Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Moje články z MF DNES: Dálkové setkání s milovanými spisovateli Bohumilem Hrabalem a Otou Pavlem, a fotografem Vilémem Heckelem - lásky na celý život

Víkend byl měl být časem pro naše lásky, takže dovolte, abych vám tři své "lásky" představil. Jmenují se Bohumil Hrabal, Ota Pavel a Vilém Heckel. Byl jsem rád, že o všech třech jsem měl možnost v posledních dnech psát, byť to už nebylo samozřejmě psaní o nich samotných, ale bylo to spíše jakési setkání s nimi na dálku.

O láskách se těžko mluví, proto budu rád, když si spíše přečtete následující články. Hrabal a Pavel byli spisovatelé mého mládí a jejich knížky měly velký vliv na to, že jsem začal psát, a přitom psát tak, jak píši. Od Hrabala jsem se snažil získat vztah k lidem, kteří jsou třeba jen zdánlivě obyčejní a nedůležití, ale ve skutečnosti jsou těmi, bez nichž by byl život mnohem smutnější. A Ota Pavel? Není mnoho knížek, v kterých by bylo tolik citu a bolesti, jako v jeho knihách, které psal svým vlastním, přetěžkým životním osudem.

A Hackel? Frajer, borec, nádherný chlap, který zemřel tragicky s řadou českých horolezců v peruánských horách. Když jsem si nyní povídal s jeho dcerou, které bylo v době úmrtí tatínka deset let, moc se mi líbilo, s jakou láskou o něm mluvila - kéž bychom žili tak, aby o nás naše děti také takto pěkně mluvili.   

RB