Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Naposledy o volbách - o Slovácku, politice obecně i demagogickém Paroubkovi

Nechtěl jsem se už vracet k volbám a politice, jsem si vědom, že vás, čtenáře těchto stránek zajímají jiné věci, ale nedá mi to. Navíc se ani na stránkách politice příliš věnovat nechci. Budu se tedy snažit být stručný, navíc začnu tabulkou, která by vás moha zajímat.

Jde o tabulku obcí a měst Ostrožska i Horňácka, informace o tom, kde koho místní lidé volili. Dával jsem na stránky podobnou tabulku hned po druhém kole senátních voleb (TADY), ale ta nebyla tak kompletní jako tato. Týká se Ostrožska a Horňácka, regionu, kde "sídlí" i tyto internetové stránky.

Přiznám se, že jsem byl překvapený, když jsem při přepisování viděl, jak slabou pozici má v našem regionu ODS - a na druhé straně, jak silnou pozici mají komunisté. To jsem nečekal, i když je jasné, že na výsledky měla vliv současná logická neoblíbenost vládnoucí ODS, přece jen je vidět, že z dlouhodobého hlediska je patrné, že lidem v našem regionu pravicová politika nevoní.

Naopak, hodě slušné pozice mají komunisté, v některých místech je lidé volili jen o málo méně než lidovce. Například ve Velké nad Veličkou chyběli komunistům tři hlasy, aby porazili lidovce a skončili druzí za ČSSD. Tyto výsledky mě jen utvrzují v tom, že dnešní Horňácko už určitě není oním Horňáckem, které je vykreslováno v knihách či filmech, plné zbožných lidí, dodržujících tradice.

Je ale nesmírně zajímavé vidět, jak je i samotné Horňácko rozdílné. Stačí se podívat například na Kuželov. Místní lidé tady dali vítězné KDU-ČSL 55,17 procent hlasů, druhá ČSSD získala pouho pouhých 16,66 procent! A podobně to bylo se senátními kandidáty - Vaculík získal 77,38 procent!

Řekněte mi, kde hledat důvody, když třeba jen o kousek sousedící Malá Vrbka volila hodně odlišně? ČSSD vyhrála s 55,51 procenty hlasů, stejně jako vyhrála kadidátka ČSSD Doupovcová s 53,07 procenty. A to už nemluvím například o Suchově. Tam získala Doupovcová 84,78 procent hlasů, zatímco Vaculík 15,21!!! Opět - napište, jak je to možné?!

 

Krajská vláda? ČSSD s ODS

 

V této chvíli se už pečou krajské vlády a dovolím si tipovat (přes svůj tipovací omyl s hradišťským starostou Karáskem - viz můj článek TADY), že ve Zlínském kraji bude vládnout ČSSD s ODS a KDU-ČSL. Paroubek sice posílal na své lidi, spolčující se s ODS, hromy blesky, ale myslím, že krajští politici ještě rádi po ODS sáhnout.

To bylo od začátku patrné právě třeba u nás na Zlínsku a Hradišťsku, kde si ODS s ČSSD náramně rozuměly. A když jsem hned po volbách slyšel jednoho z krajských politiků ČSSD (potkali jsme se na jedněch hodách) povídat o tom, jak ten hejtman Lukáš za ODS není vůbec špatný manažer, bylo evidentní, jaký "sobáš" se chystá. Svým způsobem se změní jenom jedno. Lídr ČSSD Mišák přejde do kanceláře Lukáše a Lukáš do kanclu Mišáka. A zdravotní doplatky v Baťově nemocnici i ostatních nemocnicích se samozřejmě budou platit dál - kdo si ještě vzpomene, že tyto volby vyhrály ČSSD hlavně zdravotní doplatky, tedy slib jejich zrušení?

Jen by mě zajímalo, jestli si hejtman Mišák postaví své radní do stejné latě jako Lukáš. Když jsem byl totiž jednou na tiskovce kraje ve Zlíně, usmíval jsem se nad tím, jak ji měl Lukáš zorganizovanou. Zatímco on stál u pultíku a prakticky po celou tiskovku mluvil a dominoval, jeho radní seděli shrbeni nedaleko u stolečku jako žáčci ve škole. Měl jsem pocit, že tento obrázek přesně vystihoval pozici a styl hejtmana Lukáše. Bude nesmírně zajímavé pozorovat, jak se tento muž, zvyklý na místo jedničky, srovná s tím, že teď bude "jen" dvojkou. Jen mě zklamalo, jak přítomní novináři byli na tiskovce neškodí a na hejtmana neměli jedinou ostřejší a zvídavější otázku. Ach jo, ale to je problém regionální žurnalistiky obecně.

Paroubkova politika je naprosto populistická


Dovolte mi ještě několik slov o politice obecně. Stále více jsem přesvědčený, že česká politika posledních let je dobrá jen pro jedinou "skupinu" obyvatel - pro novináře. Všechny ostatní "skupiny" na ni tvrdě doplácí. Vysvětlím: Když jsem v Brně a Praze každodenně psal o politice, věděl jsem, že nikdy nebude nuda a vždy bude o čem psát, protože český volební sytém i česká politika jsou nastaveny tak, aby plodily jen a jen "potravu" pro novináře.

Téměř každé hlasování v parlamentu, téměř každý sjezd nějaké strany, to vše bylo vždycky největší radostí pro nás novináře, jelikož jedno "pobavení" stíhalo druhé pobavení, jeden trapas stíhal druhý trapas, jeden konflikt následoval za druhým. Většina z těchto konfliktů naší zemi nepřinesla NIC dobrého. A jak jsem napsal, a stojím si za tím - přinesla jen zvýšený náklad novin a zvýšenou sledovanost televizí. To je ale přece šílená situace! Můžeme se jí smát, můžeme se u televize, novin nebo internetu válet smíchy, ale v konečném důsledku nás po tomto smíchu čeká těžká kocovina.

Nejhrůznějším výsledkem těchto mnohaletých patových situací je opakující se výskyt přeběhlíků, kteří z nikdy nevysvětlitelných důvodů přecházejí na tu či onu "barigádu" a tak se stávají těmi nehlavnějšími hráči šachových partiích, ve kterých jde o osud celé země. To je nepřijatelná situace, která samozřejmě opět plodí mnoho špatného.  

Česká politika potřebuje zcela nezbytně změnu volebního systému. Je třeba vymyslet takový volební systém, který umožní vítězné politické straně (případně i jejím koaličním partnerům) dělat po čtyřleté volební období takovou politiku, s jakou vyhrála volby - samozřejmě by existovaly výjimky, kdy by bylo možné tento cyklus "přerušit". Pokud by se ale nic mimořádného nestalo, mělo by tomu tak být, příklady ze světa jasně ukazují, že touto cestou jsme už dávno měli jít.

Naše česká situace je naprosto katastrofální. Sociální demokracie, která skončila druhá, byť těsně, se nikdy s touto porážkou nesmířila a od památného Paroubkova "únorového" projevu v den konce voleb sleduje jediný cíl - dostat se k moci, aniž by musela čekat na normální řádné volby v jasném termínu čtyř let. Veškeré chování Paroubka a dalších socialistů je den co den motivováno pouze a jedině snahou sťat hlavu vládě.

Proto Paroubek bojuje proti radaru, přestože na začátku on sám připustil, že mu radar nevadí. Proto ČSSD bojuje proti zdravotnickým doplatkům, přestože je jasné, že jinak by také prosazovala řadu bolestných reforem ve zdravotnictví. Proto volá ČSSD po referendu o radaru, přestože v době, kdy byli lidé proti vstupu do NATO, vláda ČSSD vstoupila s republikou do NATO bez referenda. Proto Paroubek nyní bojuje proti nesmírně důležité účasti našich vojáků v zahraničních misích, přestože je jasné, že vniřně mu to vůbec nevadí.

Mohli bychom najít desítky a desítky dalších věcí, kdy Paroubek jedná zcela účelově a demagogicky. Do této demagogie přesně zapadá i volání po konci vlády. Je naprosto nenormální, aby opoziční ČSSD už čtyřikrát během krátké doby prosadila neúspěšné hlasování o pádu vlády, a dál hrozila, že vyvolá další hlasování - toto jsme v polistopadové politice Československa ani České republiky nezažili.

Je mně svým způsobem úplně jedno, jestli vládne ODS, ČSSD, KDU-ČSL nebo zelení či žlutí, není mi ale fuk osud této země, na to ji mám příliš rád. Ozývám se proti tomu, aby vláda této země (teď tato, jindy třeba jiná) byla neustále atakována útoky, které znemožňují jakékoliv vládnutí a tedy efektivní "řízení" země. Tyto útoky jsou navíc naprosto populistické a ohrožující základní zájmy naší země.

Bohužel, nejhorší je to, že další výhled není nijak optimistický. Navíc se tak děje v situaci, kdy naše republika bude hrát v evropském prostoru možná nejdůležitější roli, jakou kdy v dějinách hrála - české předsednictví Evropské unie nám takovou roli přisoudilo.

A je opět příznačné, že Paroubek své netrpělivé touze po moci obětuje i tak důležitý národní zájem, jakým šéfování v EU je. Bohužel proti tomu není možné nic dělat, protože víc jak půlka národa se nechala Paroubkem a ČSSD oblbnout. Musíme jen Paroubkovi gratulovat parafrází slov, která nyní slyšíme často v televizní reklamě na české předsednictví - Paroubek nám to všem pěkně osladí.

RB

 

A samozřejmě tabulka s výsledky:

 

Veselí nad M. - Doupovcová 62.90%, Vaculík 37.09 %, ČSSD 40.71%, KDU-ČSL 21.71%

Uherský Ostroh - Doupovcová 61.89, Vaculík 38.10, ČSSD 41.14, ODS 19.43

Hluk - Doupovcová 50.84, Vaculík 49.15, ČSSD 31.43, ODS 24.80

Ostrožská Nová Ves - Doupovcová 49.58, Vaculík 50.41, ČSSD 27.88, ODS 24.29

Blatnice - Doupovcová 42.68, Vaculík 57.31, KDU-ČSL 39.24, ČSSD 24.96

Boršice u Blatnice - Doupovcová 50.52, Vaculík 49.47, ČSSD 28.69, ODS 26.58

Ostrožská Lhota - Doupovcová 46.38, Vaculík 53.61, ČSSD 30.21, KDU-ČSL 27.83

Blatnička - Doupovcová 37.37, Vaculík 62.62, KDU-ČSL 49.32, ČSSD 19.59

Velká nad Veličkou - Doupovcová 58.80, Vaculík 41.19, ČSSD 33.86, KDU-ČSL 20.73

Louka - Doupovcová 56.75, Vaculík 43.24, KDU-ČSL 35.88, ČSSD 34.35

Lipov - Doupovcová 55.93, Vaculík 44.06, ČSSD 40.70 , KDU-ČSL 31.89

Kuželov - Doupovcová 26.61, Vaculík 73.38, KDU-ČSL 55.17, ČSSD 16.55

Javorník - Doupovcová 53.07, Vaculík 46.92, ČSSD 43.02, KDU-ČSL 18,70

Hrubá Vrbka - Doupovcová 47.65, Vaculík 52.34, KDU-ČSL 45.00, ČSSD 28.50

Malá Vrbka - Doupovcová 60.34, Vaculík 39.65, ČSSD 51.51, KDU-ČSL 25.75

Suchov - Doupovcová 84.78, Vaculík 15.21, ČSSD 37.75, ODS 21.42

Nová Lhota - Doupovcová 52.00, Vaculík 48.00, KDU-ČSL 36.70, ČSSD 33.54