Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nevíte, kdo je dívka na obálce? Podívejte se jako první na titulní stránku dokončovaného oblíbeného regionálního časopisu Krajem svatého Antonínka (ještě doplním obsah)

Jsem moc rád, že tady můžu oznámit dokončení prací na dalším čísle oblíbeného regionálního časopisu Krajem svatého Antonínka. Jeho příprava mi společně s děláním tohoto webu zabírá prakticky veškerý volný čas a těším se, že si krátce oddechnu před tvořením dalšího čísla, opět to bude řada cest, víkendů i večerů, aby světlo světa spatřilo už třicáté třetí číslo časopisu. 

Cítím, že to jsou už moje skutečně poslední měsíce s časopisem, přestal jsem věřit tomu, že můj návrat na Slovácko měl nějaký smysl - buďte v  životě spíše pragmatici a nepodléhejte svým snům, pokud můžete, pracujte na sobě co nejvíce, abyste se mohli dostat do světa a neseděli doma u kamen, učte se od lidí, kteří něco dokázali a v takovém světě se prosadili, učte se stále nové věci, rodný kraj podporujte, pomáhejte třeba mladým lidem z tohoto kraje, ale domů se vracejte opravdu až na důchod - pokud se ho v dnešním hektickém životě dožijete.

Teď jsme ale u čísla 32, a já věřím, že je mezi vámi čtenáři nemálo těch, kteří se těšíte na toto další číslo. Přestože časopis vychází jen na malém území Slovácka, na Ostrožsku a Horňácku, má slušný počet čtenářů, kteří mají zatím stále ještě o časopis zájem - navzdory tomu, že čtení placení novin a časopisů (s výjimkou blbého bulváru) klesá prudce ke dnu. Za tu věrnost "antonínkovému časopisu" všem jeho příznivcům velmi děkuji a vážím si toho, že za časopis onu dvacetikorunu dají - i takový komický peníz dnes už lidé nechtějí za čtení dávat, raději si časopis pročtou v trafice nebo si ho půjčí, jo jo :(

Pojďme ale k nejnovějšímu číslu časopisu. O obálce jsem velmi dlouho přemýšlel. Snažím se časopis držet v duchu tradic Slovácka, proto jsou na titulu často kroje a podobné náměty. Zároveň ale cítím, že doba jde nějakým směrem a pokud není "antonínkový časopis" Malovaným krajem, nelze ho držet jen v tradiční podobě.

Proto jsem se nakonec rozhodl pro tuto cyklistku, řekl bych, že je to trend dnešní doby, mnoho a mnoho lidí usedá na kola a na nich tráví svůj volný čas. Původně byl na místě cyklistky muž pracující na poli (viz menší fotka), ale nevím, jak by čtenáři na takovou obálku reagovali. Jdu tedy s "duchem" doby, lidé chtějí vidět usměvavé, relaxující mladé kočky, které si naplno užívají radostí života :) Pokud jste někdo pro jinou obálku, napište mi to do mailu ...

Na cyklistku z obálky jsem "čekal" teď v sobotu dopoledne, když stovky lidí vyrazily na cyklostezky v rámci akce Na kole vinohrady. Většina lidí ovšem měla přilby a brýle a netvářili se nijak sympaticky, tato dívka byla snad jediná, která se při rychlé jízdě usmála a neměla cyklistické brýle s přilbou. Vůbec nevím, o koho jde - pokud tušíte, napište mi to, jsem zvědavý koho jsem to "blikl"!

Časopis ještě čekají poslední úpravy, korektury a tisk, v prodeji by se měl objevit do 10. května, budu opravdu šťastný, když si ho koupíte.

Jsem rád za ty z vás, kteří vnímají, že časopis se snažím dělat v nějakém stylu, že se v něm snažím ukazovat určité hodnoty našeho rodného kraje, že se pokud možno vyhýbám jednoduchým zpravodajským textům a usiluji o to, aby šlo spíše o časopis literární. Občas se mi zdá, že si toho někdo všimne :)

Moc také děkuji všem, kteří se na časopisu podílejí, grafičce paní Špačkové, korektorce paní Pokorné, dalším autorům, Staňovi Dufkovi, panu Salčákovi, panu Gajovskému, fotografům. Budu moc vděčný za další spolupracovníky, časopis je otevřený pro kohokoliv. Díky moc!

RB     

Ps. Ještě dopíši tady obsah časopisu, nejhorší ze všeho pro mě je rozhodovat se,  co do časopisu dát a co nechat na příště, přetlak textů a fotek je velký, časopis by musel mít místo 40 stran alespoň 60 stran, aby se do něj všechno vešlo ...

 

Co mimo jiné najdete v časopisu:

- v časopisu vyjde celá stránka s desítkami "akcí" a kompletním programem na Antonínku

- nebude chybět ani seznam mnoha plánovaných akcí na Ostrožsku a Horňácku

- věnujeme se sporům mezi myslivci v Blatnici a Lhotě

- podíváme se na aktuální dění kolem budoucnosti bývalého pivovaru v Uherském Ostrohu 

- reportáž vás seznámí s nonoveskými manžely, kteří jsou spolu 65 let

- další reportáž je vzpomínkou na Antonína Pomykala z Kuželova, velmi zajímavého muže

- ptali jsme se, jak začal vznikat v Blatnici "plán" na úpravu dřívější osady Smíchov, o které se tolik psalo 

- vracíme se k soutěžím dětských zpěváků lidových písniček

- uvidíte fotky z krojového plesu v Hluku a dozvíte se více o setkání hluckých seniorů

- chceme vám ukázat oceněné učitele z Veselí nad Moravou

- zeptáme se šéfa hokejistů v Uherském ostrohu, co bude po sezoně, která výsledkově nebyla až tak dobrá

- jedna stránka je věnovaná neobyčejně talentovanému mladíkovi z Blatnice, který hraje fotbal za Slovácko

- chceme se také zastavit u stále větších sociálních problémů lidí na Horňácku

- seznámíme vás s jedním z nejznámějších Veličanů, panem Spatzierem

- věnujeme se pochopitelně tradicích, proto nechybí článek o stavění máje v Ostrožské Lhotě 

- hodně zajímavý je také historický pohled na to, jak vypadaly skautské tábory na Horňácku

- opět vychází archivní fotky z doby, kdy Veselí nad Moravou slavilo výročí první zmínky 

- nelze také nevzpomenout osobnost pana Břetislava Rychlíka st., který nedávno zemřel