Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Novoveské hody na fotografiích - první část

A ještě Novovešťané. Vždycky si říkám, že focení pořádně omezím, jenže pak někde přijedu kvůli psaní článku do Časopisu Ostrožska a Horňácka, mluvím s lidmi, abych věděl co nejvíce o tom, o čem chci psát, a přitom fotím a fotím. Ale slibuji, toto jsou poslední hody... tedy, asi ještě kromě těch v Uherském Ostrohu. Ty mají totiž pověst těch "nejhorších " v regionu, mnozí z okolí se Ostrožanům posmívají, že tam žije folklorem (a nejen folklorem, ale tak nějak celkově) jen pár jedinců, dokonce včera Novovešťané vtipkovali, jestli by neměli jet Ostrožanům udělat hody - takže jsem na "divné" Ostrožany zvědavý, tam asi ještě foťák vytáhnu. (I když moje obvyklá výhrada, fotky o Ostrožanech , nebo o komkoliv jiném, nic moc neřeknou, důležité je s nimi mluvit a poslouchat je)... Jinak konec, utrum, žádní krojovaní, letos jich bylo až až až přespříliš :)

Co k hodům v O.N.Vsi? "Staří" stárci z let dřívějších tvrdili: klasika, normálka, jako obvykle. Tedy s jednou výjimkou. Novovešťané slaví 750 let, takže účast, průvod, zájem "civilů", byl větší než obvykle. A ještě jedna změna prý. Dřívější stárci měli pocit, že hody jsou stále méně veselé, spontánní, bezprostřední, mládí míň tančí, zpívá... To ale slyším všude možně, tak to asi holt je, ale takový jsme i v "normálním" životě. Jestliže sedíme u počítačů, nechtějte po nás, abychom byli nějací spontánní, bezprostřední a ještě třeba měli "vyřídilku" :) Ale nebylo tak hrozné, hody byly docela veselé.

Velmi by mě zajímalo, co na hody říkali sami Novovešťané. Mohli byste mi prosím někteří napsat a říci, jak jste viděli hody vy sami? Letos, před pěti, deseti nebo třeba třiceti lety? Lišily se v něčem? A v čem? A byla jiná Nová ves a Novovešťané sami? Měl bych ale určitě dodat, že novoveské hody se celkově vydařily, účast byla hodně velká, program bohatý a počasí fantastické. Myslel jsem na Boršičany, kterým naopak oslavy v minulém týdnu doslova promáčel déšť a promrazila zima.

Víc asi napíši až do časopisu, musím vzpomenout, že dobrý byl místní policajt (samozřejmě jen přestrojený), který měl dobrou hodovou řeč a také si pěkně do Novovešťanů rýpnul - starosta se ho snažil krotit, což byla škoda. Co řekl, si nechám do časopisu...

Dost bylo psaní, čeká mě mnoho práce, odcházím ze stránek. Snad bych měl ještě dodat vzkaz těm, kteří by chtěli nějakou fotku, ať mi dají určitě vědět, několik mě zastavovalo při focení, ale já si teď už opravdu žádného nepamatuji. Fotky posílám jako vždy zdarma, zatím jsem nikdy nikde neměl odvahu si o nějakou kačku říci. A skoro nikdo se mě nikdy ani neptal :) Šak focení není žádná práce, dnes je fotografem každý, a většina si navíc fotky stáhne v pohodě a bez ptaní z internetu :) Ale vážně - focení je pro mě radost a já jsem vděčný těm, které fotím, že se mnou mají trpělivost... Bohužel si po několika dnech nepamatuji tváře lidí , s kterými jsem mluvil a často i které jsem fotil. Je to neslušné, když je poté potkám a nepozdravím, vypadá to, že jsem největší nezdvořák. Příčinou je ale opravdu moje bídná paměť...

RB