Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Hvězda Slovácka Švancara dal gól roku, jeho manželka má ale ocenění daleko víc

1268336319-slovacko-kladno-008
Vedení Slovácka organizuje pro novináře jednou týdně po tréninku v tiskovém středisku setkání s hráči. Od tiskového mluvčího klubu přijde esemeska a vy napíšete, koho si přejete na rozhovor. Před zápasem se střížkovskými Bohemians se nabízel Václav Ondřejka. Mladý útočník byl v utkání se stejným soupeřem na podzim v televizním duelu vyhlášen mužem zápasu. Nakonec jsme se rozhodli pro Petra Švancaru, který získal v uplynulém týdnu první místo v divácké soutěži České televize Gól roku. Po dvacetiminutovém povídání vznikl tento rozhovor.


V anketě České televize získal Petr Švancara cenu podruhé v řadě


Přece jenom kapičku radosti přinesl příznivcům Slovácka Petr Švancara v uplynulém týdnu.
Po nevydařeném vstupu do jarní části Gambrinus ligy, kdy jeho mužstvo nezískalo ve dvou zápasech ani bod, se stal tento dvaatřicetiletý útočník vítězem divácké ankety České televize o Gól roku 2009. Možná vzpomínáte na jeho elegantní dloubák, kterým přehodil ve druhém podzimním kole jabloneckého gólmana Špita. Právě tuto branku zvolili televizní diváci jako nejkrásnější gól za minulý kalendářní rok.

Sledoval jste průběžné pořadí ankety?

Musím se přiznat, že jsem se o to vůbec nezajímal, a šlo to mimo mě. Že jsem v nominaci, to jsem samozřejmě věděl. V lednu se mnou televize točila takový krátký šot k vyhlášení, ale opravdově jsem se o to začal zajímat až když mě zavolali na vyhlášení.

Ale potěšilo vás to, že?

Tak potěšilo, protože je to anketa, o které rozhodují fanoušci a lidi kolem fotbalu. Je to také důkaz, že se divákům takové technické góly líbí. Na druhou stranu je škoda, že jsem těch gólů nepřidal víc. Mohlo to být pro nás ještě zajímavější, my v této chvílí potřebujeme hlavně body.

Komu byste dal hlas vy? Byla v nominaci nějaká branka, která vás zaujala?

Když budu soudný, tak si myslím, že tam byly daleko hezčí góly. Pro mě byl jasný vítěz Ondřej Kušnír ze Sparty. Trefil to parádně halfvolejem přes celé vápno. Naopak si myslím, že v roce 2008 jsem dostal ocenění zaslouženě. To byl pěkný technický gól. Prošel jsem přes tři hráče a podařilo se to i parádně zakončit.

Je to divácká anketa a asi vás hlavně podpořili fanoušci Slovácka, kteří vás mají hodně rádi…

Je to určitě tím, že hlasovali hlavně naši fanoušci. Možná tomu pomohl i Brněnský kraj, kde bydlím, myslím si, že i tam mě mají lidi rádi. Každopádně všem, kteří mně poslali hlas, moc děkuji.

Cenu za vás převzal kamarád Luděk Zelenka. Nemrzelo vás, že jste nebyl v Praze na slavnostním vyhlášení?

Ani ne. Ba naopak, to bylo i dobré, že jsem před zápasem s Brnem nemusel nikam cestovat.
Vyhlášení bylo v pátek večer a my jsem v sobotu hráli, tak jsem se rozhodl po dohodě s klubem to řešit touto cestou.

Získal jste dvě kopačky za Gól roku a dvě za Gól měsíce. Máte pro ně doma už nějakou vitrínu?

Já jsem se asi před třemi měsíci přestěhoval do takového malého domku na kraji Brna. Počítám s tím, že si tam někdy v budoucnu vystavím na nějaké stěně všechny trofeje. Nejenom fotbalové, ale mám i hokejové dresy, různé poháry, plakáty a budou tam vzpomínky na všechny moje angažmá. Všechno bych to chtěl skloubit i s manželkou, které má víc ocenění jako já. Je několikanásobná mistrně republiky, Evropy a světa v diskostreamu, což je takové tancování ve skupině.

V neděli hrajete proti střížkovským Bohemians. Na podzim jste proti stejnému soupeři dostal šesti zápasový trest za střet s Jakubem Heidenreichem. Cítíte křivdu ještě teď?

Trošičku ta křivda tam dodneška je. Z pohledu toho, že tam teď hrajeme, tak tyto věci půjdou určitě stranou. Už to přebolelo, ale určitě to mělo vliv na náš klub. Tím, že jsem nehrál a nemohl pomoci, tak o to víc mě to teďka zavazuje.

Budete mít tedy v zápase o zvláštní motivaci asi postaráno…

Na zápas se samozřejmě těším, ale důležitý bude výsledek a ne jestli to rozhodne Švancara nebo někdo druhý.

Střížkovská Bohemka hraje na Strahově, je to váš nejmíň oblíbený stadión?

Čeká nás obrovský stadión, já jsem tam zažil dva tisíce diváků a nebyl tam vlastně nikdo. V tom obrovském prostoru se všichni ztráceli. Věřím, že přijedou naši fanoušci a bude to vlastně taková neutrální půda s převahou našich diváků. Doufám, že už se jim konečně odvděčíme vítězstvím. Je to u nás jednoznačně nejhorší fotbalové prostředí, už i Kladno snese lepší měřítko.
 
Jak je to těžké hrát na takovém stadiónu, takřka bez diváků?

To si každý musí přebrat v hlavě sám, doufám, že tomu nikdo nepodlehne a nebude soupeře nějakým způsobem podceňovat. Já osobně si myslím, že se to nestane.

Jste na čtrnáctém místě tabulky, těsně nad sestupovými vodami. Poslední Bohemku čeká proti vám asi zápas jara

Tím, že ostatní mančafty pod námi prohrávají, tak to můžeme zvládnout sami a v neděli k tomu máme první možnost. Oni si asi také říkají, že koho jiného bychom měli porazit než Slovácko, které je těsně nad námi, ale já věřím, že to utkání zvládneme lépe my.

                    Tex a foto:    Stanislav Dufka