Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nové pozvánky - duchovní hudba v Hradišti i Ostrohu, další košty vína a otevřené sklepy. A začíná advent!

Aktuální pozvánky jsou tady. Jako obvykle vznikají ve spolupráci s Rádiem Jih, kam můžete také vy kdykoliv poslat zajímavou pozvánku  a rádio vám ji odvysílá. Rádio Jih přišlo také nedávno s novinkou, kterou jsem už několikrát anoncoval - po kliknutí na internetové stránky rádia zjistíte, že na svém webu mimo jiné vysílá dvacet čtyři hodin lidovou muziku. A dobrou muziku, žádné Vínečko bílé.... Pár lidí už díky mému upozornění novou stanici vyzkoušelo a byli spokojeni. Tak tolik reklama a pojďme na pozvánky.

Začnu pozvánkou, kterou najdete i v přiloženém souboru a kterou osobně považuji za možná nejlepší tip mezi pozvánkami. Tedy, pokud máte rádi vínko, dáte přednost jiné pozvánce, já vás ale zvu hlavně v neděli 30. listopadu do kostela sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti, kde v 17.00 začne koncert Lidových duchovních písní ze sbírek Františka Sušila. Koncert je pořádán u příležitosti výstavy Česká Bible, během koncertu budou také oceněni také účastníci literární a výtvarné soutěže, jejím tématem byl právě biblický motiv. Pěkná akce s krásným programem, máte-li blízko k takovému umění, vydejte se na procházku. A mrkněte ještě na pozvánku v přiloženém souboru.

Pěknou akci připravili také v Louce, pozvánku rovněž najdete v přiloženém souboru. V neděli 30. listopadu v 15.00 můžete vidět program, která má přímo ve svém názvu advent, jmenuje se Zahájení adventu. Vystoupí domácí mužský sbor a hostují sbor z Kunovic, zazpívá také výborná místní Schola Louka a děti z mateřské školy. Program doplňuje rovněž výstava vánočního stolování, výstava prací dětí mateřské školy a základní školy a prodej perníkových kolekcí i vánočních vyšívaných ozdob. 

A nesmím zapomenout na víkendové koncerty v kostele v Uherském Ostrohu, TADY je informace.

A tady jsou pozvánky od Martina Kozlovského z Rádia Jih:  

Už osmou mezinárodní výstavu betlémů od profesionálních i amatérských tvůrců z Moravy, Čech, Slovenska a Polska si můžete prohlédnout až do 6.prosince v Kulturním domě v Hodoníně. Unikátní je především expozice chrámových betlémů.

 

Hudecké dny 2008 pořádají v Kulturním domě Na obecní ve Staré Břeclavi 28. a 29.listopadu. V pátek od 20 hodin vystoupí národopisné soubory Břeclavan a Zavádka, večer bude pokračovat besedou u cimbálu s cimbálovými muziky Břeclavan a Šmytec.

 

V sobotu je na programu už 25.ročník přehlídky lidových muzik Slovácka, pozvání tentokrát přijali cimbálové muziky Jožky Severina, Michala Miltáka, Mirka Minkse, Stanislava Gabriela, Hudci z Kyjova a domácí Břeclavan. Po programu bude samozřejmě ještě následovat beseda u cimbálu se všemi muzikami.

 

Obec Tvrdonice vás srdečně zve na Mikulášský jarmark, kde kromě tradičních rukodělných výrobků uvidíte a ochutnáte pravou vesnickou zabíjačku. V odpoledním programu vystoupí např. děti ze souborů Pomněnka a Jatelinka a ženy a muži z Tvrdonského krúžku. Po setmění bude slavnostně rozsvícen Vánoční strom. To vše v sobotu 6.prosince na náměstí v Tvrdonicích.

 

Cimbálová muzika Technik pořádá slavnostní koncert k 50.výročí vzniku muziky. Bude se konat v sobotu 29.listopadu od 19 hodin v Domu kultury v Ostravě a hosty Techniku budou např. Jarmila Šuláková, Josef Laža,Ludvík Vaculík a další.

 

„Promenádu červených vín 2008" - 5.ročník mezinárodní soutěžní přehlídky červených vín můžete navštívit a především vychutnat 28. a 29.listopadu v Sokolovně ve Velkých Pavlovicích, po oba dva dny od 14 do 21 hodin. Letos obhajují loňské vítězství červená vína právě z Velkopavlovicka.

 

Kateřinskou přehlídku ročníkových a přívlastkových vín připravil Vinařský spolek Chrlice v sobotu 29.listopadu od 13 hodin v restauraci U Bindrů v Chrlicích.

 

Mimořádným zážitkem jistě bude Den otevřených sklepů, který připravil vinařský spolek VINITORES PALAVIENSIS v Pavlově u Mikulova s pavlovským obecním úřadem v sobotu 29.listopadu. Od 11 do 18 hodin bude otevřeno 10 pavlovských sklepů a mimo jiné bude zároveň otevřena obecní vinotéka v budově obecního úřadu.

 

Vinaři po celé jižní Moravě připravují také celou řadu akcí na 6.prosince: Mikulášský košt pořádají ve Valticích, mikulášskou řízenou degustaci tradičních selských vín organizuje Moravský sklípek Terezín v Mikulově, svatomartinskou výstavu vín můžete navštívit pod Pálavou v Klentnici, archívní vína se v sobotu 6.prosince budou také ochutnávat v Hustopečích.

cimbalka_cmyk_2.jpg