Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Kam dál s těmito stránkami, vážení čtenáři? Třeba napište svůj názor...

Možná bych se mohl omezit jen na onu otázku v titulku: Vážení čtenáři těchto stránek, budu rád, když mi napíšete pod tento článek (nebo třeba raději do mailu) odpověď na následující otázku: Kam by se podle vás měly dál ubírat tyto internetové stránky, jakých témat by si především měly všímat, jaké články by tady měly být, jaký by měl být hlavní smysl těchto stránek? A jak byste jednotlivé rubriky případně členili, co byste změnili na jejich současné podobě, co byste přidali či ubrali a jak byste změnili vzhled stránek?

Možná vás tyto otázka překvapí, stránky jedou dál a dál, jsou docela často aktualizované, počet vás čtenářů dosahuje týdně mnoha stovek. Zdá se, že bychom takto mohli společně pokračovat. Čas od času je ale dobré se zastavit a popřemýšlet, jestli úmysly, s kterými se člověk na nějakou cestu vydal, jsou stejné jako na začátku cesty.

A v tom je možná problém. Šířka "témat" na těchto stránkách je tak velká, že možná už přesáhla rozumnou míru. Výjimečně tuto výhradu slyším i od někoho z vás. Vidíte sami, fotoreportáž ze skoků motorek střídá například článek o nějaké folklorní akci. Díky tomu se sice počet čtenářů dál rozšiřuje, ale mojí prioritou nikdy nebyl co největší počet čtenářů. Tím, že tyto stránky jsou prodělečnou záležitostí (ve smyslu finančním), nemusím na počet "uživatelů" nijak hledět.

Vždy jsem považoval  za absolutně nejdůležitější, aby cokoliv, co dělám, mělo smysl pro druhé lidi (a pochopitelně, mně to přinášelo radost). Tyto stránky původně začínaly před několika lety jako stránky o zajímavých "starých" lidech Slovácka, o tradicích, folkloru, lidové kultuře, o bohatosti našeho rodného kraje. Měl jsem totiž pocit, že se o tomto málo píše i mluví. Od té doby se hodně změnilo, bohatost Slovácka je zobrazována (a nejen zobrazována) mnohem více než dříve, hodně k tomu napomohly i evropské peníze, které přinesly mnoho nových projektů. Podpora přichází i z krajů, mikroregionů, obcí.

I proto se ptám stále častěji sám sebe: Má smysl v těchto stránkách slovackoDNES.cz pokračovat? A pokud ano, jak? Co by na těchto stránkách mělo být především? Má smysl, abych dál psal a fotil?  Já myslím, že ne. Pokud ale ano, tak co? A má smysl dále se věnovat "tradičnímu" Slovácku? A pokud ano, jak? Jakou pomoc "naše" Slovácko potřebuje nejvíce? A potřebuje vůbec nějakou "pomoc"? A není slovo "pomoc" vlastně komické, v dnešní době, když můžeme vidět, kolik věcí, které se zaštiťují "pomocí Slovácku", se dělá nepoctivě a pouze z důvodu plné kapsy pro někoho?

Tento článek je vlastně spíše jakousi osobní "rekapitulací", za kterou se vám omlouvám. Přemýšlel jsem nad ní dlouho, ale když jsem viděl sobotní "krojované hemžení", nedalo mi toto "přemítání" spát. Život nesmírně rychle běží a každé vyběhnutí mimo "cestu", může znamenat mnoho ztrát osobních i rodinných. Přestávám v těchto stránkách i ve své aktivitě vidět smysl a navíc mi začíná docházet dech. Vím, že mnozí jiní lidé dělají mnohem větší množství smysluplných věcí a to často i hódně dlouhou dobu. Obdivuju je a také o nich píšu.  Holt, já asi nemám takovou fyzičku ani výdrž.

Proto tyto otázky, které jsem vám položil. Budu vám vděčný, pokud na ně zkusíte se mnou hledat odpovědi. Řekněte vy sami, čtenáři, jaké chcete stránky, abyste se na ně dál chodili dívat. A vám ostatním, které toto nezajímá, se opravdu omlouvám...

RB