Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ještě Uherský Ostroh: Další videa z hodů a také žehnání krásné zvonice

Ach jo,tak teď slyším, že prý mezi Blatnicí a Uherským Ostrohem nějaký řidič srazil cyklistu a ten je mrtvý. Jak je vidět, jsme nepoučitelní, byť všichni máme v paměti zbytečnou smrt paní Zimčíkové z Hluku, kterou srazil klučina z Dolního Němčí. Ona jela jen kousek k Baťovi do práce, on zaspal a spěchal do práce v Autopalu. Mimochodem, dnes ve čtyři odpoledne se zarmoucená rodina i další Hlučané s touto 44 - letou ženou loučí. Pokud jde o Blatnici, tak snad mé informace nejsou přesné a nic se nestalo.  

Pojďme raději tady na stránkách dál a silnicích se vyhýbejme - kdyby to tak šlo. Po včerejších videoukázkách z Uherského Ostrohu přidávám ještě další. Pod včerejším příspěvkem začala debata o tom, za jakých okolností vlastně Novovešťané podřezali Ostrožanům májku, což je docela zajímavé v tom, že asi málokdo víme, jak v minulosti tato tradice vlastně vypadala a za jakých okolností bylo možné něco takového udělat a případně i májku vrátit. Máte s něčím takovým zkušenost? Pokud jo, napište svůj názor.

Někdo se určitě ptáte, proč se něčím tak nedůležitým, vlastně zabývám. Možná proto, že kradení májky je jeden z posledních "pozůstatků" jakési rivality mezi sousedními vesnicemi. Taková rivalita přinášela do životů vesnic oživení a mnoho různých událostí, o kterých si často povídaly celé generace. Dnes to prakticky vymizelo, mladí ani tradice svých vesnic neznají a je jim téměř jedno, odkud kdo je. Všichni prostě sedí na facebooku a vedou stejné, nedůležité a nudné "pindy" - v jejich věku bych byl ale stejný. Ukradení májky nám tak připomíná cosi dávného a mizejícího. Jestli k tomu v tomto případě Ostrožanů a Novovešťanů došlo férově nebo neférově, jaké byly okolnosti, to přesně nevím a ani to nehodnotím. Ale jsem si jistý, že se na to bude vzpomínat ještě po naší smrti...

 

A teď videa. První dám dění před zámkem, kdy starosta dává "potvrzení" hodového práva. Uslyšíte obligátní hodové věty, za poslech stojí  řeč starosty, v které reaguje na dění v Uherském Ostrohu. Co jste letos této řeči říkali? Starosta se mimo jiné "strefoval" do zmiňovaného podřezání májky, do peněz na sokolovnu, spících zastupitelů nebo do mladých, kteří kouří marjánku ...

 

 

 Ještě poměrně dost lidí zajímá při hodech na Slovácku tanec a zpěv hodové chasy. Podle něho si dělávají obrázek o chase, pozorně se dívají i na to, jak mladí mají upravené kroje. Bohužel, babiček a maminek, které oblékání rozuměly, rapidně ubývá... A ještě jedna informace - hraje dechová hudba Blatnička !!! Chlapi jsou nezmaři !!! I díky nim ještě hodová tradice v našem regionu žije ! Díky jim i díky celé hodové chase za ostrožské hody !!! Jen by to chtělo malinko víc zpěvu a úsměvů :)

 

 

Tady už jsme u zvonice na Ostrožském Předměstí. Má krásnou sgrafitovou výzdobu z roku 1912, která už je bohužel jen částečně původní, její obnova začala už hodně pozdě - dřív se peníze na opravu nenašly. I tak je ale potěšitelné, že zvonice tady zůstane i pro příští generace, navíc s historickým zvonem i obnoveným zdobením. Všem, kteří mají na tomto zásluhu, patří poděkování. Napíši o zvonici a restaurátorkách do časopisu Krajem svatého Antonínka... Bohužel, při nedělním slavnostním žehnání blbly mikrofony, což slavnost trochu narušilo. Už jsem si ale po účasti na mnoha akcích na různých místech zvykl, že málokde mikrofony fungují a řečníci s nimi nemusí zápasit - z videí tyto lapálie vystřihávám. Jak je vidět, jsme nepoučitelní nejen na silnici... A poslední věta - udělalo mi velkou radost ono velké množství lidí, kteří ke zvonici v neděli před polednem přišli. Tak vida, přece jen Ostrožany dění v jejich městečku zajímá :) 

 

Odpoledne jsem přidal ještě toto video, hodová chasa se zastavila pro mladšího stárka. Můžete ho slyšet, jak vítá chasu a poté uvidíte sólo pro stárka. Od něho šli krojovaní přes celý Uherský Ostroh ke stárkám a stárkovi. U toho jsem už nebyl, spěchal jsem do Veselí nad Moravou, kde Sboreček žen z Lipova a Horňácká cimbálová muzika nahrávaly vánoční CD. O tomto projektu vám napíšu později, uvidíte i video z natáčení "cédéčka"... Při tomto zastavení u stárka jsem si všímal také občerstvení, které jeho rodina připravila. Do antonínkového časopisu totiž píšu o tom, co takové stárkování pro rodiny znamená.

 

 

 

 RB