Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Horňácké slavnosti - výborní Lipovjané v podařeném pátečním programu (VIDEO)

Jak jsem slíbil, k Horňáckým slavnostem se budu vracet svým klasickým stylem, tedy ne novinářsky a ne suše - snad. Nyní bych rád upozornil na Lipovjany, při vší úctě ke všem ostatním obcím Horňácka, momentálně na ně nikdo nemá. Přemýšlel jsem nad tím v pátek večer, když Lipovjané vystoupili ve výborném večerném programu - o tom se tady rozepíšu samostatně později.

Lipvjané jsou skvělí, měl jsem pocit, že v pátek jejich vystoupení s každou minutou gradovalo, stáří (prosím, relativní, kde se na ně hrabu) je tady promícháno s mládím, když po starších tanečnících a tanečnicích nastupují mladé páry, je radost je sledovat i poslouchat, do toho ohromná energie verbířů, následovaná vynikající muzikou Petra Galečky a nakonec ještě Sboreček žen z Lipova.

Pro mě jako laika byla opravdu radost něco takového zblízka pozorovat, jestli lidová muzika člověka svírá u srdce nebo ho povznáší k nebesům, Lipovjané ho svírají i povznášejí svým "propojením generací" a nasazením nejvíce.

Opět ale opakuji - člověka potěší vystupující z každé horňácké obce, zejména, když v některých obcích se vztah k lidové muzice i kultuře začíná zužovat a zužovat na pár jedinců...

Tady je tedy první část vystoupení Lipovjanů... Přidám i druhou... A Lipovjané byli móc dobří také při prezentaci v sobotním krojovaném průvodu...

RB