Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Megaakce roku začíná - všichni směřují do Uherského Hradiště

Už jsem se tady na stránkách o této akci zmiňoval, ale je mi jasné, že si zaslouží ještě zopakování - byť k těmto "megaakcím", mohutně masírovaných propagací, zrovna blízký vztah nemám. Přesto tedy čtenáři těchto stránek z našeho regionu i zdaleka vězte - i když to určitě skoro všichni víte - že v sobotu zažije Uherské Hradiště největší akci roku.

Pokud chcete vidět co nejvíce krojovaných, slyšet, co nejvíce lidové muziky, a vypít co nejvíce vína, přijeďte se do srdce Slovácka podívat. Jestliže budete žasnout nad množstvím krojovaných, musím podotknout, že nemálo z nich přijede v kroji kvůli jedné tisícikoruně. Organizátor slavností, jedna vééélkááá soukromá firma, totiž vyplatí každému krojovanému tuto tisícovku. Tedy, vyplatí ji, její nadace ji vyplatí, firma totiž provozuje mimo jiné provozní automaty, a podle zákona musí dávat určitě procento na bohulibé účely. Díky i za to. Chápu ty, kteří si pro tuto bankovku přijedou, jestli jde například o celý soubor, ze získané částky se už dá leccos ušít nebo přikoupit. S pár takovými lidmi jsem mluvil, o dalších jsem slyšel, nechci je nijak kritizovat... Z toho, co jsem slyšel, vsadím svůj krk, že v počtu krojovaných bude překonaný český rekord, dokonce bych řekl, že bude překonaný o hodně moc hlav. Když to srovnám s loňským rokem, z některých míst jede i dvojnásobný počet krojovaných...

Ale pryč od peněz. Přes obrovské masy lidí, které do Hradiště přifrčí, rád vám tuto akci doporučuji. Pokud se obrníte proti davům trpělivostí, laskavostí a vstřícností, můžete především na řadě míst poznat krásu lidové muziky i lidí, kteří se jí věnují. Nespěchejte, zastavte se tam, kde vám bude dobře, vykašlete se na auta, přijeďte třeba vlakem, a vychutnejte dobrého vínka - bude ho určitě všude dost.

Rád bych vám také doporučil návštěvu Slováckého muzea a řady památek, které budou po Hradišti otevřeny. Je to skutečně ojedinělá příležitost udělat si procházku do historie, dozvědět se mnoho nového, co jste třeba vůbec netušili.

Pokud jde o podrobný program, ten je nesmírně obšírný. Klikněte prosím na oficiální stránky slavností, ty jsou TADY. Nejdůležitější je asi tato informace - v osm začíná jarmark na centrálním hradišťském náměstí, v devět vychází z mařatických sklepů obrovský krojovaný průvod, který míří přímo do centra.

Poté se rozběhne velké množství programů, například každý mikroregion naší oblasti bude mít celodenní vlastní programy. Těch akcí je opravdu spousta. A jelikož jsem z Ostrožska, rád bych vám doporučil naše místo, které bude v Redutě, to je nádherně opravená budova na Masarykově náměstí. Program Ostrožska najdete TADY, začínáme v deset a končíme po čtvrté odpoledne. Zajděte si ale na více mikroregionů, budete mít možnost srovnávat a také poznávat nové věci.

A ještě Slovácké muzeum - končí tři velmi zajímavé výstavy, veškeré informace najdete TADY. A ještě otevřené památky, klikněte prosím TADY.

To je všechno, dobře se bavte, a pokud budete mít v pondělí minutku, napiště mi, co se vám v Hradišti líbilo či nelíbilo...

RB

 

Ps. A samozřejmě ještě připojuji program čistě Mikroregionu Ostrožsko. Úplně detailní, takový není ani na oficiálních stránkách Slavností vína...

Soubory ke stažení