pan ředitel zaplatil vysloveně nadstandardně, zřejmě i v násobcích našich mezd.

 

Bral byste jako prohru, kdybyste vy i dalších 44 lékařů museli odejít? I tak byste si řekl, že celý protest měl smysl?

V takovém případě bych to bral jako velké osobní selhání, nicméně bych nezpochybňoval dosažený výsledek v celostátním měřítku.

 

Tedy v případě, že vy a dalších 44 lékařů byste museli k poslednímu únoru nemocnici opustit?

Pokud se bude moci 44 kolegů vrátit do práce, tak i za cenu, že bych já musel odejít, tak budu odcházet rozhodně spokojenější, než když se mnou bude muset odejít i těchto 44 lékařů.

 

Zatím to ale vypadá,že skončit skončíte, a v lepším případě budete moci požádat o nové přijetí do práce. Vidíte to stejně?

Nevěřím tomu, že pan ředitel má celou situaci podchycenou tak, jak tvrdí, tedy, že má za nás plnohodnotnou náhradu.

 

Jestliže přesto budete moci skončit. Podáte žádost o práci v Uherskohradišťské nemocnici?

Ne, to bych zřejmě neudělal.

 

A co byste dělal?

Máte nějaké nabídky nebo si něco hledáte? Mám nabídky, mám i nabídky lukrativnější, ale v Uherském Hradišti žijeme, máme tady práci, máme tady přátele, máme tady rodinné zázemí, přesídlení za prací o několik stovek kilometrů dál je sice pro mě možné, ale spíš na přechodnou dobu než trvale.

 

Nebylo by tedy lepší požádat opět o práci v Uherskohradišťské nemocnici, byť s hodně nejistým výsledkem?

Jsem ochoten se domluvit s kýmkoli na čemkoli rozumném, ale žádat o přijetí jako absolvent nebudu. A pokud ano, pak jedině v solidaritě se svými kolegy. V tom případě ale půjde o zcela nový smluvní vztah a v žádném případě nepřistoupíme na „standardní" podmínky. Pan ředitel musí počítat s tím, že naše požadavky budou značně nadstandardní a to i ve srovnání se včerejší nabídkou, kterou jsme mu dali.

 

Radek Bartoníček

 

A ještě komentář, původní znění pro noviny:

 

Špatně položená otázka

Omlouvám se, že začnu toto psaní s mírnou ironií v hlase i argumentaci. Jsem přesvědčený, že pokud bychom v těchto dnech volili prezidenta republiky přímo bez politiků, vsadím se, že mezi favority by zcela jistě patřil i ředitel Uherskohradišťské nemocnice Antonín Karásek.

Jeho rozhodnutí „nechat odejít" všech 45 lékařů, kteří se v jeho nemocnici připojili k protestu Děkujeme, odcházíme, ho katapultovalo mezi neoblíbenější muže současnosti a našel se málokdo, kdo by proti jeho postupu cokoliv měl.

Takový „hlas lidu" je poměrně pochopitelný, protože protestující lékaři po celé zemi ztratili za poslední týdny u veřejnosti mnoho bodů (teď nemyslím ty u zdravotních pojišťoven) a bude jim trvat dlouho, než tyto body získají zpět.

Pro spravedlivý hněv lidu mám pochopení a vnímám i emoce, které tento hněv doprovázejí. Přesto si myslím, že by ctěný lid měl ubrat na emocích a měl by raději pobrat více rozumu.

Neustále omílaná a diskutovaná otázka, zda ředitel Karásek nebo kterýkoliv jiný ředitel vezme či nevezme protestující lékaře zpět je podle mého názoru zcela špatně položená otázka. Nekonečně důležitější - a dovolte mi napsat, že životně důležitá - je přece otázka zcela jiná: Zajistí vedení Uherskohradišťské nemocnice, že o zdraví a nemoci jejích pacientů bude perfektně postaráno i bez chybějících 45 lékařů? A pokud ano, jakým způsobem to zařídí? A jestliže 45 lékařů, případně menší počet lékařů, už nebude pro péči o pacienty nezbytných, jak je možné, že dosud v nemocnici potřební byli?

Populární ředitel Karásek, kterému se zatím daří vést ekonomicky nejlepší nemocnici v kraji, by měl veřejně a konkrétně na takové otázky odpovídat. Vždyť jde o zdraví a životy nás všech, kteří služby „jeho" nemocnice využíváme.

Radek Bartoníček