Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Moje články z MF DNES: Milé setkání u zámku Lobkovice, o kterém jsem dříve neslyšel - setkání s lidmi, kteří rozsvěcují světlo tam, kde je tma

Zatímco u nás na Slovácku je docela obvyklé, že prakticky v každé dědině najdete mnoho aktivních lidí, kterým není jedno, jestli jejich dědina žije nebo ne, ve středních Čechách je situace odlišná. Jako novinář to poznávám dost často, je to pro mě velká zkušenost a možná i šance vidět naše Slovácko z jiného úhlu.

O to více jsem ale rád, pokud aktivní, zajímavé a vstřícné lidi potkám i ve středu Čech, v okolí Prahy - a dvojnásob jsem rád, když můžu o takových lidech psát. Tady jeden takový článek je, napsal jsem ho dnes pro středočeskou přílohu MF DNES. A pro tento můj web jsem udělal i video. Celé téma se týká lidí v obci Lobkovice, což je obec těsně za Neratovicemi, starostka Neratovic je i starostkou Lobkovic. 

Než jsem na místo jel, ani jsem nevěděl, že Lobkovice existují! Kde vůbec jsou? Cože, že tam pobýval ten slavný František Palacký? A že rod Lobkoviců má jméno podle místního zámečku? A že matka současného majitele zemřela za velmi podivných okolností? A že tam je občanské sdružení, které se snaží dělat spoustu věcí? Advent? Velikonoce? Masopust? Že vybudovalo i dětské hřiště? Nic jsem nevěděl. A teď už vím, hurá! Vím, že se tam budu vracet, že se budu snažit dozvědět o tamní historii co nejvíce informací, že budu fandit lidem, kteří tvoří občanské sdružení! Malá skupinka uprostřed davu, která se snaží přinést do Lobkovic život. Snaží se rozsvítit světlo tam, kde je většinou tma.

Tož, toto byla jedna z mých víkendových prací i radostí. Jakási náplast na nervy se sháněním informací k pětici kladenských policistů, kteří údajně bili zatčené lidi. To i to tvoří jednu minci novinářského života, za tu z Lobkovic jsem dnes dostal od předsedy občanského sdružení milé poděkování, za tu kladenskou s policisty to asi brzy schytám. Dnes jsem zase pro změnu naháněl hejtmana Středočeského kraje - ale podařilo se, hurá, zítra vyjde docela zajímavý rozhovor! :)

RB 

Ps. A zítra ještě přidám harmonikáře s písničkou! 

 

... toto je pan Hudec,  s kamerou jsem ho trošku zaskočil, nakonec jsem ji vypnul a on se příjemně rozpovídal, chlap jak hora, který mimochodem hodně času trání na vodě. To bych sem mohl ještě zítra připsat, co říkáte? 

  

 

Soubory ke stažení