Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Hrůza: Skončil vojenský soubor Ondráš - co jen budeme dělat?

Nejdříve základní informace - Vojenský umělecký soubor Ondráš měl v neděli v Brně koncert, který byl možná vůbec posledním jeho koncertem v mnohaleté (55 - leté) historii. Důvodem je fakt, že ministerstvo obrany, pod které Ondráš spadá, už nechce dávat na jeho provoz ročně miliony korun (přesný rozpočet s výdaji a příjmy jsem na stránkách nenašel).

Tak, to je asi to nejdůležitější, o víkendu jsem mluvil s několika známými, kteří se na koncert chystali a říkali mi, jak jsou pobouřeni a zděšeni z toho, že soubor má přestat existovat. Podobné rozrušení svých známých, kteří mají rádi folklor, poslouchám už řadu měsíců, kdy se o zrušení Ondráše jedná a mluví. Popravdě řečeno, neznám nikoho, kdo by měl jiný názor než ten, že rozhodnutí ministerstva a tak i vlády je strašné, hrozné a skandální.

Takže, co mám k němu psát jiného, než abych se tady na stránkách, které jsou poměrně dost i o folklóru, přidal k těmto pobouřeným hlasům a Ondráše se zastal? Richard Mille Replica Watches

Bohužel, lituju, nezlobte se vy, s kterými se potkávám, ale já mám z celé věci jakýsi divný pocit, celá ta velmi vzrušená atmosféra kolem záchrany Ondráše se mi nelíbí a proto jsem se taky na rozdíl od desítek tisíc lidí nepodepsal ani pod petici na záchranu Ondráše.

Možná bych sem na stránky o celé situaci ani nic nepsal, protože už dávno ztratila nějaké racionální jádro, mnohem více jde o emoce než o rozumnou debatu, která by se týkala faktů, jenže v noci jsem nemohl spát a v televizi viděl reportáž právě z údajně posledního nedělního koncertu v Brně.

Reportáž je tady, šlo o pořad Události v regionech, příspěvek o Ondráši začíná v 03:02 TADY - redaktor ve studiu na začátku oznamuje, že armáda po 55 letech Ondráš ruší, ale "jihomoravský hejtman Hašek se zavázal, že slavný folklorní soubor zachrání..."  

Když jsem tuto reportáž viděl v televizi a potom i na internetu, kroutil jsem hlavou nad tím, jak jsou všechny ty reportáže a hlasy kolem Ondráše stejné a jak se vůbec netýkají podstaty celé věci. Však to také od nás "Moravanů" ministryně obrany Parkanová v minulých měsících mnohokrát schytala. 

Nevím, jestli si někdo onu reportáž pustíte, je ale prostě o tom, jak - nyní cituji redaktora: "Nikdo z politiků neřekl, co bude s Ondrášem dál. O to s větším napětím všichni včera čekali na projev hejtmana Jihomoravského kraje Martina Haška, který v pátek slíbil, že přinese dobré zprávy," oznamoval redaktor. A svatá prostoto, "spasitel" hejtman za bouřlivého potlesku Ondráši přímo na koncertu sliboval, že "naposledy byl Ondráš v nejistotě, protože příchod nové úřednické vlády ve skutečnosti pro Ondráš znamená, že zůstane zachován."

Hašek zároveň tvrdil, že o záchraně Ondráše je připraven se bavit nový úřednický ministr obrany Barták, ten však před mikrofony televize nechtěl nic říkat. Mimochodem, jde o prvního náměstka "likvidátorky" Parkanové, což už v reportáži nezazní. A umělecký šéf souboru? "Vzhledem k tomu, že jsme v armádě, a co je psáno, to je dáno, na to jsme byli 55 let zvyklý, tak tomu budeme věřit, až to bude opravdu podepsaný, až to bude na papíře."

Kdybych chtěl být ironický, dodám ještě, že nevím, jestli záchrana Ondráše bude možná, protože Ondráš na koncertě při zvuku tklivých houslí už převzal od důstojnice České armády valašku, jako symbol své stálé oddanosti a věrnosti armádě. "Ondráš tady zůstane sám, osamělý, doufejme, že s vaší plnou podporou," pravil na koncertě mluvčí souboru.

Ale nechci být ironický, svým způsobem rozumím snaze Ondráše chytnout se kdejakého politického příslibu na záchranu, ale všechen ten humbuk kolem tohoto folklorního souboru mi trošku pokazil můj vztak k folklóru a k lidem kolem něj. Z celého humbuku jsem cítil jakousi pachuť, kdy se folklor nechal velmi drsně zneužít politikou - politika nikdy Ondráši (dřívější název Jánošík) nesvědčila a proto mi je špatně i ze současné, naprosto účelové snahy ČSSD, Ondráš "zachránit" a zneužít tak citu lidí pro lidovou muziku a vytřískat na tom voličské hlasy.

Myslím, že politika i tentokrát ublíží nejen Ondráši, ale i samotnému folkloru. Řada lidí se na něj bude dívat zase jen "přes prsty", uvidí v něm  prázdnou zábavu, která je vždycky po ruce, pokud je třeba někde nějakého mocipána pobavit či pohostit. Bohužel, bylo tomu tak kdysi a je tomu tak občas i dnes.   

Jsem ale šťastný, že v posledních dvaceti letech se na mnoha místech rodí ten folklór, který mám nejraději, tedy ten amatérský, nepódiový, vycházející prostě z chuti lidí zazpívat si, zatancovat si, navázat na ty tradice předků, které neměly nic společného s politikou ani ožralými papaláši, ale spíše s vírou, přírodou a zcela obyčejným lidským životem.

Bavme se o budoucnosti špičkových muzikantů a tanečníků Ondráše, bavme se o tom, kolik desítek milionů musí či nemusí jeho provoz stát, bavme se o tom, jak by mohl dál fungovat, když nabídek na vystoupení má stovky, bavme se o tom, jestli nějaké ministerstvo je tím správným "majitelem" folklorního souboru, bavme se o tom, proč na řadě míst neplatí organizátoři akcí za vystoupení Ondráše ani korunu, bavme se o podpoře mnoha folklorních i jiných kulturních projektů, které jsou bez peněz v existenčním ohrožení, bavme se o tisíci jiných věcech - ale prosím, milí folkloristé, zkusme u toho víc přemýšlet a víc vnímat život mimo "náš" folklor. A nezlobte se na mě...

RB