Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nové pozvánky: košty, hody, country i dětské divadlo ve Lhotě. A trochu Amerika :)

Mám chuť psát o výsledku amerických voleb, ale raději zůstaňme na "našem" Slovácku. Tady jsou nové pozvánky, postupně je budu doplňovat.... Ale k volbám si fakt neodpustím poznámku :)

Kroutím a kroutím a ukrucuji si hlavu nad tím, jak dokáží miliony lidí naprosto neuvěřitelně doufat, že jeden jediný konkrétní člověk přinese do jejich života nějakou óóóóóóbrovskou změnu. Prostě tomu nevěřím, v historii bylo takových lidí mnoho, nyní je to bytost jménem O-ba-ma. Nevěřím na takové bytosti (i když se občas také přistihnu, že mám tendenci jim bláhově podlehnout a uvěřit), nevěřím lidem, kteří se neustále usmívají a neustále říkají to, co chtějí slyšet jejich posluchači, nevěřím populistům, nevěřím těm, kteří nejčastěji ze všeho používají slovo ZMĚNA.

Je to samozřejmě strašlivě lákavé, mnoho a mnoho lidí netouží ve svém životě po ničem jiném víc než po právě po změně. Ale právě proto je toto slovo tak zrádné. A proto přicházejí "spasitelé", u kterých se v naprosté většině případů ukáže, že žádní spasitelé nejsou. V televizi zrovna teď ukazují kamery americká náměstí s nekonečným množstvím nadšených lidí, kteří tohoto "spasitele" vítají a věří, že s ním přijdou světlé zítřky, kdy svět už nebude zlý, všichni budeme bratry a sestrami a budeme se jen a jen pusinkovat:) Pokud toužíme po změně, začněme vždy a jedině u sebe, neupínejme se k jiným, a zejména ne k takovým, kteří budou říkat přesně to, co chceme slyšet.

Lidská naivita je zřejmě nekonečná - a vlastně logická, "obyčejní" lidé vždycky budou chtít od politiky a politiků mnohem víc jež je prostě reálné, od sekačky Bédi Trávníčka ale také nemůžete čekat, že budete létat, i kdyby smějící Bohdalka s Izrem nalákali ke koupení sekačky celý národ :) ...  "Neptejte se, co udělá Amerika pro vás, ale co všichni dohromady můžeme udělat pro svobodu člověka." To jsou zlatá slova, která ale také kdysi řekl jeden - ehm, populista, miláček davů a sukničkář, který také sliboval, jak bude vždy ke všem upřímný a nedokázal být upřímný ani k vlastní ženě (promiňte, já ho mám také rád a rád čtu jeho slova) ...  

McCain přiznává porážku, velmi vstřícně mluví o Obamovi a nabízí mu spolupráci. "Dnes jsme zklamaní, ale zítra se musíme probudit a společně pracovat pro blaho naší země. Žijeme v zemi, kterou oba milujeme," říká svým příznivcům. "To selhání je moje, ne vaše. Nemohu vám dostatečně poděkovat za to, jakým jsem vám dlužníkem," pokračuje a děkuje rodině." Vždycky jsem byl s vámi šťastným člověkem," obrací se na rodinu. Barack Obama o chvíli později mluví stejně vstřícně a přátelsky. "Senátor McCain obětoval Americe tolik, kolik mnoho jiných není nikdy schopno. A my jsme mu za to velmi vděčni," prohlašuje Obama. "Jsem připraven s vámi spolupracovat," vzkazuje. 

Tak vážení vypadají volby v "nenáviděné" Americe, tak vypadají slova poraženého i vítězného kandidáta, máme se ještě co učit, a nejen v chování politiků, ale také v chování voličů, v Americe stály u volebních místností fronty, u nás stojí tak maximálně před nově otevíraným supermarketem - nebo před Divadlem Járy Cimrmana :)  Doufám, že naše děti budou jezdit na zkušenou mnohem raději do Ameriky než třeba do Ruska, kde si prezidenta "volí" předcházející prezident, který má všechny obtočené kolem prstu - podle toho tato divná zem vypadá... Dobrou noc, Ameriko, ať se probudíš ze svého snu do co nejlepších dnů...

RB

Ps. A ještě jeden vtípek z mé oblíbené ranní show Leoše Mareše z Evropy 2 (ano, kamenujte mě, mám ho svým způsobem rád)

Víte, že se bude Bílý dům jmenovat jinak?

Černý dům?

Ne. Bílý barak.

 

Tož poďme na pozvánky (poslané z Rádia Jih, kde můžete poslouchat mimo jiné nepřetržitě lidovou muziku),  ještě, že žijeme na Slovácku a ne v Americe :) :)

 

Děti mají přednost, takže první pozvánka je do Ostrožské Lhoty na tuto neděli. A další podrobnosti mi přišly mejlíkem: Podzimní divadlení v Ostrožské Lhotě Divadelní soubor Zdeňka Štěpánka Klubu kultury Napajedla uvede pohádku "Zvířátka a loupežnice" v neděli 9. listopadu 2008 v 16:00 hod v obecním sále v Ostrožské Lhotě, vstupné děti 30 Kč délka, představení cca 50 min bez přestávky, všechny děti srdečně zve dětský klub Domeček

A ještě jedna pozvánka je do Lhoty, najdete ji v příloze, týká se příští soboty a country plesu. Pokud jste zblízka, přijdeďte!

Tradiční velké Martinské hody pořádají v Kyjově, v pátek 7.listopadu si zajděte na Rozmarýnovou besedu u cimbálu s Cimbálovou muzikou Jury Petrů, sobotní program začíná ve 14 hodin průvodem od „Zámečku" k radnici a pak pro stárky a věnec, od 20 hodin je na programu Taneční zábava s dechovou hudbou Žadovjáci a Cimbálovou muzikou Jury Petrů. V neděli 9.listopadu ve 14 hodin se vydá průvod z Nětčic od Jančů před radnici na mlácení káčera. Od 17 hodin ještě následuje taneční zábava s Žadovjáky.

 

Na Martinské hody můžete zajet i do Kozojídek a to ve stejném termínu, tedy od 7. do 9.listopadu. V pátek 7. v 16 hodin začne stavění máje za doprovodu Cimbálové muziky z Kozojídek, v 18 hodin hodin v areálu sklepů bude postavený vyhřívaný stan, kde kromě opékání kozojídského kozla si můžete také vychutnat Horňáckou cimbálovou muziku Petra Mičky a cimbálovou muziku z Kozojídek. V sobotu ve 13:30 začíná obchůzka po dědině se souborem Malina a večer od 20 taneční zábava, v neděli v 10 dopoledne vyjde krojový průvod, v 10:30 začíná mše svatá.

 

Slovácký krúžek Brno slaví letos opravdu významné výročí - už 100 let od svého založení. Do 5.listopadu probíhá v prostorách Etnografického ústavu v Brně na Kobližné výstava „Století krúžku ve fotografii" a na sobotu 8.listopadu se pod názvem „Putovali hudci" připravuje slavnostní představení a beseda u šesti cimbálů. Akce se bude konat ve všech prostorách brněnského Stadionu na Kounicově ulici.

 

„50 let Slovenskem křížem krážem" - to je název slavnostního večera, ve kterém zazní to nejlepší z repertoáru folklórního souboru Dunajec, který slaví už 50.výročí svého založení. V programu zazpívají i zatančí současní i bývalí členové Dunajce za doprovodu dvou cimbálových muzik. To vše se bude konat 8.listopadu od 19:00 v Moravském divadle v Olomouci.

 

Chtěli bychom vás pozvat na folklórní pořad "EŠTĚ SA OHLÉDNI..." , připravený při příležitosti nedožitých 60. narozenin organizátora, muzikanta a folkloristy Pavla Malíka. Představí se v něm valašské soubory Bača, Kašava, Rusava a Malá Rusava, cimbálová muziky Kašava a Bukovina a další hosté. Tento vzpomínkový koncert se bude konat 8.listopadu od 19 hodin v sále kulturního zařízení ve Valašském Meziříčí.

 

Pokud chcete spojit koštování mladých vín s gastronomickým zážitkem tak právě pro vás budou následující pozvánky :

na Husích hodech a mladém víně si můžete pochutnat ve vinném sklepě U Jeňoura v Prušánkách -Nechorech 7. a 8.listopadu.

 

Akce se stejnou tematikou pořádá také Moravská banka vín ve své restauraci na Hlinkách v Brně v sobotu 8.listopadu. Mladá vína a husičky tam můžete ochutnat při příjemném posezení u cimbálové muziky Ponava.

 

A do třetice : ochutnávka mladých vín spojená s husími a kachními specialitami je připravena v obecní hale U orla v Šardicích také v sobotu 8.listopadu se začátkem v 17 hodin.

 

Výstavu archivních vín s ochutnávkou pořádají vinaři z Vranovic v sále restaurace U Fialů v sobotu 8.listopadu. Začátek je ve 14 hodin, k poslechu bude hrát cimbálová muzika Katrán.

 

Soutěž a přehlídku mešních a košer vín pořádá Stojanovo gymnázium na Velehradě v atraktivních prostorách klenutých sklepů. Zahájení proběhne v sobotu 8.listopadu v 15 hodin, v 17 hodin začne koštování s besedou u cimbálu.

 

Bohatá sezóna ochutnávek letošních mladých vín už pomalu začíná: např. na akci nazvanou „Mladá vína 2008" spojenou s podzimními otevřenými sklepy pořádají ve sklepních uličkách Výmol, Zátiší a U Nádraží v Moravské Nové Vsi v sobotu 8.listopadu. Začíná se už v 10 dopoledne.

 

Kulturní dům v Poštovné bude v sobotu 15. listopadu hostit první setkání ženských pěveckých sborů.Hostitelky si pozvali sbory z Kudlovic, Dolních Bojanovic, Bulhar, Staré Břeclavi a Charvátské Nové Vsi. Hostem tohoto ryze ženského setkání bude Mužácký sbor z Poštorné. Sbory bude doprovázet cimbálová muzika Stanislava Gabriela z Babic u Uherského Hradiště. Po skončení koncertu bude ještě následovat beseda u cimbálu, začátek setkání je v 19 hodin.

 

Slovácké hody s věncem ve Svatobořicích-Mistříně pořádají od 15. do 17.listopadu. V sobotu od 20 hodin zahraje na taneční zábavě Mistříňanka, v neděli v 9:30 začíná slavnostní hodová mše svatá, ve 14 hodin se vydá na cestu hodový průvod pro stárky a věnec, v 16:30 u radnice proběhne povolení hodů a čtení artikulí a následuje marš pro přespolní, ve 20 hodin začíná velká hodová zábava Vacenovjáky a Varmužovou cimbálovou muzikou. Hody zakončí pondělní zábava s dechovou hudbou Liduška z Dolních Bojanovic.

 

V rámci svatomartinských oslav pořádají v Bzenci v Kulturním domě „Košt klobásek a zelí" a to v sobotu 15.listopadu už od 9 hodin. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší klobásků a zelí je na programu v pravé poledne, ve 14 hodin potom průvod napoleonských vojsk ulicemi města, v 16 hodin svěcení a košt mladých vín ve sklepích Sokolovny. Zahrají i cimbálové muziky a zazpívá mužský sbor z Hroznové Lhoty. A pokud si chcete přímo zasoutěžit se svými vzorky klobásek nebo zelí tak zavolejte na tel.číslo 603 42 00 40.

 

Křest mladých vín pod značkou Svatomartinské začne samozřejmě v úterý 11.listopadu přesně v 11 hodin - ten největší na náměstí Svobody v Brně a ve stejnou dobu také na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Tam dorazí na 11 hodinu svatý Martin na bílém koni se svou družinou, která přiveze v koších první lahve svatomartinského vína. V 11:11 posvětí za vyzvánění zvonů svatomartinská vína pan farář, o čtvrt na dvanáct bude na řadě slavnostní přípitek mladým vínům ročníku 2008 a potom už do 16 hodin můžete ochutnávat i nakupovat svatomartinská vína a bavit se při bohatém kulturním programu.

 

A další ochutnávky svatomartinského můžete navštívit buď přímo 11. nebo v následujících dnech např. v Čejkovicích, Bořeticích, Kyjově, Mikulově, Hustopečích, Velké Pavlovicích, Bzenci, Uherčicích, Valticích i Hovoranech.

 


Soubory ke stažení