Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Lhotští turisté na Lopeníku... A proč málo chodíme do Bílých Karpat?

Tato zprávička je od Staně Dufky, týká se turistického výšlapu do Bílých Karpat. Shodou okolností, když jsem ji sem dával, přečetl jsem si na webu Slováckých novin zajímavý článek  o tom, jak málo lidi lákají právě Bílé Karpaty (článek tady).

Už několikrát  jsem nad tím v minulosti přemýšlel, byť jako "antiturista" nejsem ta správná osoba na takové přemýšlení a už vůbec ne na hledání odpovědí. Čím to ale je, že do Bílých Karpat chodíme tak málo, je to v nás, v Karpatech, v jejich turistické "ne - přitažlivosti", v lidech, kteří mají na starosti propagaci tohoto prostoru? Nevím...

Alespoň sem tedy dávám kontakt na Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, sídlí ve Veselí nad Moravou a velmi vám ho doporučuju k návštěvě. Na internetu je prosím TADY. A choďte do Bílých Karpat, dyť jsou to naše Vysoké Tatry! :) Jako přírodovědný nevzdělanec tipuju, že v Bílých Karpatech je spousta krásných míst, jen to prostě často nevíme nebo jsme líní se to dozvědět - nebo jako já, vzít nohy na ramena a jít se na tato místa podívat.

Letos jsem ale jednou na Lopeníku byl, v zimě, poprvé a naposledy v letošní sezóně a asi podruhé v životě. Byl jsem shodou náhod i v té chatě, která je na fotce k článku ve Slováckých novinách, a musím říci - pěkná chata, vevnitř teplo a čisto, domácká atmosféra, slušná nabídka občerstvení, výborná polévka, příjemná obsluha - až na to, že na každého hosta trošku "zahučela", aby si venku metlou ometl sníh z bot. Doporučuju! 

Předpokládám, že stejně jako nouze naučila Dalibora housti, naučí nás, moravské Slováky, globální ekonomické krize chodit místo do Chorvatska třeba do Bílých Karpat. Nebo i ke studánce na Jasené, na kterou jsem dával tady na stránkách anonci"V pondělí jsme se rozjeli na kolách hledat studánku na Jasenové. Našli jsme. Krásná lesní studánka uprostřed medvědího česneku. Kdyby nebylo pozvánky od Ladi Šáchy na Vašich stránkách, nikdy bychom neměli ani ponětí, že existuje tak krásné místo. Příště se vypravíme na Hluboček, na lhotském koštu vína se na stole povalovaly Hlucké noviny, kde byla upoutávka, budeme rádi, když budete i nadále informovat o zajímavých akcích na svém webu" napsala mi dnes do mejlíku jedna ze čtenářek těchto stránek, jejíž mejlíky mě vždy povzbudí a nepřímo mě "přemluví", abych s těmito stránkami ještě nekončil. Děkuju moc!

RB

A zpráva od Staně:   

Turisté ze Lhoty šlapali na rozhlednu Lopeník 

Na  velikonoční pondělí si naplánovali turisté z Ostrožské Lhoty výšlap na druhý nejvyšší vrchol Bílých Karpat,  na Velký Lopeník ( 911 m). Od roku 2005 tam slouží veřejnosti nově postavená dřevěná rozhledna s kamenným základem, která je vysoká 22 metrů

K rozhledně je možné se dostat z různých směrů. Autem pojedete do obce Březová a budete pokračovat směr fotbalové hřiště pořád dozadu k vesnici Lopeník. Podle ukazatelů přijedete na parkoviště, kde musíte auto odstavit a po žluté turistické značce, která se pak  mění v zelenou můžete vyrazit na rozhlednu. Cesta je dlouhá něco přes 3 kilometry s mírným převýšením.

O víkendech v sezóně od května do října se můžete pod rozhlednou občerstvit v malém bufetu. Pokud budete mít štěstí na dobré počasí, tak můžete z vrcholu rozhledny vidět pohoří Malé Fatry nebo sledovat paraglajdisty, kteří mají stanoviště sto metrů pod vrcholem. 

Stanislav Dufka