Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Koho ocenil prezident republiky (komentář si nechám na později)

Když jsem se dnes ráno probudil, říkal jsem si, že musím někde najít seznam těch, kteří byli včera vyznamenaní prezidentem republiky a dát ho sem na stránky - tak, jak jsem například takový seznam dával 29. října 2006 ještě na svých starých stránkách TADY.

Jenže ke svému velkému - a samozřejmě příjemnému - překvapení mi konečně došlo, že dnes vlastně už nic takového není nutné. Díky internetu došlo k tak obrovskému "informačnímu posunu", že si to málokdo uvědomuje. Ještě v roce 2006 mě v novinách štvalo, že když jsme dávali něco do novin, věděli jsme, že do novin dostaneme jen zlomek celé informace, více místa prostě nebylo. Jenže dnes se může dostat k lidem informace úplně celá, i když je třeba velká, jak Růžičková v maringotce v půvabné české komedii Konec vodníků v Čechách - žádné lepší přirovnání mě nenapadlo :)

Díky tomu tedy stačí, když si kliknete třeba na příslušný článek iNDES.cz TADY (nebo třeba i jinde) a najdete dokonale zpracované veškeré dění kolem včerejšího státního svátku, včetně všech vyznamených a informacích o nich. A pochopitelně, když budete chtít, můžete si ve vyhledavačích o těchto lidech najít další informace. Ani nemusíte chodit do knihovny. Dnes už si to třeba nikdo neuvědomuje, ale toto ještě nedávno nebylo vůbec možné. A to se samozřejmě týká milionu jiných informací, které se dřív k lidem ani nedostaly, opět vzpomenu účinkování v novinách, agentury chrlily velké množství zpráv a my si lámali hlavu, kterou z těch stovek zpráv dát čtenáři do novin - opět zestručněnou, prostříhanou až na jednu či několik málo vět.

Jinou věcí je, jestli se mám vlastně radost. Vnímání lidí a jejich touha získávat informace se radikálně změnila. Dřív měli lidé minimum informací (viz léta nesvobody) a tak o informace velmi usilovali, stáli fronty na cenné knížky, vnímali v divadle každé slovo herce, trpělivě ladili cizí rozhlasové stanice. Dnes mají naopak k dispozici tak neskutečné množství informací (jen těch možností, kam při zapnutí internetu kliknout! - většinou na blbosti), že mnohé z těchto informací už nevnímají nebo se o ně nezajímají.

Můj odkaz na vyznamenané z 28. října se tedy nestane žádným čtenářských hitem (pro mladé jsou to nějací páprdové, starším to připomíhá dobu odporných Brežněvových polibků) a já vlastně nevím, jaký mělo smysl v pět ráno tady sepisovat tato slova - dyť jsme na tom s přijímáním skutečně podstatných informací ještě hůře než v éře novin...

RB

 

Ps.

 

Podobně "optimisticky" bych se tady mohl rozepsat o výročí vzniku republiky, ale nechám to asi na příště. Cítím, že po neděli (včerejší úterý bylo takovou nedělí) nebude mít na takové psaní nikdo absolutně žádnou náladu. Takže jenom poznamenám, že včerejší oslavy zdáli se mi být velmi důstojné, velmi mě potěšilo, když jsem se dozvěděl, že při vojenské přehlídce nesli vojáci původní standarty našich hrdinů z první a světové války, že prostě naše demokratická armáda se snaží navázat na to dobré z našich vojenských tradic. Je mi jasné, většině je něco takového šumafuk, ale pro mě je to informace povzbuzující a dobrá. Mnohem podstatnější, než jestli máme ten nebo ten bojový systém a jestli jezdí na podvozku firmy á nebo bé.

To je docela optimistický konec "ponedělního" psaní, pesimismus nad výročím republiky si opravdu nechám na jindy a sem do článku ho dopíši později. A začněte už koncečně pracovat, dyť je polovina týdne a čas dál utíká! :)

Musím se alespoň trošku podělit o svou radost, nad Časopisem Ostrožska a Horňácka jsem v posledních dnech seděl jako kvočna na kuřátkách a časopis je prakticky zaplněný všemi texty i fotkami (ještě udělám fotku z Dušiček), dnes a zítra mě čeká závěrečné sezení v tiskárně. Takže možná budu mít volný víkend! Cože to ten volný víkend vlastně???!!!