Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Lenka Jurečková vystavuje v Uherském Hradišti

Přišla mi potěšující sms zpráva, která je zároveń pozvánkou na zajímavou výstavu, proto ji tady tlumočím:

"Přátelé a kamarádi, srdečně Vás zvu na vernisáž svých obrazů do Galerie Domu U krále Matyáše v Uherském Hradišti (Otakarova ulice), ve čtvrtek 5.6. v 17.00 hodin. Lenka Jurečková"

Hned jsem zalovil ve svém fotografickém archívu (ve kterém nevím, kde co je) a překvapivě našel fotky někdy z loňského jara, kdy jsem Lenku Jurečkovou fotil v jejím rodném Bzenci. Tehdy jsem s ní dělal i docela dlouhý rozhovor, jen jsem nevěděl, kde a kdy ho budu vlastně publikovat. Upřímně řečeno, ani jsem nijak nespěchal, spíš jsem se s ní chtěl potkat a začít přemýšlet, jak ji vlastně lidem "přiblížit". Přečetl jsem si sice o ní pár článků, ale většinou byly tak složité, že jsem jim ani moc nerozumněl, navíc se spíš zabývaly technikou jejího malování (nic proti tomu) než jí samotnou.

Ženská je to přitom rozhodně zajímavá, dalo by se říci, že v současnosti možná nejznámnější malířka z těch, které jsou ovlivněny folklorem, lidovou muzikou, Slováckem. Řadu muzikantů přitom zná (některé i fotografuje), takže nejde o žádnou "salónní umělkyni", její brácha je mimo jiné primášem jedné pražské cimbálové muziky. Také Lenka žije v Praze, do Bzence jezdí spíše občas za rodiči, nebo právě za některými folklorními akcemi.

Tolik tedy ve stručnosti, brzy se k její osobě vrátím, možná by nebyl špatný její portrét v Časopise Ostrožska a Horňácka.

Pro zajímavost, TADY jsou její osobní stránky. Potřebovaly by zaktualizovat :) Ale najdete na nich řadu jejích pěkných obrazů...

RB     

Richard Mille Replica Watches