Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ligový fotbalista začal s tréninkem vesnického mančaftu. Tady jsou veškeré informace

Staňa Dufka připravil velmi obsáhlý materiál, v němž se zabývá docela zajímavou sportovní "kuriozitou". Vesnický mančaft Ostrožské Lhoty začal od včerejšího dne trénovat muž, který hrával ligový fotbal mimo jiné za Spartu Prahu a nakonec  také vedl jako trenér mužstva krajského přeboru. Nyní tento muž s trenérskou licencí na trénování druholigového klubu začíná vést za pár korun hráče, z nichž někteří nejsou zvyklý příliš trénovat a mužstvu hrozí sestup do okresního přeboru. Pro sportovní příznivce bude proto zajímavé sledovat, jak tento "experiment" dopadne...RB

Tady je materiál Stani:

Už dvacet minut před oficiálním představením si nový trenér Lhoty Vratislav Chaloupka dával u pultu v hospodě Na Hřišti kofolu. Krátil si tak čekání na první trénink, kde ho vedení lhotského fotbalu mělo poprvé představit hráčům. O pár minut později na něho v šatně haly čekalo neuvěřitelných 16 hráčů. („Tolik fotbalistů pohromadě jsem neviděl ani nepamatuji," radoval se jednatel Antonín Miklíček).

„Hoši, když se podíváme na tabulku, tak to není nic veselého a měli bychom začít co nejdřív trénovat. Chci aby jste se fotbalem bavili a ne aby sem někdo chodil  z donucení," řekl mimo jiné na úvod hráčům nový trenér Lhoty.

Dál mluvil o tom, že chce, aby hráči mezi sebou vytvořili dobrou partu, což je podle něho 70 - 80% úspěchů. Nový kouč ještě prohlásil, že věří v bezproblémovou záchranu a bude vyžadovat od hráčů dochvilnost a disciplínu. Po prvním seznamovacím tréninku jsme si společně s Vratislavem Chaloupkou povídali nejenom o fotbale ve Lhotě.  Po více jak hodinovém sezení vznikl tento rozhovor.

 

„Zachránit soutěž je pro mě výzva," tvrdí nový trenér Lhoty Chaloupka

Trenére, jaký máte pocit z prvního tréninku ve Lhotě?
Přišlo celkem dost kluků, někdo je ještě údajně  na horách. Ale o takových pocitech  a prvních dojmech můžeme mluvit až tak po třech týdnech, kdy uvidím jaký bude přístup hráčů k přípravě.

Jak by jste se sám charakterizoval jako trenér?
Já?

Ano vy...
Uznávám - jak se říká - med i bič. Neumím prohrávat ani na tréninku ani v mistrovských zápasech. Když jdu na hřiště, tak chci dělat fotbal na sto procent, to samé v tréninku. Když nedám všechno do přípravy, tak se to logicky odrazí při zápase.

Vy jste naposledy trénoval Kyjov, který hraje krajský přebor. Není žádné tajemství, že platy nebo odměny trenérů u mužstev, které hrají kraj, jsou něco kolem 8 - 10 tisíc korun. Ve Lhotě jste tedy šel hodně dolů....
Kdybych to měl brát podle peněz, tak jsem nepůjdu. Beru to i z osobního pohledu, že tady chci zachránit krajskou soutěž, je to určitá výzva. Vzal jsem to i z toho důvodu, abych byl v pohybu. Zase jsem něco přes svátky přibral (usměje se).

Nemáte obavy, že pokud se vám to nepodaří, tak se bude po okrese vykládat, že Chaloupka dostal Lhotu do okresu?
Hrají kluci na hřišti ne já. Ale samozřejmě říkat se to může. Já tady odvedu určitou práci a ve finále bude záležet na hráčích.

Když vás oslovilo vedení klubu, věděl jste, jak na tom Lhota je?
Tak určitě. Já sleduji průběžně v novinách všechny soutěže. Věděl jsem i to, že Lhota nedávno do I.B třídy postoupila. Sleduji i přípravné zápasy a vím, že uhráli solidní výsledky i s mužstvy z vyšších soutěží.

Na co si musí dát hráči u vás pozor?
Nesnáším nedochvilnost. Když se řekne, že je sraz v deset hodin, tak vyžaduji, aby hráči tam opravdu v těch deset hodin byli i kdyby to měli daleko třeba sto kilometrů. Těžko toleruji také nedisciplinovanost na hřišti. Když si řekneme nějakou taktiku, tak chci, aby ji kluci dodržovali. Naopak, když bude třeba červená karta v zápalu boje, tak to těžko můžu někomu  vyčítat.

Už váš předchůdce si stěžoval na špatnou tréninkovou morálku mužstva. Je daná také velikou směnností hráčů. Jaké máte představy o přípravě?
Já bych rád pracoval s kolektivem, kde je dvacet hráčů. Ale pokud přijdou tři, čtyři nebo pět lidí, tak to nemá cenu sem jezdit. Co s těma klukama mám dělat? Vím, že tady dvacet hráčů nebude, ale já chci, aby chodilo minimálně osm,  deset lidí a o víkendu ještě víc.

MÁM POSILU DO ÚTOKU

Vy sám chcete do Lhoty přivést nějakou posilu?
Já už mám domluveného jednoho hráče, ale jméno po mně nechtějte. On má stoprocentní zájem hrát za Lhotu a je to hráč do základní sestavy a co můžu ještě prozradit, tak je to útočník.Všechno záleží na tom, jak se domluví kluby mezi sebou.

Máte spočítáno kolik bude stačit k záchraně bodů?
Pětadvacet, šestadvacet bodů musí stačit k záchraně.

Vy vlastně znáte jediného hráče Lhoty a tím je Richard Dominik...
Tak já vím, že Ríša je velký bojovník a některé zápasy v Hradčovicích, kde pode mnou hrával, odehrál nad očekávání. Ale co jsem slyšel, tak je zatím zraněný, takže uvidíme.

Už jste někdy trénoval mužstvo, kde hrají výhradně domácí hráči?
(Chvilku přemýšlí) Přiznám se, že to bude ve Lhotě poprvé.

Trenére, na jak dlouho jste se ve Lhotě domluvili?
Zatím na půl roku a potom uvidíme.

Vedl jste nedávno  v I.B třídě  Polešovice, které byly v té době v útlumu. Jak na to vzpomínáte?
Já jsem to tehdy vzal kvůli šéfovi polešovické kopané, který je můj kamarád. Brzy jsem ale přišel na to, že ta práce mě neuspokojuje. Když vám přijdou tři hráči na trénink, tak to nemá smysl pracovat, to může trénovat kdokoliv.

ZA KOMUNISTŮ BYCH EMIGROVAL

Pojďme k vaší bohaté fotbalové kariéře. Na svém kontě máte 139 prvoligových startů a čtyři zápasy za reprezentační „21". Co vám chybělo k tomu, aby jste hrál za naši seniorskou reprezentaci?
Já jsem byl v širším kádru reprezentace. Hráli jsme s „21" přípravný zápas v Turecku. Další den hrálo „áčko" a tehdy jsem tam zůstával jako náhradník. To byla ta generace, kdy hrál Vízek, Jurkemik a spol.

Jste ještě s někým v kontaktu?
Když jsem byl v Praze, tak ano. Teď už ale ne.

Co tedy chybělo, aby jste se uchytil v „áčku" natrvalo?
(Chaloupka se pousměje) Hrál jsem v Chebu, potom jsem šel do Sparty, kde jsem makal, abych se dostal do sestavy. To se mně také podařilo a v první sezóně jsem dal za Spartu  dokonce 15 ligových branek. Tak potom mně asi trošku sláva stoupla do hlavy, přidala se špatná životospráva a všechno se to nějak projevilo.

Udělal by jste dnes něco jinak?
Udělal. (Důrazně) Zůstal bych venku. Když jsem byl ve Spartě a jezdili jsme po Evropě, tak jsem měl nabídky z Něměcka, Holanska. To bylo ještě za komunistů. Tehdy jsem tam měl zůstat i načerno.

A nezůstal...
Tak hrál jsem ve Spartě, nejlepším českém klubu. To byl a je v našem fotbale pojem. Jezdili jsme pravidelně na západ, peníze byly, všechno klapalo a mně tehdy vlastně nic nechybělo.

Už tehdy jste přemýšlel co budete dělat až skončíte kariéru?
Bohužel ne. Pořád jsem si říkal, že konec kariéry je strašně daleko. Já si myslím, že málokterý hráč nad tím v nějakých dvaceti letech uvažuje. Dneska bych to udělal jinak.

Popište svoji cestu z Mistřic do fotbalového světa...
Začínal jsem v Mistřicích. Potom jsem hrál za žáky a ligový dorost v Uherském Hradišti. V osmnácti letech ještě před vojnou jsem přestoupil do Havířova, tam se tehdy hrála druhá liga. Na vojnu jsem narukoval do Chebu a potom jsem šel do Sparty.

Jaký je váš největší zážitek z fotbalové kariéry?
Asi zápasy se Spartou v Jižní Americe. Hráli jsme například přípravné utkání v Hondurasu před padesáti tisíci fanoušky.

NEJVÍC MNĚ DAL DOBIÁŠ

Hrával jste pod několika trenéry, kdo na vás nejvíc zapůsobil?
Od každého jsem si vzal něco, ale nejvíc asi Karol Dobiáš. Mně se líbily jeho tréninky, všechno jsme dělali s balonem. Nebyl jsem příznivec takové přípravy jakou měl ve Spartě třeba trenér Rubáš, to byly opravdu galeje.

Jakou máte vůbec trenérskou kvalifikaci?
Profi licenci „béčko". Já můžu trénovat druhou fotbalovou ligu.

Když  sleduji tradiční silvestrovské derby Sparty a Slavie, které pravidelně vysílá televize, tak mně nedá se nezeptat, proč tam nejezdíte jako kovaný Sparťan?  
Ale já jsem tam ze začátku hrával. To bylo ještě na škváře v Karlíně. Tuším, že jsem tam odehrál asi dva zápasy. Chodil jsem hrávat i za starou gardu Sparty, ale kontakty postupem času zmizely a dneska už hraji jenom za bývalé hráče Hradiště.

Chodíte dneska na zápasy Slovácka ve druhé lize?
Nechodím. Chodil jsem ještě na první ligu, ale dnešní zápasy mě absolutně neuspokojují a nemají mně co dát. Neměl jsem z toho žádný požitek, člověk tam nic neviděl.

Co děláte, když nepracujete a netrénujete. Chodíte třeba do kina?
Na kulturu moc nejsem. Chodím pravidelně na tenis a to i teď v zimě. Hrajeme v hale a v létě také rád jezdím na kole. Zima mně nic neříká. Na  lyžích jsem byl jednou a řekl jsem konec,  to  mě nebaví, jsem spíš na míčové hry. Sleduji fotbal v televizi anglickou, španělskou ligu a podobně.

Prý jste také zapřísáhlý odpůrce alkoholu?
To není pravda, já si také třeba to vínečko dám, ale s rozumem. Nemůžou přece vynést hráče v pět hodin ráno ze sálu na mol. Existuje jakási kolektivní zodpovědnost, a to by si měli kluci uvědomit.

Trenére máte rodinu?
Jsem rozvedený a žiji s přítelkyní. Mám jednoho kluka, který hraje fotbal za dorost v Kunovicích.

Vratislav Chaloupka.
Rodák z Mistřic v současné době bydlí v Mařaticích a pracuje v Autopalu Hluk.
Narozen: 26.6. 1959
Kariéra: Mistřice, Slovácká Slavia, Havířov, RH Cheb, Sparta Praha, Jablonec, Plzeň, Hradec Králové, Dunajská Streda, rakouská 2. liga
Trenérská kariéra: Roudnice nad Labem, Admira Praha, Hradčovice, Polešovice, Veselí nad Moravou, Kyjov
1. liga: odehrál 139 zápasů (Cheb - 8, Sparta - 39, Plzeň - 26, Hradec Králové - 49, Dunajská Streda - 17), vstřelil 26 branek
Reprezentace: v sezoně 1980/81 4 starty za reprezentaci do 21 let, v nichž vstřelil jednu branku (proti Švýcarsku)
Evropské poháry: 1980/81 PVP za Spartu (ve 3 zápasech vstřelil 2 branky, obě na hřišti Spory Luxembourgh), 1981/82 Pohár UEFA za Spartu (2 zápasy - vyřazení v 1. kole Xamaxem Neuchatel)

Komentář

JE CHALOUPKA NOVÁ ETAPA VE LHOTSKÉM FOTBALE?
Nový trenér je pro každý fotbalový klub začátek něčeho nového. Jestli je to ligová Sparta nebo Lhota bývá to obyčejně stejné. Okolní kluby budou sledovat, jak že si ten slavný Chaloupka ve Lhotě povede. Hráči jsou v očekávání, s čím nový kouč přijde. Fanoušci se dohadují, jestli výbor udělal to správné rozhodnutí. Fotbalový výbor toho kterého klubu je přesvědčený, že udělal to nejlepší co mohl.

Bude zajímavé sledovat jak dopadne Vratislav Chaloupka ve Lhotě, tedy v klubu, kde hrají všichni hráči úplně zadarmo a ještě pořádají například sběr starého železa, aby měli třeba na autobus k zápasům. Chaloupka těžko může rozdávat hráčům finanční pokuty, jako to dělal třeba v Kyjově, kde jsou hráči za fotbal placení. Pokud bude chtít uspět, tak bude muset zvolit jiný přístup. Přejme mu, aby se mu to podařilo. Nikdy v historii se nestalo, aby trénoval Lhotu hráč, který má prvoligové zkušenosti.

Na prvním tréninku bylo rekordních 16 hráčů. Chyběly opory -  zraněný Richard Dominik a Dalibor Gabriel, který přislíbil pomoc, když  bude nejhůř. V hale už pobíhal Jarek Hájek, který absolvuje zimní přípravu a na jaře se prý uvidí. Když k tomu připočteme posilu do útoku, kterou má vyhlédnutou nový kouč, tak by snad v druhé polovině soutěže pro Lhotu nemuselo být až tak zle.

Všechno je ale o hráčích, jak nezapomněl několikrát zdůraznit nový kouč. Možná i proto si během tréninku zval k osobnímu pohovoru některé fotbalisty. Telefonicky se spojil i s bývalým gólmanem Soukeníkem, který se ale vrátit do branky, podle posledních zpráv, zatím nechystá.

PODĚKOVÁNÍ BÝVALÉMU TRENÉROVI

Fotbalový výbor chce i touto cestou ještě poděkovat předchozímu trenérovi Lhoty „Bobovy" Zalubilovi za jeho práci a skvělou bilanci hlavně v jarní části soutěže. (PR)

 

„MÁME NA STŘED TABULKY,"  myslí si sekretář klubu

Sekretářem lhotských fotbalistů je už nějaký pátek Antonín Miklíček. Pracuje ve lhotském fotbale s menší přestávkou už více jak dvacet let. Pamatuje základní třídu a také vítězné postupové tažení až do krajské soutěže. Jak on vidí změnu na trenérském postu ve Lhotě?

Proč byl vlastně Zalubil odvolaný? Po skončení podzimní části jste mu chtěli dát ještě šanci?
Zalubil nebyl taková osobnost, jakou jsme si představovali. Mezi hráči měl osobní neshody. Nerozuměl si s nimi tak, jak by se patřilo. Neměl mezi hráči potřebnou autoritu. To byl také jeden z hlavních důvodů.

Byly i nějaké další důvody?
Nezkušenost. On vlastně ještě muže nevedl, až u nás.  Dál to byla trenérská kvalifikace. Neměl potřebnou licenci, a my jsme za něho platili tři tisíce korun pokuty ročně. On sám prohlásil, že když dojde trenér s licencí, tak skončí. Takže ukončení spolupráce bylo po vzájemné dohodě.

Jak moc je pro Lhotu drahý trenér Chaloupka?
Je určitě dražší, než bývalý kouč. Ale zase má potřebnou licenci, kvůli které nás v uplynulém roku pokutoval krajský svaz. (Odměna pro bývalého trenéra Lhoty Zalubila byla 2 000 Kč měsíčně.)

Co čekáte od nového trenéra? S čím budete spokojení?
Já si od jarní části sezóny slibuji nejenom záchranu, ale posunutí mužstva ke středu tabulky. Věřím a také vím, že ti kluci na to fotbalově mají.

Text a foto: std