Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak se (ne) slaví Suchovská republika

Tak se vsadím, že této mé následující zprávičce nebudete věřit. Opravdu ne. Nevěříte? Tak to to zkusím, schválně jsem zvědavý.

V sobotu 14. června měl horňácký Suchov zažít velkou slávu, jednu z největších za poslední roky. Mělo proběhnout slavnostní svěcení obecního praporu i znaku, vystoupit měly místní děti, odhalena měla být pamětní deska na počest mužů, kteří v předminulém století založili dnes legendární Suchovsků republiku. Všechno bylo připraveno, i pozvánka už byla vytištěna. Nevěříte? Na pozvánku se tedy můžete podívat, nejde o žádný můj falzifikát.

Jenže - nic z toho nebude, ani svěcení praporu, ani vystoupení dětí, ani odhalení pamětní desky, ani vzpomínka na muže, kteří se tak zapsali do historie. NIC. Rolex Replica

Důvod? No, právě, to mně nebudete věřit. Na obecní úřad totiž dorazil dopis jedné firmy, o které jsem měl dosud to nejlepší mínění. Zástupce této firmy oznámil - nyní se pokusím jeho slovník přeložit do srozumitelné řeči: Žádné oslavy, my jsme si název Suchovská republika zaregistrovali.

Pořád mi nevěříte, že něco takového je možné? Je, patentový úřad v této zemi je zřejmě schopen zaregistrovat jakýkoliv historický název, už se "těším", až si někdo zaregistruje třeba značku Československo nebo třeba Česká republika. Anebo desítky let zažité názvy jako jsou třeba Horňácké slavnosti, jízda králů, Slavnosti vína nebo cokoliv podobného.

Ale nechme patenty na pokoji, myslím, že kolem toho bude ještě hodně křiku, nejvíc jsem byl zaražen oním firemním dopisem. Jak to v něm stojí? Pokud budete cokoliv dělat v souvislosti s námi zaregistrovanou značkou Suchovská republika nebo Súchovská republika vystavujete se trestnímu postihu se všemi důseldky.

Tak tak, pěkně zostra, tak nějak to chodí v dnešním světě. A ještě něco o tom, že firma chtěla určité pozemky na sad, obec pozemky prý přislíbila, ale pak bác a pozemky nebudou. Samozřejmě na pozemcích měly být trnečky, které by se v tekuté podobě se značkou Suchovská republika dobře prodávaly. Zajímavý nápad. Dobře vám staří dobří republikáni, to kdybyste tušili, že vám nemůže být odhalena ani pamětní deska, museli byste se v hrobě obracet.

Málem bych zapomněl na název firmy. No, nesídlí daleko od Suchova a její doménou je výroba slivovičky. Zkuste hádat. Nepochybuji, že zástupci firmy jsou přesvědčeni o svém právu, však o tom píší i ve zmiňovém dopise, ale ruku na srdce - kdyby nechali odhalit pamětní desku, vůbec nic by se nestalo. Jen by se připomněla jedna zajímavá historická událost. Ale vysvětlujte to někomu.

Ještě mě napadá, že bych měl alespoň stručně vysvětlit, cože ta Suchovská republika vlastně byla. Těm, kteří o ní dosud neslyšeli, asi neřekne nikdy nic. Pro nás "trošku více informované" vždy ale znamenala zajímavý a vzrušující kus historie, velkou chvíli celého Horňácka, událost, která se sice odehrála po roce 1882, ale dodnes v ní můžete najít mnoho zajímavého. Jen si představte skupinu bohémů, kteří v tehdejší tuhé centralistické monarchii vyhlašují někde u hranic Suchovskou republiku a kromě jiného uvažují o uchování místních tradic, krojů, písní, všeho, čím byl tento kousek země unikátní.

Prostě a stručně - republikáni by si zasloužili svou pamětní desku, míchat do toho spory mezi soukromou firmou a obcí je opravdu na hlavu postavené. Tak snad ještě někdy zvítězí zdravý rozum...

 

RB