Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak bylo ve Vlčnově na jízdě králů

Tak ve Vlčnově jsem nakonec byl, zatím se můžete podívat na text, kterým jsem psal pro hlucké internetové stránky. Kliněte prosím případně TADY.

Skoro určitě se tady na stránkách ještě k jízdě vrátím, tentokrát jsem víc nahrával na diktafon než fotil. Sice mně to bylo líto, protože podobné "akce" jsou pro fotoaparát vděčné, ale nemůžu si pomoc - fotky vám o tradicích moc neřeknou, musíte mluvit s lidmi, kteří se snaží tyto tradice dodržovat.

V bloku mám například velmi zajímavé povídání s polskými studentkami bohemistiky z Varšavy, které přijely jízdu "zkoumat" a jejich názory by některé z vás mohli zajímat. Samozřejmě radost mi vždycky přinese povídání s vlčnovskými (ale i jinými) stařenkami, rád bych vám alespoň jednu ukázal a také vám řekl, co mi povídala. No, třeba toho bude ještě více.

Jinak mi bohužel utekla tradice, která je na rozdíl od mnoha jiných ještě stále živá a skutečná, a to - jednoduše řečeno - Boží tělo. Průvod v Hluku vyšel včera bohužel právě ve chvílích, kdy jsem byl domluven na jiném focení ve Vlčnově, což mě nesmírně mrzelo. Mám nějaké fotky v archívu z roku 2006, možná něco napíši do Časopisu Ostrožska a Horňácka.

Nejhorší ze všeho je, že u mnoha věcí je vždycky mnoho fotografů, ale když se pak dívám, jestli není někde nějaké fotka, najdu naprosté minimum snímků. Samozřejmě kromě těch nejvíce "profláklých" akcí, kde se opakují rok co rok skoro stejné fotky.

RB 

Ps. A tady ještě dodatek:

A ještě si neodpustím jedno "požduchnutí", tentokrát do médií, konkrétně do mé mnohá léta mateřské MF DNES, kterou mám jinak hodně rád. Když psala MF DNES loni o vlčnovské jízdě králů, začínala slovy: "Dva tisíce vdolečků, sto litrů vína a slivovice, desítky hostů uvnitř domu a na zahradě, další stovky zvědavců před vraty." A letošní začátek? "Tři tisíce vdolečků, desítky litrů vína a slivovice, záplava hostů uvnitř domu i na dvoře. A další stovky zvědavců tísnící se před vraty na ulici."

Já vím, že je těžké psát o jízdě králů každý rok, ale přece jen, nějakou změnu by to chtělo. Ale to je bolest celkového povrchního psaní o folkloru i tradicích v médiích všeobecně...