Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

NOVINKA: TADY je titulní stránka nového čísla časopisu Krajem svatého Antonínka + jedna velká radost: z Velehradu si odvezeme 1. místo, děkujeme!

Jako obvykle jste první, kdo se můžou podívat na titulní stránku zatím ještě nevydaného 33. čísla oblíbeného regionálního časopisu Krajem svatého Antonínka. Snad se vám i čtenářům časopisu bude tato titulka líbit, moc bych si to přál.

Snímek jsem nafotil na Horňáckém kosení na krásných loukách nad Malou Vrbkou. Mezi krojovanými byl i tento klučína - zatímco většina krojovaných i nekrojovaných po sečení odpočívala, popíjela či pozpěvovala, on neúnavně nosil trávu na svá maličká kolečka a převážel ji na hromadu. Myslím, že právě něco takového patří na titulku našeho časopisu. Samozřejmě, nebyl by problém dát na toto místo krásky z koupaliště, které by se na pultech pěkně vyjímaly, ale bylo by to příliš snadné a laciné řešení, které by byo vzdálené duchu a smyslu tohoto antonínkového časopisu.

V této souvislosti bych se rád zmínil o jedné velké radosti. V pátek jsem totiž dostal mail z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci s následujícím sdělením: Je nám potěšením Vám oznámit, že v kategorii „Nejlepší obecní zpravodaj za rok 2012" udělila odborná porota Vašemu periodiku s názvem Krajem svatého Antonínka 1. místo.  Gratulujeme! Slavnostní vyhlášení soutěže, pod záštitou ministra financí ČR pana Miroslava Kalouska, se uskuteční dne 4. července 2013 v 19:30 v rámci Dnů lidí dobré vůle, které se konají na Velehradě." 

Nejdříve jsem odepsal, že jsem časopis nikde nepřihlašoval, pak jsem ale zjistil, že časopis přihlásil vydavatel, což je Mikroregion Ostrožsko. Nijak toto ocenění nepřeceňuji, kdybychom byli v kategorii nejlepší časopis, bylo by to o kapku lepší :) :) Za ocenění moc děkuju, vždycky a mnohokrát jsem ukazoval ty, kteří byli ocenění, protože přece jen tam je role novináře. Ne se někde ukazovat, exhibovat, přihlašovat někde svou práci. 

Přesto jsem měl ale hodně velkou radost, těžko bych někomu vysvětloval, jak moc mi na tomto časopisu od jeho založení záleželo a jak strašně moc času jsem mu vždycky věnoval. Byl také jedním z hlavním důvodů, proč jsem v roce 2007 odešel z Prahy a velké novinařiny v MF DNES domů na Slovácko a začal se věnovat zdánlivě obyčejnému dění a lidem ve svém rodném kraji. Ocenění přitom přichází paradoxně a symbolicky ve chvílích, kdy časopis pomalu končí, protože od roku 2014 už bude vycházet z finančních důvodů ve značně zredukované podobě - tím končí i moje práce na Slovácku a já přemýšlím, jak dál. Za celých téměř šest let se ani jednou nenašel na Slovácku jediný "podnikatelský subjekt", který by časopis podpořil. Podobně ale dopadají i jiné kulturní projekty, nemějme iluze, že tady na Slovácku (a jinde to není lepší) žijí mezi movitější lidmi nějací patrioti či donátoři, ti si raději zajednou někde na opakovanou exotickou dovču nebo koupí dětem či manželce o jedno auto navíc :)          

Pokud jde o obsah nejnovějšího čísla časopisu, napíší ho sem do těchto míst během dneška nebo zítřka. Časopis zrovna dnes dopisuji, předpokládám, že vyjde nejpozději do jednoho týdne, kdy se objeví v místech, kde na Ostrožsku a Horňácku vychází - soupis těchto městeček a vesnic najdete na titulní straně úplně dole.

Rád bych i tuto příležitost využil k velkému poděkování všem, kteří se na časopisu podílejí, počínaje lidmi na Mikroregionem Ostrožsko a konče například korektorkou. Všme moc děkuju!

RB