Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

MF DNES: Český rybář dobyl Ameriku. Ale doma mu to nezbaštíme

Občas se snažím dávat sem na stránky příspěvky, které se Slovácka netýkají. Činím tak jen občas, protože jinak bych takovými příspěvky zahrnul web každý den - tolik zajímavého je toho všude kolem nás ke čtení !!!!!!!! 

Tento příspěvek mi je ale velmi blízký. Myslím, že vystihuje vlastnost, kterou cítím všude kolem nás - nepřejícnost. Nebo také závist. Jestliže se někomu něco podaří, v něčem uspěje nebo nám prostě v čemkoliv trošku poodskočí, vždycky na něj hodíme nějakou špínu nebo pochybnost. Myslím, že Mirka Spáčilová to následujícím komentářem dobře vystihla.

Asi jsou to vlastnosti, které prostě máme v sobě od narození a rozhoduje to, kdo jak s nimi potom v životě bojuje. Čím menší místo, tím větší závist. Čím jsme níž, tím více závidíme tomu, kdo je nad námi. Přitom existuje jedno krásné přísloví, o jehož pravdivosti nepochybuju - přej, a bude ti přáno. Nebo také - nauč se radovat z úspěchu druhých, protože potom budeš také ty šťastný. 

RB

 

 

Český rybář dobyl Ameriku. Ale doma mu to nezbaštíme

 

Seděl na téže židli jako třeba Barack Obama, odzbrojoval úsměvy jako Obama, pohotově reagoval obratnou angličtinou. "První český rybář" a hrdina nového cyklu kanálu National Geographic Jakub Vágner se ocitl jako host v talkshow, kterou vede slavný Jay Leno.

Mimochodem, Lenův populární pořad přebírá přes čtyřicet dalších zemí světa, a kdo v něm ještě nebyl, jako by neexistoval.

Samo sebou se nedalo čekat, že by si celé Česko k přímému přenosu Vágnerovy slávy v sobotu nad ránem přivstalo; to by musel místo obřích ryb ve sladké vodě honit po ledě malý puk.

 

Ale když už se vyhrabali z peřin a zprávu si vyslechli, mohli jeho spoluobčané utrousit: Šikovný kluk, to mu přejeme, dostal je! I moderátora rozesmál žertem, že jméno Jay Leno neznal a na pozvání reagoval slovy: Vždyť John Lennon už přece umřel! Oslava? Ale kdepak...

Takže vypukla záplava blahopřání, uznání a zdravé hrdosti na Čecha, který to někam dotáhl?

Kdepak, stačí se podívat na internetové debaty. Český rybář možná okouzlil Ameriku, ale my doma mu to jen tak nezbaštíme, nechává se slyšet část anonymního národa.

Co na Vágnera vytasila?

Zaprvé: to se to trajdá po světě za kariérou, když jste ze známé a dobře situované rodiny.

Zadruhé: proč ho oslavovat, když nedělá nic užitečného?

Zatřetí: beztak své pořady natáčí z čisté ziskuchtivosti a jen díky sponzorům.

Začtvrté: zviditelňuje se na trápení a týrání ryb.

Zapáté: maso včetně rybího se prostě jíst nemá! (Vágner sice živé ryby pouští zpět, ale vegetariánská úderka se chytá každé šupiny.)

Zašesté: není to žádná extra zásluha, už nemají hosty odkud brát, takže se jim hodil i exotický tajtrlík.

Zasedmé: ta angličtina zase nebyla nic moc, udělal pár chyb, co tam vůbec leze?

A zaosmé: oslava vrahů, toť chmurný obraz dnešní společnosti.

Vítejte v Česku. V zemi přejících, velkorysých a všestranně schopných lidí, kteří mluví anglicky líp než Madonna, do jednoho jsou před kamerou jako doma, věnují se užitečné bohulibé práci, za niž si nevezmou korunu, natož dolar, živí se jen obilnými klíčky a na zvíře by nevztáhli ani fotoaparát, neřkuli ruku.

"Ostrý" test rybáře teprve čeká

Proč tolik zášti? Jistě, šlo jen o televizní show s reklamním pozadím, ale i díky rybáři se "zbytku světa" může Česko ukázat. Tolik světových vynálezců, kolik jich Leno spotřebuje, opravdu nemáme, nehledě na to, že ani český objevitel zázračného léku proti rakovině by nemusel v očích krajanů obstát. Měl by kravatu nakřivo, dostal by k Nobelově ceně nekřesťanské peníze a kvůli testům svého séra by týral bílé myšky.

Po pravdě, skutečný křest ohněm Jakuba Vágnera teprve čeká. Lenova masáž je dětinská hra proti grilování rodáků dávajících najevo, že si hned tak před někým na zadek nesednou.

Pokud tuhle tvrdou českou uličku ustojí, aniž prvním sumcem flákne o zem a ujede do Austrálie, pak teprve si může říkat hvězda.

 

Mirka Spáčilová
MF DNES, převzato ze stránek www.iDNES.cz