Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Mimořádné číslo Hluckých novin

Tak toto je úvodní stránka mimořádného čísla Hluckých novin, kterou si můžete prohlédnout jako první. Noviny ještě nejsou na světě, s grafikem jsme teprve včera dokončili konečný návrh, který se bude ještě během víkendu dopilovávat - a snad v pondělí nebo úterý začne tisk. Zřejmě s takovou titulní stránkou, jakou vidíte.

Tímto vám vlastně připomínám, že už za čtrnáct dní začínají v Hluku Dolňácké slavnosti, tentokrát dvacáté jubilejní, ty první byly v roce 1959. S počítáním ročníků a let si nedělejte starosti, je to složitější, v prvních letech byly slavnosti každý rok, poté jednou za tři roky. A jak pozoruji a poslouchám dnešní mladé, tipuji, že časem budou třeba jen jednou za pět let nebo vůbec. Ale holt taková je realita.

Dolňáckým slavnostem jsem hodně blízko, zblízka sleduji veškeré přípravy, na některých se i podílím, a považuji to za obrovskou zkušenost. Je to úplně jiný pohled, než pohled někoho, kdo přijede na pár minut nebo hodin, kdo třeba jen cvaká foťák nebo sepíše do novin jeden článek.

Na tomto mimořádném vydání Hluckých novin mi velmi záleželo, stály mě sice několik týdnů života a dost nervů, ale bral jsem je jako určitý vděk těm, kteří žili před námi a více či méně dobře se snažili pokračovat v tradicích svých předků. Například jsem velmi rád, že v novinách vůbec poprvé vychází seznam žen, díky kterým je dodnes v Hluku mnoho krojů. Dokonce si myslím, že tyto ženy si zaslouží mnohem větší poděkování než různé známé osobnosti, ale to by vyžadovalo delší vysvětlování.

O Hluku a slavnostech se tady na stránkách ještě několikrát možná zmíním, ale nechci vás s nimi nějak "zahltit". Veškeré přípravy finišují, teď v neděli se například sejdou kluci, kteří pojedou jízdu králů...

Na fotkách, které si můžete prohlédnout, najdete kromě titulní stránky novin také dvě fotky, které mám rád. Na první je letošní hlucký král Lukáš Šimčík s nejstaršími žijícími králi, na třetí fotce jsou "Hučané" právě při jízdě králů...

Tak, a teď musím spěchat "dopilovávat" Hlucké noviny a vrhnout se na Časopis Ostrožska a Horňácka - vůbec si nedovedu představit, že by měl být během čtrnácti dnů hotový...

Vlastně jsem nic nenapsal o obsahu novin, však uvidíte příští týden, vám z vás, kteří bydlíte mimo náš region, bych mohl poslat noviny případně v PDF elektronicky. Snad se noviny budou líbit, je v nich mimo jiné barevná příloha s přehledem hluckých krojů, plus popisky k nim, rozhodl jsem se také představit všechny hlucké folklorní soubory, napsal jsem i nějaké texty k historii. Dovniř jsme dali také fotky všech kluků, kteří letos jízdu králů jedou - akorát se nemůžeme dopočítat jejich celkového množství, někdo nám tam chybí, zjišťujeme kdo :)

Za nejdůležitější ale možná považuji článek o tom, jak vlastně vypadalo organizování slavností - co si budeme říkat, nikdo (až na čestné výjimky) se do toho nehnal, což je ročník od ročníku horší. Ale to je ta realita, vzdálená od poetických textů typu "zní píseň, jiskří cit, v žhavý proud se sbírá, té krásy staleté, jež mladá žije s námi....tak krása s mužností dnes slaví sňatek, a kdo se roztančí, ten blízko k nebi má..." :) :)

Ale abych nekončil pesimisticky. Slavnosti i jízda králů svůj půvab ještě stále mají, ale "moderní doba" jim zřejmě za pár let - desítek let - definitivně zakroutí krkem... A jé, aniž bych chtěl, skončil jsem pesimisticky...Tak špatné to zas nebude, nevěřte mně ...

 

RB