Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak parlament jednal o bývalé věznici v Uherském Hradišti

Už minulý týden jsem psal tady na stránkám obsáhle o nejnovější situaci kolem bývalé věznice v Uherském Hradišti. Článek jsem dával na stránky v den, kdy o celé situaci jednala Poslanecká sněmovna. Rád bych vám nyní poskytl další aktuální informace.

Nejdůležitější je asi informace o samotném jednání poslanců, kteří v pátek posuzovali v prvním čtení zákon, na základě kterého by bývalá věznice přešla na Uherské Hradiště.

Pokud se chcete podívat, co poslanci k problému věznice říkali, najdete prosím stenozáznam jednání a vystoupení TADY- včetně mnoha zajímavých informací o současnosti, minulosti a také budoucnosti věznice.

Pokud vás zajímá samotné hlasování, poslanci hlasovali celkem třikrát.

První dvě hlasování byla o tom, zda poslanci souhlasí s tím, aby zákon projednal výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Hlasování je TADY. Poté poslanci hlasovali o tom, aby zákon projednal i výbor petiční, hlasování je TADY

Tato dvě hlasování byla takřka jednohlasně souhlasná, pro byli i komunisté. Naprosto zásadní ale bylo až hlasování třetí. To se týkalo toho, zda jsou poslanci pro zkrácení projednávání ve výborech na 20 dnů. Toto hlasování bylo klíčové z toho důvodu, že už letos v květnu jsou parlamentní volby. Sněmovna má přitom v programu ještě mnoho a mnoho zákonů, a je proto pravděpodobné, že ty zákony, které nebudou projednány ve zkráceném řízení, už nestihne projednat.

Zákon o hradišťské věznici bohužel ve zkráceném řízení projednávaný nebude, při hlasování totiž takové zkrácení podpořilo jen 70 poslanců. Ke schválení bylo třeba 75 hlasů. Pokud se chcete podívat, kdo jak jednotlivě hlasoval, klikněte prosím TADY. Proti byli všichni komunisté a drtivá většina sociálních demokratů.

Rád bych také opět upozornil na petici za důstojné využití bývalé věznice - už jsem o ní tady na stránkách také psal. Pokud ji prosím chcete podpořit, klikněte na internet TADY. Podle mého názoru si petice zcela jistě podporu zaslouží.

Nakonec bych mohl ještě dodat, že Poslanecká sněmovna projednávala ještě jeden zákon, který se hodně týká našeho regionu. Šlo o loterijní zákon, který se dotkne nejlivnější firmy  v našem regionu, firmy Synot. K tomuto se ale vrátím samostatně, protože jsem hluboce zklamaný tím, jak zavádějícím způsobem o tomto zákonu informují nejčtennější regionální noviny Dobrý den s kurýrem - které vlastní Synot. Rád bych, aby lidé měli k dispozici objektivní informace, protože ty, které jim servíruje Synot, jsou zcela jednostranné.  

RB