Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Mnoho nových pozvánek... A také výzva Rádia Jih pro lidové muziky ...

Ještě než začnu pozvánky psát, rád bych vás informoval o nabídce Rádia Jih (které přes internet vysílá neustále lidovou hudbu), která by vás mohla zajímat. Tady je:

Internetové rádio Cimbálka připravuje na vánoční svátky vysílání pásem koled v podání lidových muzik, pokud takové nahrávky vlastníte a byli byste ochotni je pro tento účel poskytnout tak se prosím ozvěte na e-mail : cimbalka@radiojih.cz

 

A tady už jsou samotné pozvánky Rádia Jih. Některé ještě přidám v dalších dnech:

 

17.valašský mikulášský jarmek tak jako každý rok připravili ve Valašských Kloboukách. Hlavní program začne v sobotu 6.prosince: na prezentace řemeslných výrobků a folklórních skupin můžete zajít do sálů Klobučan a Beseda, další program bude probíhat v Muzeu, Červeném domě, Gymnáziu a v dřevěnici Kosenka, v objektu Nadace Jana Pivečky i u Pechanců. Uvidíte např. cimbálovou muziku Radhošť, Klobučan, Klobučánek, Záleskou cimbálovou muziku a mužáky, dále folklórní soubory Valašský Vojvoda a Vonica, ze Slovenska potom soubory Mestečko, Miezgovce a Lednica. V sobotu večer se ještě můžete pobavit při besedě u cimbálu s muzikou Radhošť, mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách bude pokračovat i během neděle 7.prosince.


Za dobrou muzikou můžete vyrazit i do Brna:

Cimbálová muzika Sylván pořádá besedu u cimbálu se svými hosty v pátek 5.prosince od 18:30 v Zemanově kavárně, prosincové už tradiční muzicírování s cimbálovou muzikou Šmytec připravil klub Desert na středu 10.prosince od 20 hodin.


Národní ústav lidové kultury ve Strážnici připravuje na dny 6. až 10.prosince předvánoční pořad „Radujme se,veselme se!". Celá akce se uskuteční v nádherném prostředí strážnického skanzenu, kromě vánočních úprav interiérů si mohou návštěvníci prohlédnout ukázky řemeslné výroby, potkat Mikulášskou obchůzku, obchůzku Lucek i pastýře s koledníky. K ochutnání budou zabíjačkové speciality, zahřát se můžete i mladým vínem. V rámci tohoto programu v sobotu 6.prosince se se Štěpánskou koledou a obchůzkou představí slovácký soubor Omladina z Vacenovic, v neděli 7. můžete shlédnout vánoční koledování souboru Pentla z Boršic u Buchlovic.


Adventní odpoledne připravil Dům kultury v Kyjově. V neděli 7.prosince v 15 hodin tam vystoupí soubory Kyjovánek II., Salajka i další děti z Kyjovska.


Obec Tvrdonice vás srdečně zve na Mikulášský jarmark, kde kromě tradičních rukodělných výrobků uvidíte a ochutnáte pravou vesnickou zabíjačku. V odpoledním programu vystoupí např. děti ze souborů Pomněnka a Jatelinka a ženy a muži z Tvrdonského krúžku. Po setmění bude slavnostně rozsvícen Vánoční strom. To vše v sobotu 6.prosince na náměstí v Tvrdonicích.

 

Mikulášský jarmark pořádají také v Moravské Nové Vsi na náměstí a to v neděli 7.prosince od 10 hodin. Vystoupí dětský soubor Jatelinka a děti základní školy, v 16 hodin bude slavnostně rozsvícen Vánoční strom.
 

A ještě o dvou akcích ve Velké nad Veličkou: tradiční Mikulášskou besedu u cimbálu tam pořádají v sobotu 6.prosince od 19:30, vystoupí Velička a Veličánek, ženský a mužský sbor z Velké, ženský sbor z Hrubé Vrbky, soubor Malé Zálesí z Luhačovic a Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče a mladí Kubíci.

V neděli 14.prosince už od 15 hodin na tom samém místě začíná už 7.předvánoční zpívání lidových sborů, sólistů a muzik z mnoha moravských národopisných regionů. 
 
 


Vinařské pozvánky :

Vůbec první Svatomartinskou ochutnávku vín z Podpalaví připravili vinaři v Klentnici. Bude se konat v sobotu 6.prosince od 16 hodin v sále místního hostince a k dobré náladě zahraje cimbálová muzika Guráš.


Mikulášskou řízenou degustaci špičkových vín pořádá Hotel Zámeček v Mikulově také v sobotu 6.prosince. Degustace vín v mikulášském kostýmu začíná ve 14 hodin a kromě toho čeká celá řada překvapení a zážitků i pro děti - Mikuláši,čerti a andělé přijdou kolem 16 hodiny.


Na mladá vína můžete zajet také do Rohatce : Český zahrádkářský svaz Rohatec pořádá v sobotu 6.prosince od 13.45 v místním kulturním domě 7.ročník ochutnávky mladých vín. 


Mikulášský košt archivních vín pořádá spolek „Vinaři Valtice 2000" ve valtické víceúčelové hale v sobotu 6.prosince od 15 hodin. Volně ochutnat můžete tříletá a starší vína z Valtic a okolí i z Rakouska.


Vánoční přehlídku archivních vín můžete navštívit v Hustopečích. Jak píší pořadatelé „neřízená degustace" začíná ve sklepu Českého svazu zahrádkářů v sobotu 13.prosince v 15 hodin a bude možné ochutnat zhruba 100 vzorků kvalitních archívních vín.


Domácí zabíjačku a ochutnávku mladých vín pořádají v Týnci u Břeclavi v sobotu 13.prosince. Uvidíte tradiční průběh domácí zabíjačky s ochutnávkou všech dobrot, budou také otevřeny místní sklepy, kde můžete okoštovat místní mladá vína.
 


Mnoho zajímavých vinařských akcí je připraveno během vánočních svátků: např. 26. a 27.prosince se budou světit mladá vína v Lanžhotě, Moravské Nové Vsi,Přísnoticích, Bořeticích a Velkých Bílovicích, Štěpánské košty připravili v Boleradicích, Starovicích a Vranovcích.