Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Novovešťané se bouří - noviny nepsaly o jejich hodech. A odnesla to rodačka.

Pokud nejste v novinách, jakoby se o vás nevědělo. Takové je rčení a mnozí jsou přesvědčeni o jeho pravdivosti. Dokonce jsem nedávno slyšel jednoho "nefolkloristu", který nepěkně tvrdil, že mnohé zpívací a taneční akce jsou tady kolem nás jen proto, že jejich aktéři se chtějí dostat do novin. Okamžitě jsem mu oponoval, ale vzpomněl jsem si na něj, když jsem narazil na otevřený dopis jednoho z Novovešťanů, který "za stejně uvažující novovešťany" píše redakci okresních novin Dobrý den s kurýrem.

"Včerejší reportáže z michalských a václavských hodů uveřejněných na stranách 24 a 25 mne natolik pobouřily, že na jejich způsob a úroveň musím reagovat," píše šéfredaktorovi pisatel, který na konci hnějivě tvrdí: "Jestliže nestojíme okresním novinám za povšimnutí, má to nějaké důvody, a ty důvody by jste měli v otevřené odpovědi vysvětlit."

Dopis je samozřejmě delší, vybírám jen pasáže, které vystihují účel a tón dopisu, který pisatel roznesl po obci. Co k tomuto psaní napsat?

Za řadu let v novinách jsem zažil opravdu velké zástupy těch, kteří si stěžovali, proč nejsou v novinách a někdo jiný v novinách je. Mnohdy jsem s těmito stěžovateli soucítil, stejně jako soucítím s autorem novoveského psaní. Často je to opravdu ke vzteku, sám to poznávám teď, když mám na starosti mediální "výstupy" Slováckého muzea, prosím novináře, aby o muzeu psali a oni samozřejmě mnohdy - nepíší. Takový je holt život, asi bych jim měl rozepsat stížnost, že jejich nepsaní má určitě nějaké důvody, a ty důvody by mi měli v otevřené odpovědi vysvělit :)

Žádnou stížnost pochopitelně psát nebudu,noviny jsou soukromé a můžou si psát či nepsát o čemkoliv chtějí. Navíc musím hledat tak nějak chybu v sobě, musím se především sám snažit nabízet jim co nejzajímavější informace v co nejlepší kvalitě a ještě ke všemu se musím slušným a častým způsobem s informacemi ozývat. Je to sice cesta zapeklitá, dlouhá a složitá, ale odhaduji, že jediná možná. Noviny nejsou nafukovací a prostě ne všichni se do nich vejdeme.

Pojďme ale ke konkrétnímu případu do O.N. Vsi. Nevím, proč "kurýr" o novoveských hodách nepsal, volal jsem jejich novému šéfovi, ale telefon mi nebral a ani se neozval.Chtěl jsem se ho zeptat, to je vždycky lepší cesta než otevřené dopisy. Odhaduji ale, že hodů bylo ten víkend několik, takže se z nějakých důvodů rozhodli pro jiné. Nemuseli to dělat, samotného mě to mrzí, v pondělí jsem tam informace o novoveských hodech sám hledal, ale určity si nemyslím, že by šlo o nějaký úmysl.

Jestliže psaly noviny o hodech v Kunovicích a Starém Městě, je to pochopitelné, jestliže ještě jely do menších obcí než je Nová Ves, měly k tomu nějaké důvody. Opět, znám to z vlastní zkušenosti. Kolikrát fotograf projížděl o víkendu různé akce, a vždycky se nestihl zastavit všude, zejména tady na Slovácku je akcí strašlivě mnoho. Navíc vím, že "kurýr" dává občas přednost akcím, kde je mediálním partnerem, kde tedy má logo se svými novinami, což si asi Novovešťané nezajistili, nikde jsem takové logo neviděl.

Teď si trošku rýpnu do novoveské radnice, ale věřím, že to ustojí, mají dobrého starostu, který není urážlivý. Myslím si totiž, že chyba je i na straně tamní radnice, což jaksi pisatel psaní opomenul. Když totiž chcete, aby se v novinách o vaší obci či akci psalo, musíte se často snažit. Musíte novináře několikrát informovat, nejlépe osobně, že něco děláte, musíte jim dobře vysvětlit, proč právě vaše akce či obec je zajímavá, prostě, proč mají přijet a dát vaši činnost do novin. Toto si myslím, že novoveská radnice tak úplně nezvládá, mohl bych posloužit i několika příklady.

Mimochodem, když jsem se díval dnes pozdě večer na internetové stránky Novovešťanů, dodnes tam nemají z hodů jedinou fotku ani jedinou čárku. Pokud by se chtěl kdokoliv z Novovešťanů nebo návštěvníků hodů podívat, co velkolepého se tam dělo - jak upozorňuje i autor psaní - nic, nic, nic, výsledek hodů "zasklila" radnice stejně jako "kurýr". Bohužel bohužel, je to tak, radnice, která chce, aby se o její obci či akcích psalo, musí mít jiné internetové stránky, jiné mediální výstupy a jiný přístup k novinářům. O tom by mohli mluvit i ve Lhotě, minulý týden se tady chlubili hotovým projektem za 40 milionů korun, ale po novinářích se slehla zem.

Tož tolik k Nové Vsi. Asi nejsmutnější je na tom ale fakt, že pisatel dopisu se "elegantně" otřel o místní rodačku, módní návrhářku Marii Zelenou, která přivezla řadu mladých missek z celého světa. Ona totiž v "kurýru" na rozdíl od novoveských hodů je, což pisatele trápí. "O naší obci Ostrožská Nová Ves, která letos slaví 750 výročí od první zmínky, ani jedna čárka, ani jedna fotografie, jenom prostor věnovaný naší rodačce paní Marii Zelené a jejímu úspěchu," stojí v dopisu. Snad to ani tak zle nemyslel, ale vyznění je takové. I další věta je úsměvná. Autor píše, že si jejího úspěchu váží a že ve svém oboru dokázala velmi mnoho, ale hned za tato slova dopisuje: "...ale v naší obci se konaly svatováclavské hody, a ne ledajaké." 

Tak, a je to vyřešeno. Jenom prostor naší rodačce, o nás nic. Dobře ti tak rodačko, že si do těch novin "lezla". Žádné missky ze světa si vozit neměla, kdyby si je nepřivezla, novináře by se o ně nezajímali, nepsali by o nich, nebyly by v novinách a volný prostor nemusel patřit naší rodačce, ale raději našim hodům. Prosim tě, už nikoho nevoz a nic nedělej, jenom by tomu zase novináři věnovali prostor.

Nezlobte se, že si z tohoto uvažování dělám trošku srandu, ale jinak to nejde. Udělal bych to stejně, kdyby šlo o jakoukoliv jinou ženskou, kterou bych třeba na rozdíl od Marie Zelené neznal. Trošku ji znám a vím, jak obrovsky moc dělá pro to, aby se o její práci i o její rodné obci psalo - no "otravovala" docela často :) Jenže, jak už jsem se zmínil dříve, chce to hodně a hodně úsilí, na novináře nelze pasivně čekat - nemusí se nám tento fakt líbit, ale tak to holt v dnešním světě chodí.

Navíc celá věc má logiku. Jestliže několik kroků od redakce Dobrého dne s kurýrem byly pěkné holky, je jasné, že je redakce vyfotila, dala do novin a připsala i zmínku o Zelené. Spojovat psaní o Zelené s nepsaním o hodech je - jak bychom to řekli diplomaticky - nemístné. 

To je všechno, skončím sebereklamou, na rozdíl od novoveských internetových stránek i Dobrého dne s kurýrem našli čtenáři těchto našich stránek www.slovackoDNES.cz z novoveských hodů tady na stránkách vzápětí mnoho fotek, stejně jako našli hodně fotek i z návštěvy missek. A nechyběly ani doprovodné řádky. Stejné je to i s vernisáží novoveské výstavy Otmara Olivy, čtenáři stránek www.slovackoDNES.cz si můžou fotky z ní tady dávno prohlédnout.

A samozřejmě stejně vstřícní budeme k Novovešťanům i v Časopise Ostrožska a Horňácka. Vidíte, máme je rádi, a to i bez toho, aniž by tyto stránky byly mediálními partnery a měly z toho nějaké výhody - tak snad budou mít "stejně smýšlející novovešťané" rádi naše stránky i časopis :)

 

RB

 

Ps. A ještě mě napadlo. Radnice si měla najmout na komunikaci s médii vlastního spoluobčana pana Pjajčíka, to, jakým způsobem on doslova neúnavně informuje o činnosti místního kanoistického oddílu je fantastické a obdivuhodné - když se něco děje, on o tom informuje novináře téměř v přímém přenosu....

 

 

 

 

 

Soubory ke stažení