Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nově: Horňácký ples 2009 v luxusní Voroněži - podívejte se na dalších osm videoukázek

Minulý týden jsem dával sem na stránky první "várku" videoukázek z Horňáckého plesu 2009 a zároveň jsem slíbil, že přidám ještě další. Svůj slib tedy plním, tady je osm dalších ukázek. Vy, kteří máte k této muzice blízko, zkuste se podívat na všechna videa, myslím, že v každém z nich si něco najdete, co vás třeba potěší. Na plese jsem i fotil, ale pravidelní čtenáři vědí, že jsem k fotce skeptický, "pohyblivé obrázky" by dokázal fotkou nahradit jen hodně dobrý fotograf.

Jedna paní mi napsala, že videa jsou nekvalitní, chystám se jí odepsat, ale zároveň vám dávám o její stížnosti takto vědět. Videoukázky nejsou opravdu nejlepší, za což se jí i vám omlouvám, možná by bylo lepší sem žádné videa nedávat ani je netočit - což zřejmě také učiním. I tak si určitě někteří říkáte - proč sem proboha dává tolik folklóru? Ale nemyslete si, na milost začínám brát i jiné "žánry", dokonce i břišní tanečnice, a to už je co říci, v sobotu jsem viděl jednu z Blatnice a docela jsem čuměl, jak byla dobrá :)

Vysvětlení by bylo na dlouho, lépe řečeno vysvětlování toho, proč považuju za smysluplné sem folklór dávat a proč se mu vůbec věnovat. Nyní snad jen napíšu, že například v případě tohoto Horňáckého plesu vám ukázky umožní "okusit" atmosféru, která na plese panovala, nevěřím, že všichni čtenáři mých stránek dali dva tisíce korun (já je také nedal) a na plese byli přítomni. A i když určitě řada čtenářů stránek na plese byla, snad si atmosféru, písničky a muzikanty rádi připomenou.

A ještě technický dodatek: Točím na maličký foťák Canon, je to hodně praktické a jednoduché, video nahraju na kartu, přenesu do počítače, zlehka prokrátím a během několika minut umístím na internet. Dřív jsem točil docela dobrou "velkou" videokamerou, ale natočený materiál mám dodnes v šuplíku. Její přenášení do počítače a na internet, stejně jako krácení je složité. Ale mé kritické pisatelce i vám vzkazuji - pokud mě někdo naučíte s větší a nesrovnatelně lepší videokamerou než je foťáček zacházet, budu dávat na stránky opravdu kvalití nahrávky - snad... Jinak některé střihy u videa jsou způsobeny tím, že kromě natáčení ještě i fotím, takže občas foťáky v ruce střídám  :)

A poslední věc - reportáž a fotografie z plesu najdete v březnovém čísle časopisu Ostrožska a Horňácka, který nese nově název Krajem svatého Antonínka.

Nakonec se sluší poděkovat všem Horňákům, kteří mají s mým "natáčením" i dalším otravováním trpělivost (velmi vám děkuju!), stejně jako děkuju Tondovi Vrbovi, který mi umožnil na plese bezplatnou účast. Myslím, že bez lístku se dovnitř nikdo nedostal, "ochranka" oblečená do historických uniforem byla pořádně přísná...

RB   

 

Horňácký ples 2009 - souboj primášů z Horňácka

Horňácký ples 2009 - hraje CM Miroslava Minkse (Cos porobil Pavelenko, Pavle...)

Horňácký ples 2009 - zpívají chlapi z Horňácka, tančí Lipovjan (Ej, orešinko orešná...)

Horňácký ples 2009 - hraje CM Kubíci (Javorník, Javorník...)

 Horňácký ples 2009 - po půlnoci hraje CM Petra Mičky (různé písničky...)

Horňácký ples 2009 - hraje CM Jožky Staši z Lipova, tančí ženy z lipovského sboru

Horňácký ples 2009 - hraje CM Kubíci (Za hájíčkem, za zeleným...)

Horňácký ples 2009 - hraje CM Petra Mičky, zpívá mužský sbor z Javorníku