Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nezvyklé pozvání do kostela - pozvání do farní kavárny

Rád bych sem dal pozvánku, která není na Slovácku zase až tak obvyklá. Týká se Ostrožské Lhoty a nedělní farní kavárny, do které může kdokoliv zajít - a to po ranní mši každou první neděli v měsíci. Všechny informace i s pěkně udělanou pozvánkou najdete v tomto článečku v přiloženém souboru. 

Víc asi psát nyní nebudu, byť třeba psaní o těchto kavárnách a vůbec životě kolem farností by bylo velmi zajímavé - měl by ho ale napsat někdo jiný, kdo má mnohem více zkušeností a informací než já. Fakt je, že jsem měl vždycky pocit, jakoby život kolem kostelů na Slovácku byl takový uzavřenější, komornější, vážnější, když například dítě jen trošku v kostele zlobí, hned se objeví mnoho pohoršených pohledů - a takové pohledy se netýkají jen zlobících dětí. Myslím, že na řadě míst všude možně ve světě, ale občas i v Česku můžeme vidět kostely, které jsem mnohem více místy živých setkání, zajímavých hovorů, hrajících si dětí v nějaké místnosti kostela nebo jen kousek od něj. A také místy právě takových kaváren, o kterou se pokoušejí v Ostrožské Lhotě.

Bohužel, na Slovácku vidím, jaký příkop je často mezi lidmi, kteří do kostela chodí a mezi těmi, kterým nic neříká, na obou stranách je mnoho nepochopení a malá snaha o vzájemné přibližování, bude trvat ještě velmi dlouho, než se na tom něco změní. Naštěstí existuje mnoho lidí a mnoho projektů, které tento "příkop" nahrazují spíše lavičkami nebo třeba mosty...

RB    

Soubory ke stažení