Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Krize v regionu: mlčící hlavní sponzor už nebude dávat novoveskému fotbalu peníze

S firmou Dobet Františka Hábla odešly milióny korun


Na jaře před sedmi lety zažívala Ostrožská  Nová Ves fotbalovou euforii. Před téměř šesti sty fanoušky porazila v přímém souboji o postup Rohatec a směřovala do krajského přeboru. Hned následující sezónu skončilo mužstvo jako nováček na osmém místě, což je do dneška nejlepší umístění od vzpomínaného postupu. Zdá se, že zlaté časy u štěrkopískových jezer skončily.

Hlavní mecenáš František Hábl, a jeho firma Dobet (doprava betonu pozn. aut.), se rozhodl fotbal už nesponzorovat. Za patnáct let jeho šéfování, kdy pumpoval do klubu milióny korun, letos v prosinci definitivně skončil. Sám František Hábl sice svůj mobilní telefon zvedl, ale také ho velice rychle položil. „Prosím vás! Snad to nechcete dávat do novin? Nemám co bych vám k tomu řekl.“ Fotbalistům tak zůstanou po Háblovy jenom  dresy s nápisem Dobet na prsou. Klub totiž změnil i název a bude vystupovat pod hlavičkou FK Ostrožská Nová Ves. 

Sekretář fotbalistů je už přes dvacet let Antonín Kalný. I ten dobře ví, že v příští sezóně to nebude vůbec jednoduché. „Letošní ročník ještě slíbil pan Hábl dofinancovat. Dohrajeme jaro a uvidíme co bude dál. Ve fotbale je všechno o penězích. Pro příští sezónu nám slíbila větší finanční pomoc obec. Starosta má zájem, aby tady  fungovala hlavně mládež, ale kolik peněz dostaneme, to ještě sami nevíme, to rozhodne až zastupitelstvo.“

Kolik vůbec stojí jedna  fotbalová sezóna v Ostrožské Nové Vsi od přípravky až po první mužstvo? Antonín Kalný s tím nedělal vůbec žádné tajnosti. „Všechno je ve finanční zprávě klubu. Loňský rok nás stál 1.9 miliónu korun a firma pana Hábla -  Dobet dala 1.6 miliónu jako finanční dar.  V uplynulých sezónách to bylo podobné,“ přiznal Kalný a potvrdil, že on utíkat nebude. „Já ale pracuji dál, pokud to nebude na krajský přebor, tak budeme hrát o soutěž níž.“

Osm let pracoval ve fotbalovém výboru a na prosincové valné hromadě byl zvolený jako nový šéf klubu Marek Tvrdoň. Pro něho nebylo odstoupení hlavního sponzora žádné velké překvapení. „Je to realita. Pan Hábl to dělal patnáct let a někdy musel přijít den, kdy řekne, že končí a předává to někomu jinému. Já můžu říct jedině to, že my budeme dělat všechno, abychom sehnali na příští sezónu co nejvíc peněz. Vím, že to určitě nebude vůbec jednoduché, ale já nejsem zvyklý před problémy utíkat,“ ujistil Tvrdoň.


Podaří se mu získat dostatek peněz na krajský přebor, nebo budeme Ostrožskou Novou Ves vídat v jiné, nižší soutěži? To ukáže až čas.

std