Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Můj velký dluh - aktivity lidí kolem charity

Když by se mě někdo zeptal, co mě trápí, že dávám na tyto stránky v menším množství než bych měl, skoro určitě bych odpověděl - vše, co souvisí s charitou, dobročinností, pomocí druhým lidem. Byť někdo může mít pocit, že se o této oblasti našeho žití referuje hodně, sám velmi dobře cítím, že tomu tak ani náhodou není. Toho dobrého, co se v této oblasti děje je tolik, že ani časopis vycházející každý týden by nedokázal všechno sepsat a nafotit.

Doufám, věřím a slibuji, že právě dobročinnosti se budu na těchto stránkách věnovat podstatně více než dosud. Začínám zmínkou o paní Janě Gálové z Hluku a o Charitě Uherské Hradiště. Právě Jana Gálová pracuje v Charitě Uherské Hradiště, snaží se dělat různé prospěšné věci a rovněž mi posílá mejlíky o činnosti Charity.

Možná někteří víte, že 24. září byl po celé zemi Den Charity, který se týkal i Uherského Hradiště a také Hluku. Bohužel jsem v tento den dělal Hlucké noviny, žádné dobročinné akce se neúčastnil a z žádné pochopitelně neudělal fotku. Mrzí mě to zejména v případě Hluku, protože program byl tady hodně pestrý.

Na fotky z Domu s pečovatelskou službou se ale můžete podívat, fotil jsem je už v létě. Možná v těch fotkách ucítíte smutek, soucit, ale také pochopení, které k obyvatelém tohoto i jiných domovů musíme mít - bez ohledu na to, jaký život žili a jací byli....

Alespoň dodatečně se můžete podívat ve fotogalerii na plakát s programem, plus si přečíst poděkování Charity některým dobrým lidem z Hluku. A zároveń se podívejte na fotečky ze Dne Charity v Uherském Hradišti, kam ale moc lidí nepřišlo, protože lilo a lilo.

 

Tady je prosím poděkování paní Gálové a hradišťské Charity Hlučanům, kteří připravili program pro tamní Dům s pečovatelskou službou.

Děkujeme nejen všem účinkujícím, ale i sponzorům a všem, kdo se jakýmkoliv způsobem podíleli na přípravě. Páni farář, varhaník, paní, co zpívala, pan Blaha,který nachystal výborné rolády, pečovatelky, které napekly cukroví, pan Kadlčík - dodal burčák, pan Hájek - dodal balíčky pro děti, pan Vozár - dodal klobásky a uzené maso, paní Gášková, Uhlířová Františka - přispěly finančně. Velké poděkování patří MěÚ Hluk za zapůjčení potřebných věcí (džbány, skleničky, vázičky, nádobí, atd.) i dovoz až na místo a za skvělou spolupráci s panem místostarostou Jelénkem.

Jana Nuzíková,Charita Uherské Hradiště

 

A ještě jedna tisková zpráva:

 

Tisková zpráva

Pátek 19. 9. 2008

Na kontě Charita pro Haiti je už téměř milión korun

Olomouc - Arcidiecézní charita Olomouc uvolnila z nouzového fondu Tříkrálové sbírky 500 000 korun, které jsou určeny na humanitární pomoc lidem na Haiti, postiženým nedávnými hurikány. Spolu s příspěvkem Charit olomoucké arcidiecéze a dárci tak vybraná částka na pomoc Haiti činí téměř milión korun.

Dárci mohou v pracovní dny přispět osobně na sběrací listinu přímo v sídle Arcidiecézní charity Olomouc, Křížkovského 6, nebo na konto u Komerční banky 35-1868350237/0100, VS 99999. Přispět lze také odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS HAITI na číslo 87 777. Dárci tak přispějí na Haiti částkou 27,- Kč, cena DMS je pro všechny operátory 30,- Kč.

Příspěvek Charit Olomoucké arcidiecéze je dosud 380 tisíc korun, na konto „Charita pro Haiti" byl také určen výtěžek aukce obrazů haitských malířů (36 tisíc Kč).

Hurikány provázely prudké deště a záplavy, které zasáhly téměř celé území Haiti. Charita z peněz dárců z České republiky v první fázi pomoci zajistí dodávky pitné vody, jídla a vybudování dočasného přístřeší.

„V současné době máme na Haiti dobrovolníky: před pár dny odletěli na další pobyt do haitského Mole Saint Nicolas zdravotníci ze Zábřehu. Ve spolupráci s farností Zábřeh na začátku července odletěl na Haiti architekt Jakub Caudr," říká sestra Jana Lukáčová, která se v ACHO stará o haitské projekty. „Jaká je situace přímo v Baie de Henne, kde máme projekt Adopcí na dálku, však nevíme, přesto připravujeme asi za týden odlet další dobrovolnice," dodává.

Na Haiti nefunguje internet ani telefony, domluvit se dá jen s hlavním městem Port au Prince, které je však po zřícení mostů a silnic odřezáno od zbytku země. „P. Roman Musil uvízl také mimo svou farnost, takže zatím z Baie de Henne žádné nové zprávy nemáme," dodává sestra Jana a doufá, že dobrovolníci i haitské rodiny, zapojené do adopcí na dálku, budou v pořádku.

Ivana Jeništová,tisk. odd. ACHO

 

A ještě prosím důležité adresy:

Arcidiecézní Charita Olomoc - TADY

Oblastní Charita Uherské Hradiště - TADY

Oblastní Charita Veselí nad Moravou - TADY

 

RB

Ps. A poslední zmínka. Dívali jste se ve středu večer na Poštu pro tebe? Dělám si z tohoto pořadu často srandu, "psí oči" moderátorky jsou opravdu neodolatelné, ale zrovna včera jsem si všiml, že ve studiu měla vychovatelku dětí z "pasťáku". Fantastická žena! Když mluvila o tom, jak se snaží dávat dětem lásku a morální zásady, bylo jisto jisté, že ona toto i ve skutečnosti dělá. Vždyť proto si ji také jeden z chovanců pozval a se slzami v očích jí děkoval. Jsem přesvědčen, že právě takových dobrých žen je mezi námi mnoho, ať už pomáhají dětem nebo třeba seniorům - jen kdyby se o nich psalo a vědělo, aniž by musely chodit do Pošt pro tebe ...