Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak to dopadlo s Pragou V3S pro Haiti?

Možná si někteří pamatujete na velkou dobročinnou sbírku, která v našem regionu probíhala ve prospěch chudých na Haiti. V jejím rámci se podařilo získat i starou Pragu V3S, která dlouho stála před farou v Blatnici pod Svatým Antonínkem - tamní kněz P. Zdeněk Stodůlka pomoc organizoval. A přiznejme si, někteří kolem jedoucí i kolem chodící se usmívali, cože s takovou starou ojetou "šunkou" budou někde na Haiti dělat.

Nyní jsem narazil v Katolickém týdeníku na článek, ve kterém se můžete dočíst, jak že Pragovka dopadla. Je to článek velmi zajímavý, povzbudivý a potěšující. Snad bych ještě upřesnil jednu informaci v článku, na sbírce mají velkou zásluhu lidé z Blatnice pod Svatým Antonínkem i z dalších míst našeho regionu.

 

Tady prosím je článek:

 

Česká pragovka už pomáhá na Haiti Katolický týdeník 30/2009

Praga V3S s humanitární pomocí je už několik dní na Haiti. Na cestu vyjela v dubnu a v KT č. 17 o tom vyšla krátká reportáž. Úkolem pragovky je pomoci české misii P. Romana Musila. Peníze na pořízení nákladního auta i na humanitární pomoc, kterou vezlo, sehnali lidé z farnosti Blatnice pod Svatým Antonínkem, o dopravu se pak postarala společnost FIDCON a Arcidiecézní charita Olomouc.

Nejdelší část cesty zabrala plavba na Haiti. V přístavu Port Aux Prince přistála loď s pragovkou v polovině června a její čeští průvodci pak mohli nasednout na letadlo a během pár hodin ji dohonit. Poté následovala několikadenní úmorná procedura proclení.

„Nebylo to nic příjemného, postávat ve čtyřicetistupňovém vedru osm i více hodin denně na chodbách celního úřadu a dohadovat se s úředníky. Tento styl je pro nás zcela nepochopitelný, ale přesně odpovídá stavu země," dělí se o své zážitky Martin Strouhal, který si na Haiti vezl i kameru, aby tam o celé akci natočil dokument.

Dramatické bylo i vyložení nákladního auta z nákladního kontejneru. Jeho řidič Filip Hlásný musel nejprve postavit improvizovanou rampu a sjet po ní do přístavu, než se mohl vydat směrem k vesnici Baie De Henne, k místu působení P. Musila. Náklad i pasažéři tam dorazili po 14 hodinách náročné jízdy. Útrapy cesty jim pak vynahradilo bouřlivé přivítání, kterého se jim dostalo.

„Takové přijetí jsme po nepříliš dobrém dojmu z místních úřadů ani nečekali. Místní lidé hned vytáhli bubny a kolem auta se snad hodinu zpívalo a tančilo. Pro mě to bylo dojemné o to víc, že jsem se opět setkal s lidmi, s nimiž jsem se poznal a skamarádil už při minulé návštěvě," prozrazuje Martin Strouhal.

Poté bylo potřeba vyložit všechen náklad. Největší radost vyvolaly podle Strouhala invalidní vozíky, které Češi přivezli například postiženým dívkám Dodo a Jezile. Vozíky, které používaly doposud, byly totiž už téměř nepojízdné a sloužily hlavně jako židle.

„Co pro ně tyto nové vozíky znamenají, asi nemusím dále popisovat," dodává Strouhal. Na Haiti stejně jako u nás právě končil školní rok, a tak P. Musil hned použil pragovku k výletu do zhruba 40 km vzdáleného Moll Saint Nicolas, který dal dětem jako dárek. Mnohé z nich byly díky tomu poprvé mimo svou vesnici.

„Do skříně pragovky se vešlo úctyhodných 46 dětí a učitelů, včetně české dobrovolnice Evy Dostálové. Děti si cestu užívaly a chvílemi zpívaly tak silně, že přehlušovaly hluk motoru," uzavírá Martin Strouhal. Působení pragovky na Haiti sledují bedlivě i lidé z Čech - z farnosti Blatnice pod Svatým Antonínkem.

„Jsme moc rádi, že auto dorazilo v pořádku a může pomáhat, že naše práce nebyla zbytečná," řekl KT místní kněz P. Zdeněk Stodůlka a dodal: „Teď jen aby pragovka vydržela dostatečně dlouho a sloužila minimálně pět let."

Tomáš Kutil