Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Najednou jsou hráči první ligy. Co tomu říkají? A budou na ligu stačit?

Perůtka je rád, že se ligu podařilo získat


Uherské Hradiště - Na jaře patřil, i přes své mládí, jednadvacetiletý odchovanec Jiří Perůka k nejlepším hráčům Slovácka. „Chtěl bych tu něco dokázat, nejlépe hrát první ligu v dresu Slovácka,“ přál si po skončení druholigové soutěže. Jeho přání se mu vyplnilo nečekaně brzy. Ke svému prvnímu zápasu mezi českou elitou by mohl tento blonďatý záložník nastoupit už za pár týdnů.


Jak jste reagoval na zprávu, že budete hrát v příští sezóně první ligu?

Určitě jsem za to rád. Z pohledu celého týmu to musí být pozitivní zpráva.


Přece jen se jedná o neobvyklý postup, při kterém se asi ani moc neoslavuje…

Samozřejmě, že by bylo lepší, kdybychom si to vybojovali na hřišti. Ale když se ta šance naskytla, tak proč ji nevyužít. Slovácko je hodně ambiciózní klub s velkými plány do budoucna, takže je lepší, když jsme se tam dostali teď, než čekat třeba další dva tři roky.


Nebojíte se, že to bude jenom na jednu sezonu?

Pevně věřím, že ne! Určitě přijdou nějaké posily a my utvoříme dobrý tým, který bude schopný ligu hrát a udržet.


Jak jste vlastně sledoval celou anabázi o koupi ligy od Čáslavi?

V kabině jsme se o tom bavili, ale nikdo nevěděl, jak to ve skutečnosti je. Všichni jsme čekali, co se stane. Vyšlo to a určitě jsme za to rádi. Ve hře byla ještě Jihlava a Hradec, ale oni zdaleka nemají takové podmínky jako my. Máme výborné zázemí a také skvělé fanoušky.


Změní se teď něco ve vašem fotbalovém životě?

Já doufám, že nic. Budu se pořád snažit podávat co nejlepší výkony. Jen nároky na nás asi budou daleko větší než do teď. Na druhou stranu je pro plus, že se můžeme ukázat.


Jste zvědavý na posily?

Tak zvědavý… Nevím, kdo se objeví. Já si myslím, že přijdou kvalitní hráči, ale konkrétně opravdu nevím. Sleduji to jenom z novin.

Randa: Současný kádr by na ligu neměl


Uherské Hradiště - Má za sebou 189 prvoligových startů a patří k nejzkušenějším hráčům Slovácka. Odchovanec fotbalu ve Veselí nad Moravou, pětatřicetiletý Tomáš Randa, přišel do Uherského Hradiště před rokem.
Smlouvu podepsal na tři roky. Po jedné druholigové sezoně by si ostřílený harcovník měl opět zahrát nejvyšší soutěž.


Kdy jste se dozvěděl, že Slovácko koupilo první ligu od Čáslavi?

Dneska ráno (ve středu – pozn. aut.) z internetu. Nikdo z vedení nám zatím nevolal. Po skončení posledního zápasu jsme se jenom dozvěděli, že nám dají vědět, jak to dopadne. My teď máme dovolenou a nic neřešíme.


Co na to říkáte?

Když ta šance je, tak proč ne! Ve Slovácku prvoligové zázemí je, diváci jsou výborní, a když Zlín sestoupil, tak jsem rád, že se zase do regionu vrátila liga. I když jsem ve své kariéře takový postup ještě nezažil, tak se tomu vůbec nebráním.


To musí potěšit, že ke svým téměř dvěma stovkám startů v lize přidáte další zápasy…

Nikde ovšem není napsané, že budu hrát. Nejprve si musím vybojovat místo v kádru. Určitě to ale není špatná zpráva. Tímto verdiktem možná stihnu i dvě stovky startů v první lize.


Mění se něco na přípravě mužstva?

Trenér Mazura nám říkal, že nastupujeme v pondělí 22. června, i kdyby se hrála první liga.


Má současný kádr na to, aby hrál bez posílení v první lize důstojnou roli?

Asi ne. Řekněme si to na rovinu, nemá. My jsme sice v pohárech přešli přes několik prvoligových mužstev, ale mohli jsme hrát ze zabezpečené obrany a nemuseli jsme nic tvořit. V lize to bude o něčem jiném, tam musíme hrát také dopředu.


Autor: Stanislav Dufka