Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Na férovce s vedením Slovácka. Šéfka klubu pro naše stránky: Já můžu za to, že hráči nehrají naplno?!

Abyste si nemysleli, že žiji jen "folklórem" (ale samozřejmě nejen proto), vydal jsem se v úterý večer na tribunu fotbalového Slovácka. Šéfové klubu zvou pravidelně fanoušky "na férovku", což je pěkný název i pěkný zvyk. Tentokrát to navíc vypadalo, že by k férovce mohlo i dojít (pokud vím, férovka byl vždy souboj chlapa proti chlapovi pouhými pěstmi), jelikož situace klubu je tak špatná, jak už dlouho ne. I když je to relativní, když byl svého času klub zadlužený a ještě se neobjevil podnikatel Zemek, vypadalo to s klubem na funus - což prozatím nyní nehrozí.

Pojďme tedy na tribunu Slovácka a sedněme do polstrovaných sedadel přímo v loži pro nejdůležitější osoby, na kterých je ještě znak klubu z doby, kdy tady vládl Synot. Férovka právě začíná, přichází totiž šéfka klubu Mrázková, kapitán mužstva Němčický, plus další hráči, a také pan Chytrý (tak se fakt jmenuje, neznám ho, ale patří do nejužšího sportovního vedení klubu), chybí sportovní šéf Pojezný, který je podle dobře informovaných zdrojů nemocný, prý ho zlobí srdíčko.

Měl bych připomenout, že situace klubu je bídná, ještě letos na jaře chybělo Slovácku opravdu málo k postupu do první ligy, ten nevyšel a v novém ročníku se klub propadá níž a níž. Pokud se pád nepodaří zastavit, hrozí reálně sestup, odchod sponzorů a tím reálné nebezpečí, že fotbal na Slovácku se na dlouho ocitne někde v prachu a blátě. Je proto logické, že emoce i debaty nabírají na obrátkách, nejdůležitějš otázka se nabízí sama - jak z toho?

Nejvíc na raně je samozřejmě šéfka klubu Mrázková, které při "férovce" také nejvíce mluví. Musím se přiznat, že když ji naslouchám tentokrát a když jsem ji naslouchal loni při jednom rozhovoru, je mi na této ženské sympatická jedna vlastnost. Možná se mýlím, ale mám pocit, že mluví narovinu, otevřeně a jasně, žádné vytáčky, nesrozumitelné věty a podobné řeči, které člověk slyší všude možně.

Tato emotivní inženýrka (kousající například při posledním prohraném utkání pet láhev), kterou si velkopodnikatel Zemek najal nejdříve na "hlídání" svých peněz ve svých železárnách (a evidentně s ní byl spokojen), přišla do Slovácka ve chvíli, kdy klub klesal ke dnu a ona ho měla Zemkovými penězi a svými schopnostmi dostat opět na hladinu. To se jí podařilo, důvěra Zemka v její sílu se patrně ještě zvětšila a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by právě její slovo nemělo mít v klubu největší váhu - samozřejmě po velkopodnikateli a majiteli Zemkovi.

Pokud tomu tak je, nejdůležitější informace z "férovky" je následující: pokud trenér mužstva Jurkemik nezíská o víkendu alespoň bod v Karviné, hrozí mu reálně odchod. "Chci, aby tým získal ve dvou utkáních čtyři body. Myslím, že to je úplně logický požadavek," řekla včera doslova Mrázková. A k tomu ještě jasně vzpoměla odpovědnost trenéra: "Výsledky mužstva jsou výsledkem součinnosti práce trenéra a týmu." To ale logicky znamená, že i když Mrázková mluví o dvou utkáních a čtyřech bodech, logicky může být trenér bez hlavy už při prohře v Karviné - i při následující výhře doma by totiž na čtyři vymodlené body Mrázkové prostě nedosáhl, za vítězství jsou jen tři body, i když vyhrajete třeba 20:0. No, dvacet gólů Slovácko možná nedá ani za celou soutěž.

Odešel by v takovém případě? Pokud by Zemek - který se ze zahraničí vrátí ve středu 29. října - řekl ano, slovenský trenér by se musel odporoučet. Vyplývá to jasně z následujících včerejších slov Mrázkové. "Já, pan Zemek a pan Jurkemik bychom si poté sedli a hledali takové řešení, které by bylo pro Slovácko nejlepší."

Samotný trenér působil včera večer sympaticky, evidentně se snažil být k fanouškům vstřícný, poměrně detailně jim vysvětloval svůj pohled na celou situaci a nebál se ani upřímně říci, jak kterého hráče vidí. To si zaslouží potlesk a respekt! Dokonce připustil - trenére, smekám! - že v některých výtkách vůči němu nebo v hodnocení hráčů můžou mít fanoušci pravdu, že je možné, že i třeba něco udělal špatně. Mimochodem, zajímavé například bylo, když popisoval, že někteří hráči "A" mužstva nejsou ochotni hrát za "B" mužstvo a některé tam trenér "béčka" proto raději ani nechce. To tedy nesvědčí o nějaké profesionalitě hráčů.

Z celého povídání trenéra ale až moc vyčnívala určitá bezradnost, nebyl jsem si jistý, že ví nebo tuší, co mužstvu naordinovat. To není pro příští zápasy dobré znamení - můžu se ale samozřejmě sakramentsky mýlit. Ještě jeda malá poznámka - Jurkemik je možná příliš "krotký", tichý, zabraný do sebe, při posledním utkání s Bohemkou snad ani nevstal z lavičky a nezakřičel na hráče, markantní to bylo zejména ve srovnání s trenérem Bohemky, který snad svůj "zadek" během utkání vůbec na lavičku neposadil a tým hlasitě (a ne sprostě) koučoval od čáry pro hostující střídačku.

To bychom měli trenéra, nyní hráči. S nimi je největší potíž, přiznávají to oni sami, trenér, fanoušci a také šéfka Mrázková. Lze to dokumentovat na řadě jejích slov, která včera pronesla, mně se zdála nejvýstižnější následující slova: "Hráči nehrají naplno. Nehrají."

Řeknu vám, to je kouzelná věta. "Hráči nehrají naplno". Můžeme ji slyšet v mnoha klubech. Ale kurnik, co si lze pod takovou větou představit? Na otázku, proč hráči nehrají naplno, lze odpovědět určitě minimálně dvaceti, možná i padesáti způsoby. Jenže se obávám, že ty skutečné důvody se jen málokdy dostanou na veřejnost. Museli bychom sedět v kabině, dýchat s hráči, přebývat dlouhé dny uvnitř stadionu, být přítomni všem tréninkům i zápasům, a možná teprve potom bychom možná tušili, cože se to ve Slovácku děje. Takto to nevíme. Zkusme se spokojit s touto větou. Já vím, je to málo.

Přesto bych ale několik "drobností" na toto téma vytáhl. Ze slov, která padla, považuji za důležité následující. Nepovedlo se zapracování nových hráčů do sestavy (což je hodně chyba zkušených hráčů), nepovedl se tak úplně nákup mladého záložníka Bergera (střídá silné chvilky se slabými), od něhož se možná až moc čekalo, nepovedlo se najít hecíře a srdcaře (kapitán toho není schopen), který by uměl mužstvo vyburcovat na maximum, nepovedl se nákup nebo vychování hráče, který by uměl střílet góly (a nejen střílet góly, ale střílet třeba i z dálky na branku). Samozřejmě je toho více, ale na tomto by se asi shodli všichni.

A já bych možná dodal, nepovedlo se najít trenéra, po jehož vedením by mužstvo obžilo jako legendární Golem po vložení nápisu šém pod jazyk. Ten, kdo Golema podle legendy rozchodil, byl rabbi Löw. Najít fotbalového rabbiho v případě Slovácka je asi úkol nadlidský. Jedině, že by šel podle legendy k Vltavě a tady z hlíny místo Golema začal tvarovat nové hráče Slovácka. Potom by je musel sedmkrát obejít a pronášet svatá slova. Jedině tak by se hráči po vzoru Golema rozpálili, ožili, vběhli na hřiště a konečně začali hrát :)

Kolem výkonnosti hráčů se točila také včerejší "férovka", padalo mnoho slov, ale naprostá většina z nich je neustálé omílání stejných slov, z nichž si ale nelze vzít nic zvlášť podstatného. „Kabina stojí za trenérem," pronesl včera například kapitán Pavel Němčický. "Nedaří se, prostě to nejde. Podle mě se snaží všichni," přidal se jeden z lepších hráčů Michal Gonda. Podle mě jsou to fráze, nic neříkající věty. Ale nevyčítám je hráčům, neznám fotbalové prostředí natolik, abych posoudil, jestli lze říkat něco jiného, lépe řečeno, jestli je hráč schopen nebo ochoten učinit hlubší a větší analýzu bídného stavu mužstva.

Podle mě nejdůležitější otázka nynějšího Slovácka zní: Může za nynější (ne)výkonnost mužstva přístup hráčů, jejich kvalita či nekvalita, způsob práce trenéra, způsob práce sportovního vedení nebo celkový způsob práce vedení klubu? Při vší úctě k vědomostem fanoušků a čtenářů, toto jsou otázky, které nikdo z nich nedokáže zodpovědět. To by se musel objevit machr, který by takovým otázkám věnoval pěkných pár týdnů a poté předložil kvalifikovanou analýzu. Obávám se, že takovou analýzu nikdo nepředložil a nepředloží ani ze samotných pracovníků klubu.

Samozřejmě jsem se na "férovce" zeptal ing. Mrázkové, zda ona si nepřiznává nějaké chyby v šéfování klubu, zda ona sama necítí, že nemá na to, aby takový fotbalový klub řídila. Musím ocenit, že odpověděla přímo, byť jsem tedy od ní neslyšel, že by si byť jen jednu jedinou chybu přiznala. Je možné, že na mluvení o jejích chybách nebylo dost času, pokud si totiž nemyslí, že nějakou chybu udělala, pak si myslím, že chyba v její osobě opravdu je.

Ale dejme korektně její přesnou odpověď na mou otázku. Otázka zněla: "Myslíte si, že máte na to, abyste šéfovala fotbalovému klubu?" Její odpověď, tedy ta nejdůležitější část: "Osobní odpovědnost? Já si myslím, že to je otázka příčiny, kterou zjišťujeme. Nevím, jestli já mám mít zodpovědnost za to, že hráči nehrají naplno. Já si myslím, že na to prostě mají..... Nemyslím si, že jestliže kluci nehrají momentálně naplno, že jim to teď nejde, že jim v tom pomůže to, že já odejdu dělat něco jiného třeba za více peněz a méně kritiky."

Tolik odpověď, která si samozřejmě žádala dodatečné otázky a upřesnění, ale na to jsem neměl čas. Fanoušků bylo hodně, někteří pochopitelně setkání s vedením dost prožívali a tak neustále padaly nějaké poznámky a otázky. V této atmosféře nebyl čas na pořádný "výslech". Kdybychom totiž chtěli posuzovat úlohu šéfky Mrázkové, museli bychom vzít celé její působení, ve kterém určitě sehrálo obrovskou roli odvolání trenéra v okamžiku, kdy ten byl s mužstvem po polovině soutěže na prvním místě a měl našlápnuto do první ligy. Toto byl možná stěžejní moment v nejnovější historii klubu, který by si žádal mnohem větší rozebrání, než na které byl na "férovce" čas.

Možná bych ještě mohl dodat, že fanoušky nejvíc rozladila tato věta šéfky:"Ať se vám to líbí nebo ne, 1. FC Slovácko je akciová společnost, jejíž předmětem podnikání je poskytování zábavy." To bych vám přál slyšet, jak to mezi fanoušky zašumělo.

Další slova napíši později, teď se musím věnovat jiným věcem. Napíši ještě o ekonomice klubu (Mrázková: „Pan Zemek tady chtěl zachránit fotbal a ujal se toho. Nevěřím, že by od fotbalu odešel. Otázka financí celého klubu není otázka jeho síly. On sám si přál, aby se na rozpočtu podíleli alespoň z jedné třetiny regionální podnikatelé. Zatím to táhne tak na 80% - 90% sám.") a také o možné či nemožné fůzi ze Zlínem (asi nebude, ale podle mého chatrného mínění region Slovácka neutáhne dva ligové kluby). Tipuji, že velkopodnikatel Zemek bude mít stále větší potíže nebo nechuť fotbalový klub financovat. Jsou to obrovské prachy, které asi má, ale které by mohl vložit i do pro něj zajímavějších sfér.

Stačí se podívat na Synot, který před ním lil a lil peníze do Slovácka - a zřejmě i rozhodčích. Dnes Synot tyto desítky milionů lije mimo jiné do různých dobročinných projektů (i nemovitostí) a je tady na Slovácku veleben jako sultán Sulejmán. A Zemek? Ten musí chudák někde v zahraničí přemýšlet, co s klubem, který za velké nespokojenosti fanoušů letí dolů rychlostí parašutisty bez padáku.

RB

Ps. Řadu článků o fotbalovém Slovácku najdete nejen na těchto stránkách, ale také na dřívějších stránkách www.slovacko.org TADY, téměř všechny články pochází od Staně Dufky. Pro zajímavost jsem se na ty dřívější články díval a k překvapení jsem zjistil, že situace Slovácka nebyla růžová docela častokrát, nejenom tedy nyní.