Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak se lyžuje na Filipově, jaké je jít na Javořinu. Zkušenosti turistů ze Lhoty.

Turisté na Filipově údolí


První letošní akcí lhotských turistů byl o uplynulém víkendu dvoudenní výlet do Filipova údolí. Překvapivě početná účast 16-ti členů odjela v sobotu ráno směr Filipov.

Těsně před jedenáctou hodinou  se mužská část  pěti běžkařů vydala po trase Hotel Filipov - Megovka – Liščí kopec s cílem na Velké Javořině. Pár minut po výšlapu si u myslivecké chaty Megovka ale udělali asi hodinovou neplánovanou přestávku, kde pojedli, popili a někteří si i zastříleli. U chaty totiž právě probíhaly cvičné střelby členů mysliveckého sdružení. „To byla ta hodinka, která nám chyběla, abychom přišli za světla,“ vysvětloval pozdní návrat už za tmy těsně před šestou večer  jeden z členů expedice Pavel Žajdlík. Celá trasa běžkařů měřila něco kolem 25 km. Zbytek výpravy první den zvolil pěší výšlap do okolí Velké nad Veličkou nebo využil blízký lyžařský svah.

V neděli od rána hustě sněžilo, ale i přesto zamířila většina opět na sjezdovku. Po obědě ještě proběhlo poděkování organizátorům vydařené akce a odpoledne jsme potom odjížděli ze zasněženého Filipova zpátky do blátivé Lhoty.

 

Ještě pár praktických informací k Filipovu údolí.


Běžecká trať na Javořinu je spíše pro zkušenější lyžaře. Po krátké rovince od Hotelu Filipov se jde poměrně strmě do kopce a sjezd zpátky je potom logicky také náročnější. Javořina patří pod Slovensko a jak je známé, od nového roku platí Slováci eurem. Celý letošní rok musí být prodejní ceny na Slovensku označené Eurem a cena ve slovenských korunách. Je to kvůli přehledu a snadné orientaci zákazníků. Věřte, že na Javořině můžete platit kromě Eura i českou korunou, ale v kurzu ke slovenské 1:1. Ceny jsou tam tedy o maličko vyšší než u nás.

Lyžování na Filipově je na příjemném asi 500 m dlouhém kopci a na své si přijdou začátečníci a také pokročilí lyžaři.
Pokud se rozhodnete koupit si bodovou permanentku za sto korun, tak svah sjedete desetkrát. Platí tady to, co u většiny našich lyžařských areálu, tedy čím více si koupíte jízd, tím vás jedna jízda vyjde levněji. Děti do patnácti let mají zhruba deseti procentní slevu. V areálu je i dětské lano, které má kapacitu 250 lyžařů za hodinu a je dlouhé 80 metrů. V době naší návštěvy byla jízda na laně zdarma. Těsně u vleku je i bufet s  občerstvením.

Ceny v hotelu Filipov jsou různé. Hotel nabízí jedno až čtyřlůžkové pokoje s TV, na které naladíte tři české programy a vlastním sociálním zařízením. Za  dvoulůžkový pokoj například zaplatíte 660 Kč. Můžete si také objednat pokoj s vybavenou kuchyňkou nebo dokonce celé apartmá. Pokud je vás více, tak platí smluvní ceny, tak jako v našem případě.
K dispozici je také turistická ubytovna, kde je sociální zařízení na patře a TV ve společné místnosti. Tady si připravte za dvoulůžkový pokoj  v létě 350 Kč a v zimě  440 Kč. Skupinové a dlouhodobé pobyty řeší individuálně. Na Filipově je celkem k dispozici 90 lůžek. Výběr z jídelního lístku nabízí asi 20 druhů jídel v cenové relaci od 55 Kč do 140 Kč.

std