Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ještě VIDEO z divadla: Ochotníci z Lipova hráli Nebe na zemi

Po videu z Louky, kde jsem se byl podívat v pátek na Postřižiny, jsem o den později zajel jen o jednu horňáckou vesnici dál, do Lipova, kde rovněž mají nadšené ochotníky - kteří právě v sobotu měli premiéru známé divadelní hry Nebe na zemi, s níž poprvé vystoupila legendární dvojice Voskovec - Werich v Osvobozeném divadle už v roce 1936. 

Bohužel jsem přijel později (zdržel jsem se paradoxně na tanečním kurzu, kde jsme se učili tančit horňácké sedlácké), takže jsem se už obtížně dostával do představení a jeho atmosféry. Diváci ale byli každopádně nadšeni, aplaus na konci představení nebral konce. 

 

TADY na videu se můžete podívat na písničku Šaty dělaj člověka, kterou diváci slyšeli v první části představení ...

 

A TADY je konec představení,  druhá veleznámá písnička Nebe na zemi a závěrečná děkovačka...

 

Obě ukázky jsou výborné!

 

Pokud by vás zajímal obsah hry, našel jsem ho přesně popsaný například na webu Divadelního spolku Práchenská skála, tady je:

Jako základ hry Nebe na zemi byl autory vybrán motiv staroanglické hry Francise Beaumonta a Johna Fletchera - Španělský kněz. Z této původní veršované komedie v roku 1625 vzali autoři schéma dvou hlavních komických postav, milostnou zápletku a základní charakterizaci intrikánské Catastrofy. Řadu osob autoři vymazali a nahradili jinými, které poskytly jiný děj i smysl celé hry. Děj pak přenesli do mytologicko renesanční atmosféry. V režijní koncepci, postavené na individualitě herců, komických situacích zpola absurdních a zpola aktuálních dialozích před oponou a v neposlední řadě hudbě Jaroslava Ježka, vznikla divadelní hra, která je po menších úpravách plně poplatná dnešní době, dnešním nešvarům, honbě za zlatým teletem a absurditám života.

Děj hry se odehrává na Olympu a v malém městě kdekoliv a kdykoliv je Vám libo, neboť jek říká bůh Merkur ve hře „Nezáleží na jménu obce, lidi, lidi ti jsou všude stejní ..."

 

RB

 

Ps. Rád bych dodal, že v květnovém čísle časopisu Krajem svatého Antonínka vyjde o lipovském představení článek i fotky - a samozřejmě, až budu vědět datum reprízy, který zatím nebyl určen, dám o něm informaci tady na webu...