Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Kompletní Hlucké noviny - pokus, jak nedělat bídné místní zpravodaje

Zatím jsem dal sem na stránky dvě kompletní vydání Hluckých novin, plus dvoje lhotské zpravodaje. Hlucké noviny jsou z letošního roku, obě už samozřejmě nekoupíte, obě (plus další letošní čísla) byly mou snahou pokusit se dělat co nejlépe místní zpravodaje. Zbývající čísla dám na stránky později, s výjimkou toho, které teď o víkendu musím dokončit, aby si je mohli Hlučané příští týden kupovat - a až ho vykoupí, dám ho sem na stránky také.

Tolik vysvětlení, o moc víc slov nemá smysl. Jednoduše řečeno, když sem viděl, jak hrůzné jsou místní zpravodaje v mnoha obcích, řekl jsem si, že Hlučanům vytvořím něco, co bude od této hrůzy vzdáleno a bude se blížit městským zpravodajům. Nejdříve jsem se jel podívat za dřívějším vydavatelem hluckého zpravodaje, zhrozil jsem se,navrhl Hluku vypovězení smlouvy, jiného tiskaře, jiného grafika a samozřejmě jinou podobu. Jsem vděčný hlucké radnici, že byla pro, smlouvu s bývalým vydavatelem vypověděla a dala mně v tomto stoprocentní důvěru.

Snad není výsledek tak špatný, velký podíl na této podobě má grafik pan Šopík z Uherského Ostrohu, s kterým dělám i Časopis Ostrožska a Horňácka. Obě tiskoviny potřebují ze všeho nejvíce co nejvíce času, člověk se musí hrát s každou stránkou, fotkou, textem, čemuž je naštěstí pan Šopík velmi nakloněn. Asi každý jiný by mě už vyhodil nebo chtěl za práci nekřesťanské peníze.

Moc jsem chtěl dělat podobně kvalitní zpravodaj ve skororodné Ostrožské Lhotě, ale bohužel, opět se mi potvrdilo, že doma není nikdo prorokem. Se Staňou Dufkou jsme udělali "jen" třiceti stránkové vánoční vydání 2007, nad kterým jsme strávili docela dost předvánočního času a dali do něj velké množství našich fotek. Ale upřímně řečeno, žádný výraznější ohlas či snaha radnice, abychom v tomto dělání pokračovali, nebyla. Pochopil jsem, že je příliš obtížné dosáhnout celkové změny v tom, jak se ve Lhotě zpravodaj připravuje a poté dělá, pro klid duše a srdce bylo lepší v tomto energií neplýtvat a nesnažit se o změnu.

I tento lhotský vánoční zpravodaj můžete tady v příloze najít, myslím, že je udělaný slušně, byť s jiným "grafikem" a v jiném tiskařském layuotu, než bych chtěl. Lhota se tedy nakonec rozhodla zůstat ve starých kolejích, poslední zpravodaj měla dost děsný a ještě lidé museli zaplatit za pouhých čtrnáct stránek o polovinu víc korun než dříve. Bohužel, zpravodaj ani v nejmenším neodráží život ve Lhotě a to, kolik zajímavých věcí se tady děje

Nakonec bych snad vyzval ty čtenáře, kteří mají kdekoliv blízko k místním zpravodajům - věřte, že se dají dělat výborné místní zpravodaje, tlačte na vaše radnice, aby "svým" občanům poskytovaly co nejlepší zpravodaje a ne věci, které mají ke kvalitě hóóóódně daleko. Naštěstí ale i v tomto nastává změna, už jsem zahlédl v několika málo obcích poměrně slušnější čtení.

Uvažoval jsem, že bych dělal zpravodaje jako normální živnost, ale od začátku jsem tušil, že je to spíše prodělečná záležitost. Pokud člověk chce udělat dobré čtení, musí si sám řadu věcí nafotit, musí místo, o kterém píše, párkrát navštívit a samozřejmě se s tím vším poté musí "hrát".

Pokud by mě ale oslovila obec, kde žijí zajímaví a činorodí lidé, rád jim pomůžu, dají se opravdu v tomto dělat divy. Exkolegové z MF DNES by si asi ťukali na hlavu, že jsem z velkých novin a parlamentního zpravodajství "skončil" k obecním novinám, ale mě takové noviny baví, je to šance dostat se blíž k normálním lidem a poté jim připravit něco, z čeho mají radost a co si schovávají třeba i do konce života.

RB