Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak ženáči ve Lhotě tančili na hody Moravskou besedu (VIDEO 1+2)

Od nedělního večera se snažím marně dát na web video z ženáckých hodů v Ostrožské Lhotě. Bohužel, opakovaně se mi to nedařilo, takže nakonec jsem video "rozstříhal" na několik částí, které na web dám. Nyní nabízím dvě ukázky, přidám ještě třetí a možná i čtvrtou.

Na videu uvidíte chasu ženatých mužů a vdaných žen tančit Moravskou besedu, kterou poctivě několik týdnů nacvičovali. Kvůli počasí nakonec tanec neproběhl na hřišti, ale uvnitř, v obecním kulturáku.

Fotky z lhotských hodů najdete prosím TADY, jejich autorem je Štěpán Mitáček...

Chasa letos začala možná novou a sympatickou tradici, spočívající ve stavění hodové májky v lhotském parku. Video od Štěpána můžete vidět TADY.

K hodovému odpoledni na kulturáku snad ani není co psát. Díky veselé chase byla výborná nálada, přestože deštivé počasí pokazilo plánovaný průvod krojovaných i program na hřišti. Byl jsem překvapený a zároveň i zklamaný, že se na tančení chasy přišlo podívat málo místních lidí, bylo mi z toho docela smutno.

Občas přemýšlím nad tím, kde jsou všichni mí čtyřicetiletí rovníci, stejně jako ti, kteří jsou o nějaký ten rok starší nebo mladší. Po pravdě řečeno - po celý rok je prakticky nikde nevidím. Ani ve Lhotě, ani v okolí. Co je baví, čím žijí - netuším.

Když jsem platil vstupné, všiml jsem si, že kasa byla prakticky prázdná. Těch, kteří přispěli na hody, tedy na to, aby vesnice žila, moc nebylo. Nejvíc lidí se tak asi dívalo na tančení chasy z galerky - ti samozřejmě za podívanou neplatili ani korunu.

Když nedávno slavili na hřišti hasiči 110. let svého trvání, někteří lidé brblali, že musí platit za vstup dvacet korun.  Někteří se snažili placení obejít. To pak zůstává člověk jen nevěřícně hledět.

Naštěstí je pořád dost místních, kteří hodí nějakou tu kačku do pokladničky, když jim nějaký ten spolek zaklepe na dveře. Ještě není tak zle - bude hůř.

RB   

 

 

 

   Už dříve jsem dával na web také hodové dopoledne, kdy chasa po ranní mši svaté tančila před kostelem. Doprovázeli je muzikanti především ze Lhoty, kteří v minulosti hráli v dechové hudbě Rozmarýnka.