Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Horňácký ples v Brně - první videoukázky! A můj dojem z plesového luxusu...

Přeji vám dobrý začátek nového týdne, pokud máte čas a chuť, můžete se podívat na první videoukázky, které vám přiblíží atmosféru na letošním Horňáckém plesu v Brně, který končil vlastně včera po druhé hodině ráno. K tomuto známému plesu se určitě ještě několikrát vrátím, přidám sem na stránky další ukázky, fotky i text, a samozřejmě napíši ucelenější reportáž na stránky časopisu Ostrožska a Horňácka.    

Co napsat v tuto chvíli? Snad nejdříve bych měl napsat, že mé videoukázky nebývají technicky nijak kvalitní, omlouvám se za tuto nekvalitu, ale jde mi vždy spíše o přiblížení atmosféry v místech, kde jsem, o možnost, abyste se třeba naučili i některé písničky nebo se prostě k videu vrátili kvůli potěše srdce a dobré náladě. U Horňáckého plesu bude určitě atmosféra zajímat hodně lidí, koná se totiž v luxusním brněnském hotelu Voroněž, kde je vstupné dva tisíce korun, což si ne každý může dovolit nebo je ochoten dát...    

Názory na tento ples jsou proto různé, já mám Horňácko rád, mám rád mnohé lidií, kteří tam žijí, a proto jsem měl také radost, jací byli frajeři i uprostřed onoho luxusu, večerních rób, šikovných načančaných paniček a sebevědomých pánů s naditými portmonkami. Horňáci byli frajeři, aniž by by potřebovali sebevíce drahé róby nebo peněženky k prasknutí, stačilo jim k tomu ono prosté dědictví otců, které je pro mnohé jiné čímsi bezcenným, jenže ve skutečnosti má hodnotu nekonečně větší než ona dvoutisícovka.

Se "vstupenkou" svých otců vstoupili Horňáci do luxusu Voroněže a já (a nejen já) opět hleděl, co v mnohých z nich je. Že umí  zpívat, hrát? Samozřejmě - vím. Ale viděli jste řadu z nich tančit? Nechápal jsem, točili se takovým způsobem, že pro nich nemohli existovat žádné fyzikální zákony. Bez ohledu na věk, někteří už měli hodně desítek křížků, přesto tancovali při cimbálu i dechovce tak, že byl opravdu požitek je pozorovat.

Rád bych proto tento kratičký komentář k videoukázkám doprovodil svým přesvědčením, že luxus, peníze i ta nablejskaná fára před hotelem Voroněž jsou sice důležitá, ale nejdůležitější je osobnost každého člověka, která se skládá třeba z jeho schopnosti se bavit, zpívat, hrát nebo tančit. Pokud se k tomu ještě přidá skromnost a pokora, nezbývá než se od takových lidí učit...

Já jsem vždycky obdivoval právě takové osobnosti, proto existují i tyto stránky a tyto videoukázky, které můžou někomu přijít jako podivnost a zbytečnost. Voroněž byla ze soboty na neděli plná těchto osobností, lidí, kteří mají prostě "šmrnc" - možná si toho všimnete i na některých ukázkách, počínaje tou první a konče poslední, na které mně muzikanti z Lipova přirostli více k srdci než třeba z celé slavné profesionální Melody Makers (nic proti této muzice), s nimiž se na pódiu střídali...  

Jsem přesvědčený, že Horňácký ples v Brně má svůj smysl do té doby (a teď pomíjím finanční náročnost celé akce), dokud bude Horňáky bavit. A dokud se jim bude dařit vychovát další nadšené následovníky onoho tak těžko definovatelného dědictví otců. Držme jim palce, není to nijak jednoduché a bude to stále obtížnější... Snad i proto mají trošku smysl různé videoukázky na těchto stránkách - dívajte sa děcka na vaše rodiče, prarodiče, kamarády nebo spolužáky, neztratili sa v Brně a neztratili by sa s vašú horňáckú muzikú ani nikde jinde na světě!          

RB    

Ps. V průběhu týdne doplním další videoukázky, budete se moci podívat, jak cimbálovky vyhrávaly na různých místech hotelu během celého večera + křest knihy o Martinu Hrbáčovi... Teď už musím jít dělat konečně něco užitečného - abych si začal pomalu vydělávat na Horňácký ples 2010! :) :)

Horňácký ples 2009 - začátek, nastupují jednotlivé cimbálovky...

Horňácký ples 2009 - dvě hodiny ráno, poslední sada písniček, show DH Lipovjanka...

Horňácký ples 2009 - ples končí, Já jsem malý kominíček v podání DH Lipovjanka...

Horňácký ples 2009 - hraje slavný primáš Martin Hrbáč... se svými vynikajícími spoluhráči!