Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

O Kunovicích. O knize jízda králů (zvukový záznam z představení knihy)

Zvukový záznam v tomto článku je už několik měsíců starý, ale myslím, že má smysl ho sem dávat. Je z Kunovic, z představování knihy s názvem Jízda králů v Kunovicích. Na tom záznamu jsou slyšet písničky, povídání o knize i zajímavé povídání o důležitosti lidové kultury. Několikrát jsem se k onomu výbornému večeru, kde byla kniha představována, chtěl vrátit, ale nikdy mi to nějak nevyšlo - ani ve sloupečku ve Slováckých novinách, ani v samostatném článku, ani tady na webu. Tak chci toto manko smazat na konci roku aspoň takto.

Kunovice mě tak nějak přitahují, je mi velmi líto, že nejsou v Mikroregionu Ostrožsko, protože to bych už o nich "mohl" psát do časopisu Krajem svatého Antonínka a také bych je mnohem častěji navštěvoval. Loni touto dobou to vypadalo, že bych pro ně mohl dělat místní zpravodaj, který by si zasloužily podstatně lepší, ale nakonec z toho sešlo - sám jsem místostarostce sdělil, že bych na něj neměl bohužel čas, vydávají ho totiž každý měsíc. Zůstávám tak věrný jen rodnému Hluku, kde dělám každý druhý měsíc zpravodaj i web.

Ale Kunovice i tak na dálku sleduju, obdivuju, co všechno vzniká vlastně v takovém nenápadném místě u hlavní silnice, kterému zatím chybí i nějaké přirozené centrum. Bohužel, na mnohé se do Kunovic nedostanu, například dnes jsem v novinách viděl, že v tamním kostele měla krásné představení místní základní umělecká škola - kdybych tam byl, už byste viděli tady na webu video :)

Zpět ke knížce o jízdě králů. Je fantastická, perfektní, říkám si před Vánocemi, že by byla skvělým dárkem pod stromeček. Jestliže máte kolem sebe někoho, kdo má rád tradici jízdy králů, kdo má rád náš region, lidovou kulturu, toho zcela jistě takovou knížkou nezklamete. Však já se k ní tady určitě ještě někdy brzy vrátím, protože by si její autoři i mnozí spolupracovníci zasloužili samostatné psaní.

A ještě fotky z Kunovic. Pro Kunovice fotí výborný fotograf Radek Frýsa, TADY jsou jeho nedávné fotky, stojí za pozornost. Říkám si, že takové fotky Radkovi sluší mnohem více než fotky krásných dívek, slečen a žen, kterým se věnuje ze všeho nejvíce :) 

A nakonec dávám odkaz na stránky města Kunovice, TADY je, ať se o tomto městečku dozvíte více. Když  tyto spíše servisní internetové stránky vidím, hned si říkám, jak by se tam šlo zajímavě vyřádit :) Příliš na nich není vidět, kolik zajímavých lidí v Kunovicích žije a kolik toho dělají - takže Kunovjané, všechno nejlepší do roku 2010!

Tady je ještě prosím pozvánka na akci, ze které tady máte záznam...

A TADY jsou fotky Kunovjana Radka Frýsy z této akce...

RB 

Ps. Vysvětlení ke zvukovému záznamu. Ten druhý je kratičký, je to jen minutový záznam poslední písničky. První záznam je ale dlouhý, má hodinu osmnáct minut. Záznam začíná až na čtvrté minutě písničkou, v 6:15 uslyšíte první slova o samotné knížce. A pak už následují další slova několika zajímavých lidí, potěšující slova. A ještě dodávám - nejlepší je zvukové záznamy si vždy stáhnout na plochu počítače a tam je poslouchat - někdy večer, v klidu, bez spěchu...