Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Novinky z muzea: nový památník, otevřená krypta a pozvánka na fotky

Nejdříve ze všeho bych vás chtěl pozvat na fotografickou výstavu. Nejdříve ze všeho proto, jelikož tato výstava v neděli 5. října končí a už máte jen dva dny na její návštěvu.

Pokud se vám jen trošku chce, neváhejte, zajeďte si do zámku v Buchlovicích, projděte hlavní bránou, zabočte doleva a běžte a běžte. Přijdete do krásně opravených prostor bývalých koníren a jste na místě. Samé fotky, fotky, fotky. Folklorních fotek je všude na Slovácku jak maku, najít opravdu ty dobré není jednoduché, ale Bezděčkovy fotky za podívání stojí. Zkuste se mrknout, některé jsou "slovácká klasika", ale najdete i snímky silné a svým způsobem pozoruhodné, zejména focení detailů je autorovou silnou stránkou.

Pavel Bezděčka není jenom fotograf, on dělá spoustu zajímavých věcí, prostě chlap, jak má být. Mimochodem, v současnosti už na Slovácku nežije, přestěhoval se na Vysočinu.

Když byla vernisáž této výstavy, byl jsem se podívat, dělal jsem s ním i rozhovor, moc jsem ho chtěl dát do Časopisu Ostrožska a Horňácka, jenže vždy jsem musel ustoupit jiným textům - a bojím se, že tomu bude tak i v listopadovém čísle. Rozhovor dám někdy aspoň sem na stránky, nerozmlouvali jsme samozřejmě zdaleka jenom o fotkách, bavili jsme se celkově o životě na Slovácku, o tom, co je a není tady zajímavé, co přišlo pozoruhodné nebo naopak obyčejné Pavlu Bezděčkovi - myslím, že takový rozhovor by dal časopis ten správný "slovácký rozměr". Opravdu se zajděte podívat.

Pokud jde o další novinky ze Slováckého muzea, rozesílám je každý týden mnoha novinářům a tajně vždy doufám, že něco z toho zveřejní. Některé tyto tiskové zprávy si můžete přečíst tady v příloze. Když se podíváte na fotky, najdete tam pár fotek nynější podoby Památníku Velké Moravy, plus budoucí podobu - bude to paráda, jsem přesvědčený, že příští památník bude táhnout.

Z tiskových zpráv a fotek bych ještě upozornil na texty a fotky o Uherském Brodu, v minulých dnech jsem tam byl dvakrát, archeologové Slováckého muzea totiž otevírali kryptu, ve které byl pohřbený poslední katolický kněz tohoto nejstaršího brodského kostela.

Tak to už by moho stačit, pokud vás tato témata zajímají, klikněte prosím na přiložené soubory a fotky...

 

RB