Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

O přehlídce krojů v Hluku

Pondělí vždycky patří tady na stránkách nejvíc fotbalovým příznivcům Lhoty a tedy zpravodajství Staně Dufky z fotbalu, takže se omlouvám, že se sem vlamuji :)

Příznivcům lidové kultury bych doporučil kuknout na stránky Hluku (TADY), o víkendu jsem tam strávil docela dost času a musím uznat, že Hlučané se předvedli opravdu skvěle. Uspořádali krojovanou přehlídku, která byla určitě pro mnoho diváků zážitkem. Napsal jsem k tomu na jejich stránky článek, plus připojil pár fotek, no posuďte sami.

Vždycky mám obavu používat takový ten "velikášský" a k tomu ještě dojemný slovník (zmiňuji se o tom také v tom článku),ale věřte nevěřte, občas nemůžu jinak. Je mi jasné, že to může být zrádné, mnohé dojmy a pocity jsou nepřenosné, takže takové psaní může působit na čtenáře zcela jinak než autor zamýšlel, ale holt jdu do toho s tímto rizikem. Můžu se bránit asi jediným způsobem - nic z mých slov není vymyšleno, takto jsem to prostě cítil a viděl.

Kritikům folklóru bych snad jen sdělil, že velmi často myslím na jejich "kolegu", režiséra Karla Vachka, znám jeho "folklorní námitky" (sklon k patetičnosti apod.), osobně jsem jim naslouchal loni v pražském Ponrepu, přemýšlím nad nimi často, v lečems má možná i pravdu. Bylo by to samozřejmě na dlouho debatu se zasvěcenci do tohoto tématu, už mnohokrát jsem se chtěl k jeho výtkám tady na stránkám zmínit.

To je dnes v rychlosti všechno, potřebuji dělat na spoustě věcí, takže jako obvykle nejvíc ze všeho zanedbávám tyto osobní stránky. Určitě ale brzy najdete na stránkách nové věci, navíc příští týden vyjde i časopis o Ostrožsku a Horňácku, na kterém mi záleží víc než na čemkoliv jiném (skoro)...