Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

LISTOPAD 2022: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Listopadové psaní začínám v poněklud neobvyklé situaci. Po hrozně a hrozně dlouhé době necítím tlak a stres kvůli práci, protože mě čeká několik dní volna s poznávací dovolenou v Izraeli. Upřímně řečeno, až tak moc se mi nechtělo, pár týdnů před prezidentskými volbami je novinářská práce ještě o něco víc zajímavá, ale kvůli některým lidem jsem si řekl, že poletím. Přestože letadlo není ani trošku můj oblíbený dopravní prostředek :) 

 

 

Začnu jednou pracovní radostí. Jsem rád, že po letech točení různých videoukázek, pracovních i nepracovních, mi domovská redakce vytvořila rubriku, kde tyto videa můžu dávat. Pod označením VIDEOBLOG Radka Bartoníčka by se měla objevovat různorodá videa, nad jejichž náměty chci nyní během cesty v Izraeli ještě více přemýšlet.

 

Pokud byste se chtěli občas mrknout, odkaz je TADY...  

 

 

 

 

 

1. listopad, úterý

 

Venku je ještě krásné babí léto, ale upřímně řečeno ho nijak moc nevnímám. Docela dost žiju prezidentskými volbami, takže mám ještě v hlavě myšlenky na včerejší den, kdy kandidaturu oficiálně oznámil Andrej Babiš. Byť slyším kolem sebe v Praze často řeči o tom, jak nemá šanci vyhrát, nejsem o tak až tak přesvědčený, myslím, že ho mnozí lidé budou volit. Jestli to bude stačit na Hrad, těžko říci. Každopádně to bude zajímavé, napínavé a pro naši zemi nesmírně důležité. A já jsem rád, že u toho můžu zblízka být.

 

 

 
 
Tento den vychází také rozhovor s Petrem Gazdíkem, který jsme dělali s kolegyní Míšou Endrštovou. Dost nám na rozhovoru záleželo například proto, že bychom si nesmírně moc přáli reformu vzdělávání. A také o tom tento rozhovor je.
 
 
 
 
 
 

2. listopadu, středa

 

Vyrážím ráno na reportáž, protože mě velmi zajímá, jak bude vypadat první den Andreje Babiše v roli prezidentského kandidátas mezi voliči...  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

  

 

3. listopad, čtvrtek 

 

Ještě mi z cesty zůstala řada videoukázek, fotek, postřehů. Takže se snažím alespoň některé publikovat. Moc to nestíhám, stejně jako nestíhám jiné videa a další věci z minulých dní. Potřeboval bych, aby měl den více hodin :) :)¨

 

 Tímto video rozhovorem jsem naštval spoustu lidí. Dost jsem to schytal. Ale takový je občas novinářský život...

 

 

 

 

 

 

 

 

V každém případě ale odmítám obviňování, že prosazuji jen nějaké názory a lidi, tedy, že někoho umlčuji či upřednostňuji. Chci ukazovat českou společnost ve všech podobách. Budič důkazem například tato videa...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

4. listopad, pátek 

 

Ještě dávám na sítě video, které jsme natočil během reportáže z cesty Andreje Babiše 2/11. Vidím, že video zaujalo spoustu čtenářů, jednu dobu to byl nejčtennější článek na Aktuálně.cz

 

 

 

Babiš v úzkých. Na Ukrajině je fašismus, chci znát váš názor, ptala se ho žena 

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oficiálně odstartoval svou prezidentskou kampaň. Ve středu navštívil i třítisícové Košťany na Teplicku. Lidé se ho zde často ptali na válku na Ukrajině a někteří Babišovi podporovatelé tvrdili, že je v zemi fašismus. Šéf ANO jim neoponoval a tvrdil, že jeho "prioritou je starost o naše lidi". 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

Konec pracovního týdne, hurá hurá :) A po strašně dlouhé době nemusím přemýšlet, co budu psát příští týden :) A nemáím ani žádné rozepsané články, což se mi jinak o dovolených stává a během dovolené tak částečně pracuji. Ale samozřejmě, volné dny chci využít k promýšlení nápadů, co a jak psát, aby to mělo smysl!!!! :) Ale teď si užívám těšení na volno i těšení z toho, že mám výbornou kolegyni, se kterou píšeme hlavně o politice...  

 

 

 

 

5. listopad, sobota

 

Je naprosto neuvěřitelné, jak ten život utíká. Tento kamarád má 60 let! Nechápu! Má takovou chuť do života a tolik energie a nadšení, jakou často nevidím ani u dvacetiletých.

 

 

 

 

Neděle 6. listopadu až Neděle 13. listopadu

 

Poznávací pobyt v Izraeli... Popíši ho samostatně, přidám i fotky a videoukázky... Byly to fantasticky zajímavé dny s obrovským množstvím informací. Nikdy na tyto dny nezapomenu. 

 

 

 

Čtvrtek 17. listopadu

Uf uf, byl to docela hektický den. S krásnou tečkou v Národním divadle v hledišti předávání Cen paměti národa. Jinak jsem se snažil jako obvykle tento den mapovat, a to především prostřednictvím videoukázek.

 

  

  

   

 

 

 

  

 

 

Během odpoledne se atmosféra trošku přiostřila, a to zejména na protivládní demonstraci, jejíž účastníci si stěžovali na údajnou nevyváženost zpravodajství České televize. Jako obvykle jsem se snažil zachytit dění a získat názoy účastníků, což se mi podařilo jen částečně. Přesto jsem přesvědčený, že většina z nich je slušných  a těším se na snad přátelskou komunikaci při dalších setkáních.

 

 

 

 

 

  

 

Napadením reportéra Aktuálně.cz na demonstraci 17. listopadu se zabývá policie 

Během protivládní demonstrace 17. listopadu byl několika účastníky napaden reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček. Redakce našeho online deníku se ohrazuje proti vnímání role médií a novinářů jakožto subjektů konfliktů či jako reprezentantů jakékoliv strany sporů, o kterých nezávisle informujeme. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rád bych ale upozornil, že Prahou neprošla jen demonstrace, která byla hodně hlučná, ale také jiná, mnohem poklidnější, na kterou přišlo rovněž mnoho lidí. I tu jsem samozřejmě zahytil, snažím se pravdivě a objektivně mapovat všehny podoby naší české společnosti.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Pátek 18 listopadu

Nejšťastnější chvíle jsem prožíval před polednem, když jsem zašel na Gymnázium Jana Nerudy v Praze. Nahrál jsem mimo jiné toto video. Mám toho ale více, další video, slova i fotky. Rád bych dal z toho dohromady článek na Aktuálně.cz.

 

 

  

 

 

Sobota 19. listopadu a Neděle 20. listopadu

 

Po dlouhé době snad klidný den s prázdným kalendářem. Hurá!!! :) Ale těším se, že dodělám řadu pracovníh restů a připravím se co nejvíce na příští dny a týdny novinařiny. A budu se svými dcerami. Tři ženské mám na starosti! Manželka je na třídním srazu po 30 letech... 

 

Sestřihal jsem řadu videí za poslední dny, plus sepsal nějaké věci a snad se i trošku připravil na práci v příštích dnech, čeká nás v redakci náročné období až do Vánoc. A patrně také od Nového roku.

 

 

 

21. listopad, pondělí

 

Upřímně řečeno, tlak v redakci na to, abychom psali pokud možno články, které nám nebudou trvat dlouho, budou krátké a zajímavé, a budou se co nejvíce číst, sílí. takže jeden takový článek jsem rychle během pondělí sepsal :)

Generál Pavel jede "kontrolovat řád a klid" do Řeporyjí. Po Nerudové tam míří i další  

U známého starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) se střídají prezidentští kandidáti. Nejprve za ním přijela Danuše Nerudová, která od něj získala i podpis pod svou petici. Setkal se také s Karlem Divišem. Nyní se do vesnice na jihozápadním okraji Prahy chystají další. Podle informací Aktuálně.cz zamíří za Novotným v úterý Petr Pavel a svou cestu k němu si domlouvá také Pavel Fischer. 

 

 

22. listopad 

 

Odpoledne jedna vernisáž a jeden křest knížky, přes den paní článku o prezidentských kandidátech. Prostě zjišťování pokud možno důlrežitých a zajímavých informací ze zákulisí kolem nich. Vernisáž i křest sem dám.   

 

 

23. listopad, středa

 

Vstávání v pět ráno, dopisování článku o kampaní prezidentských kandidátů a potom rychle do Brna na rozhovor s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským. tady jsem ho vyfotil bez cigarety, ale jinak prozradím, že kouřil jednu za druhou. "Pane předsedo, jak je možné, že jste se dožil téměř osmdesátky v dobrém zdravotním stavu, kdy ještě hrajete tenis, přestože tak moc kouříte?" zeptal jsem se ho mimo jiné :)  

 

 

 

 

 

24. listopad, čtvrtek 

 

Jsem moc rád, že jsem kromě jiného udělal rozhovor s Martinem Novákem, což je skvělý klučina ze zahraniční redakce. Mimo jiné píše skvěle ohledně Ukrajiny, ze které se minulý týden vártil.

 

 

 

 

V tomto týdnu jsem měl také za úkol zjistit, jakou taktiku pro závěrečné týdny kampaně zvolí hlavní kandidáti prezidentských voleb. Vznikl tento článek:

 

Nerudová sází na rodinu, Pavel na schopnost řešit krize. Babiš se protivníkům vyhýbá  

Padesát dní před volbami roste napětí ve štábech prezidentských kandidátů. Hlavní favorité loví voliče při objíždění republiky, vidět jsou ale rozdíly v taktice. Andrej Babiš se vyhýbá debatám s protikandidáty, Danuše Nerudová sází na rodinu a čistou minulost, Petr Pavel na týmovou práci a svoji pověst elitního vojáka. Rozestupy ve voličské podpoře jsou zatím velmi těsné. 

 

 

 

 

Součástí článku je i toto video, které jsem natočil minulý týden. A přemýšlel jsem hodně nad tím, o čem svědčí to, že paní Nerudová využila pro svou kandidaturu svého desetiletého syna.

 

Děti chtěly být součástí kampaně, tvrdí Nerudová o klipu se synem

 

 

 

 

25. listopad, pátek

 

Podruhé v týdnu se vydávám do Brna, tentokrát mezi mladé lidi, kteří studují žurnalistiku. Je zajímavé je poslouchat i s nimi diskutovat. A po cestě do Brna ještě dopisuji článek o lidech kolem prezidentských kandidátů, který jsem slíbil dopoledne odevzdat.   

 

 

Hned, když jsem sedl do vlaku, cítil jsem, že bych rád lidem sdělil jednu informaci kolem našeho webu. tady pro vás dodávám, že nejsme v redakci v jednoduché situaci, náklady musíme dál a dál snižovat, odcházejí někteří kolegové a je možné, že odejdou ještě další :( I proto jsem byl rád za reakci lidí na tuto moji poznámku na Twitteru.

 

 

 

 

 

 

26. listopad, sobota 

Ranní editorská služba, to znamená, že člověk vstane a do 15.00 má oči na stopkách. Sleduje, co se kde děje, a to nejdůležitější dává na weby Aktuálně.cz a Centrum.cz