Média na nohou - králové na Antonínku
To bylo novinářů! Tolik jsem jich snad ještě nepotkal takřka na žádné akci na Slovácku! Několik kamer, řada fotoreportérů a také píšící novináři -samého mě překvapilo, kolik se jich na sv. Antonínek sjelo. Možná to bylo tím, že tradice jízdy králů má skutečně mediální "sílu", možná to bylo trochu i tím, že byl prostě volný den a nikde se nic moc jiného nedělo.
Každopádně jsem docela litoval samotné "krále", ve dvanácti letech čelit tolika kamerám a diktafonům není nic příjemného. Myslím, že by s tím měla problém i řada poslanců, které jsem potkával jako parlamentní zpravodaj na pražské Malé Straně. A to už nemluvím raději ani o řadě regionálních "politiků", kteří nedokáží ze sebe dostat mnohdy pár srozumitelných slov.
Prostě dvanáctiletí kluci to dnes měli na Antonínku hodně těžké, a myslím, že se i docela divili, cože jim to dospělí vlastně připravili. Není divu, že novináři se toho od nich moc nedozvěděli, jelikož na většinu otázek slyšeli od kluků spíš věty o několika málo slovech.
O co tedy na slavném poutním místě šlo? No, určitě hodně právě o novináře, o to, aby se jízdě králů v Kunovicích, Vlčnově a Hluku dostalo ještě větší propagace, a tím pádem přijelo i více návštěvníků. Fotoreportéři tak bojovali o co nejlepší snímky, jakoby šlo skoro o život.
Ovšem naštěstí nešlo jen o tento mediální motiv. Věřím, že důležitý byl i onen symbolický moment historicky prvního setkání, tedy ta chvíle, kdy si králové podali ruce, podepsali pamětní listy a připili si šampaňským (to se ví, že dětským). Pravda, dělali to spíš trošku "uměle" a za neustálého požduchování dospělých, ale jinak to asi nešlo.
Dovedete si takové setkání představit někdy v minulosti? Například objetí a podání ruky mezi hluckým a vlčnovským králem? To by byla věc nevídaná a nepředstavitelná! A k tomu ještě požehnání od kněze, což dnes učinil kyjovský děkan? Časy se holt mění, rozbroje jsou možná taktéž zažehnány, doufejme ale, že různorodost jízd králů v Hluku, Kunovicích a Vlčnově zůstane.
Kombinace médií a historických souvislostí by mohla mít ještě jeden - možná nejdůležitější - výsledek. Tím výsledkem je zápis na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO. Pokud se o této (dle mého názoru opravdu unikátní) tradici bude co nejvíce mluvit, a navíc všechna sídla jízdy králů potáhnou společně, zvýší se určitě i naděje na účast v TOP seznamu UNESCO. Ovšem hned musím dodat - základem všeho je zájem "obyčejných" kluků o tuto tradici, jestliže ten nebude, zůstaňme raději doma a nechoďme do světa s žádnými zápisy.
Pokud jde o Hlučany na sv. Antonínku, myslím, že svému městečku ostudu neudělali, spíš naopak. Hlucký král jako jediný přijel i s rodiči v kroji, a to dokonce ve voze s koňmi. Z Hluku rovněž přijelo několik členů mužského sboru, kteří na Antonínku i zazpívali. A také, když jsem se díval na zastoupení návštěvníků, bylo mezi nimi hodně Hlučanů.
Neměl bych také opomenout informaci, že na místě hrála téměř dvě hodiny mladá kunovská cimbálová muzika Lintava s primášem Ondřejem Simanem. A musím je pochválit, na ostrém slunku hráli s chutí dost dlouho, a to dokonce ve chvílích, kdy se většina návštěvníků odebrala na sváteční oběd.
Nakonec bych měl skončit v duchu uzavřeného královského kamarádění a udělat reklamu "konkurenci". Tedy, jízda králů v Kunovicích začne už za několik málo dnů, příští víkend, vyvrcholení bude v neděli 18. května. Dlouho jsem si dnes povídal s tamním tahounem jízdy Milanem Staškem a cítím, že kunovičtí jsou připraveni velmi dobře. Takže se zajeďte podívat! A nezapomeňte ani na Vlčnov 25. května a poté hlavně na Hluk - neděle 6. července!
Jsem přesvědčený, že letošní přípravy na jízdu králů se Hluku daří. Maximum pro ně dělá rodina krále i radnice. Bylo by dobré, kdyby tato šťastná "konstalace" vydržela až do onoho 6. července.
RB
(psáno původně jen pro stránky Hluku)
A ještě dnešní článek i fotky ze Slováckých novin TADY