Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ochotnická divadla na Slovácku: výborní ochotníci z Louky v pohádce S čerty nejsou žerty (dvě pěkná videa z představení)

Včera večer jsem se konečně dostal na ochotnické divadlo z Louky, které patří k těm nejlepším na Slovácku. Svědčil o tom i divácký zájem, i když premiéra a repríza byly už minulý týden, místní kulturák byl v obležení aut a uvnitř bylo zcela plno - počítám, že tomu tak bude i dnes, ochotníci začínají v osm, a pokud máte čas nebo plánujete zbytečné sezení u televize, do Louky si zajeďte.

Právě vzhledem k tomu, že divadlo ještě běží, nechci sem dávat moc videoukázek, dám jen ze dvě, ze tři, abych vám  divadelní atmosféru přiblížil - později možná přidám další videa.

Stejně jako u jiných her, musím i tentokrát vzdát hold samotným ochotníkům, v Louce mají tak pestrou nabídku tváří na jednotlivé role, že je to až neuvěřitelné. I tentokrát zůstanou některé postavy lidem v pamětí hodně dlouho, skoro je nespravedlivé vzpomínat jen někoho - výborní byli snad všichni. Koho tady vzpomenout?

Samozřejmě, divácky vděčné role kaprála (skvělý Josef Křápek), stejně jako Lucifera (Tomáš Sečkař). Výborná, byť zlá Dorota (Markéta Škopíková), nenápadný, ale ve své roli přesný správce (Zdeněk Maňák). Velmi dobří byli ale i "řadoví" čerti, nejvíc zaujal vzhledem k největšímu prostoru a talentu čert Janek (parádní Bořivoj Smaženka), moc se mí líbil ve spíše drobné roli Franišek Sečkař (čert písař). Ani to ale není všechno, samozřejmě, výborné byly vypravěčky Jarmila a Barbora Hrbáčkovy, nezapomenutelné figurky v dobrém slova smyslu byli vojáci Jan Maňák a Marek Vašica. Teď bych nejraději tuto pasáž smazal, protože by si skutečně zasloužili vypsat všichni - nezlobte se, prosím. Ještě ale jedno jméno - velmi dobře si se svou těžkou a dle scénáře naprosto negativní rolí poradila Jana Evjaková (princezna Angelína). Ovšem, stejně tak zůstane divákům v paměti i Kristýna Zriniová, a to jak pro svou krásu a načesený vlasy, tak krásný hlas. Poslední věta - nezklamal nikdo, každý herec na pódiu měl své diváky, kteří mu tleskali.  

Rád bych tady ale upozornil na kulisy, kostýmy a celkovou výpravu, udělat něco takového muselo být hodně těžké - obrovské díky za to! I když v Louce opět žádné překvapení, divadlo si drží po všech stránkách vysokou laťku - včetně opět výborných pěveckých výkonů, u některých jsem to ani nečekal. Pokud bych měl říci nějakou výtku, řekl bych jednu drobnou - ne všechny scény v představení jsou nutné, pokud bylo možné něco "střihnout", malinko by se nůžky hodily.  

To je ale drobnost, ochotníci v Louce jsou opravdu vynikající a v pohádce S čerty nejsou žerty museli projít skutečnou zkouškou "peklem". I když se vám to možná nezdá, zahrát takovou pohádku není vůbec snadné. Vždyť je to pohádka, kterou mnozí máme velmi rádi, známe nazpaměť skoro všechny filmové scény a skvělé herecké výkony si budeme pamatovat do konce života.

Díky ochotníkům z Louky budu od včerejšího večera rád vzpomínat nejen na ty filmové čerty, ale také ty, které jsem zažil v této sympatické horňácké obci, kde se lidé umí bavit a umí také ocenit ty, kteří jim tuto zábavu připravují. To není v dnešní době vůbec málo.

RB