Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak se baví hlučtí senioři - divili byste se

K těmto fotkám nebude ani nic psát, možná vám fotky ani moc neřeknou, fotil jsem je bez většího blesku, v sále, kde je docela přítmí. Ono je to ale možná jedno. Mnohem důležitější je, cože jsem to fotil. Jsou to hlučtí senioři, kteří se schází každý měsíc na místní tvrzi. A když jsem se byl za nimi podívat po poněkud delší přestávce, opět jsem se přesvědčil o jednom - neznám jiné místo v našem okolí, kde se lidé tak spontánně, srdečně a naplno baví. Fakt ho neznám, když tak mi nějaké jiné místo napište.

Samozřejmě nějaké bude, ale moc jich není. Když jsem tyto seniory (já vím, dřív se prostě psalo důchodci a hotovo) fotil, vzpomněl jsem si na své dětství. To vím, že ještě bývaly plesy a různé sešlosti, kde lidi dávali do zpěvu i tance všechno, zpívali jednu písničky za druhou, do toho občas třeba zacifrovali nebo zazpívali sólově, měli jste obavu, jestli to přežijí, ale oni dokázali své tempo ještě vygradovat. Viděli jste na nich, že v ten a ten okamžik jsou opravdu šťastní a uvolnění. Třeba ten harmonikář, co je na první fotce, museli byste vidět jeho oči a samozřejmě ho také slyšet. Najděte mně dnes na Slovácku deset takových chlapů, kteří se umí "rozjet", budete mít problém, takových chlapíků kvapem ubývá. A bude hůř :)

Tak nějak to tedy vypadalo včera v Hluku, určitě k výborné náladě přispěla i cimbálovka a sbor ze Zlína, jmenovali se Mužáci a byli prostě výborní. Starší muzikanti, což je opět většinou záruku hraní od srdce, u mladších to moc neuvidíte - samozřejmě jsou výjimky!

Tak to je všechno, ještě jednou přemýšlím, kde jsem viděl někoho se letos tak bavit, objel jsem docela dost hodů, festivalů, koštů a podobných "srandaakcí", ale nevím. Dnes skoro všude převládá nad spontánností organizovanost, mnozí přijedou na "akce" auty a celou dobu vidíte, jak jsou nervózní z toho, že už už by zase měli někde spěchat. Možná bych dvě, tři "odvázaná" setkání jmenoval, ale hlučtí senioři jsou v tomto dost jedineční. Nedivím se, že na jejich setkání už jezdí i lidé odjinud, další setkání je v prosinci.

RB