Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nejkrásnější víkendový zážitek? Dětská polonéza na Horňácku (VIDEO)

Víkend pro mě znamená většinou novinářské cesty, na nichž "nabírám" texty a fotografie do časopisu Krajem svatého Antonínka i sem na stránky. Přitom jsem limitovaný především regionem, kde tento časopis vychází, jet někde jinde už bohužel většinou není časově možné. Snažím se přitom vybírat místa, kde pouze nepořídím nějaké povrchní fotky, ale místa, která mě i vnitřně co nejvíce osloví a poté mají šanci oslovit také čtenáře.

Pokud bych vzal tato "kritéria", musím říci, že o tomto víkendu mě nejvíce oslovily tři "události", které by asi málokdo za události označil - prohlídka dominikánského kláštera v Uherském Brodě, hraní hokeje v podání lhotského faráře a ministrantů, a také dětská polonéza dětí z malotřídky v Nové Lhotě na Horňácku. O všech těchto "událostech" se rozepíšu v časopisu, dvě z nich - jak jistě tušíte - mají výchovný podtext.

 

Tady prosím můžete vidět videoukázku s dětskou polonézou i závěrečným tancem dětí při dechovce... 

 

V Nové Lhotě jsem byl teď v sobotu večer, trošku jsem se bál, jaké asi budou cesty do této vesničky, poslední na hranicích se Slovenskem, ale cesta byla docela dobrá, přijetí velmi srdečné (moc děkuju!) a atmosféra výborná. Znovu se mi potvrdilo, že ty největší (novinářské) zážitky člověk prožije na místech malých, skromných a nijak moc nikde nepropagovaných - jaký rozdíl třeba mezi různými městskými plesy s obrovskými rozpočty, samozřejmě z peněz daňových poplatníků, kde se ukazují politici a další "VIP", které nestojí takové plesy ani korunu.

 

Možná bych měl ještě napsat, že škola v Nové Lhotě je jednou ze dvou malotřídek na Horňácku. Druhá je v Javorníku, kde jsem se byl podívat na začátek školní roku, krátké VIDEO je TADY. Mám pro tyto školy s několika málo dětmi slabost, nemůžu si pomoc, ale děti odtud z Horňácka jsou přece jen jaksi jiné než ze škol větších - byla by obrovská škoda je zrušit. Ale bez ohledu na velikost školy se snažím právě školám a učitelům hodně věnovat a podporovat jejich aktivity. Člověk stejně vždycky zjistí, že ať platí jakákoliv školní osnova, rozhodující je osobnost samotného kantora - to by šlo ukázat zrovna i na Nové Lhotě a paní učitelce Hlahůlkové, která děti na polonézu i další "věci" připravuje. O tom ale více v časopisu...  

RB